Bilmek istediğin her şeye ulaş

Powerpoint'te nasıl slayt hazırlayabilirim?

 • Öncelikle powerpoint programı açılır. Yukarıda ekle menüsünden yeni slayt derseniz boş bir slayt, slayt çoğalt derseniz hazırlamış olduğunuz slaytın aynısından eklenir.
 • Açılan yeni slaytta, resim eklemek için ekle butonundan iki türlü resim ekleyebilirsiniz. Bilgisayardan ve küçük resim olarak eklenir.

Powerpoint

 • Ekle butonunu seçerek bilgisayardan resim yükleyebilirsiniz. Yukarıdaki resimde bulunan resim butonuna bastığınızda şöyle bir pencere açılır;
Powerpoint

 • İstediğiniz resmi seçtikten sonra resim ekrana eklenir. Resmin boyutunu mouse ile küçültüp büyütebilirsiniz. Resim araçları bölümünden istediğimiz efekti verebiliriz.
 • Yazı eklemek için ise metin kutusunun içerisine, yazmak istediğimiz metin yazılır. Eğer metin kutusu yok ise, diğer slayta geçip ekle sekmesinden metin kutusu seçilir. İstediğimiz büyüklükte metin kutusu yapılır. Metin yazabilmek için bu işlemi yapmamız gereklidir.
Powerpoint

 • Eklediğimiz metini fare ile istediğimiz tarafa taşıyabilir ve giriş sekmesinde bulunan araçlardan yararlanarak yazı tipini, boyutunu ve rengini değiştirebiliriz.
 • Sunuma müzik eklemek için, ekle sekmesinden medya kısmında bulunan ses butonuna basılarak, istediğiniz müziği ekleyebilirsiniz. Eklenen müzik bulunduğu slayta gelinince çalmaya başlar. Diğer slayta geçince müzik kapanır. ( Müziğin sunum boyunca devam etmesini istiyorsak, dosya mp3 formatında ise wav uzantılı ses dosyasına dönüştürülmesi gereklidir.)

Powerpoint • Daha çok slaytlarda kullanılan resimlerle birlikte altında açıklamalar olmasıdır. Bunu yapabilmek için, gözden geçir sekmesine tıklanır. Yeni açıklama butonuna tıklanınca ekrana direk açıklama penceresi açılır. Açıklama girildikten sonra resmin köşesinde bulunur ve üzerine gelinince gözükür. Bu açıklama düzenlenebilir ve silinebilir.
 • Grafikler eklemek için de yine ekle sekmesinden, grafik butonu tıklanır. Grakfik ekle penceresinden istediğimiz grafiği seçeriz. Grafiği seçince sağ tarafa excel dosyası açılır. Bu dosyaya grafiğin başlıkları ve verilerle ilgili bilgiler girilir. Veriler girilince grafikte belirir. Daha sonra grafikle ilgili işlemler yapılmak isteniyorsa, grafik çift tıklanır. Üst bölümde grafik araçlarında, grafikle ilgili tasarım, düzen ve biçim sekmeleri yer alır. Bu sekmelerle grafik şekillenir. Excelde hazırlanan bir grafiği kopyala yapıştır yoluyla da ekleyebilirsiniz.

Powerpoint


 • Örnek şablon eklemek için, dosya menüsünden yeni komutu tıklanarak örnek şablonlar seçilip, sunum hazırlayabiliriz.
 • Her yeni slayt için sağa tıklayıp yeni slayt seçeneğine tıklayarak ulaşabiliriz. Slaytlar arası geçişleri Geçişler sekmesinden yararlanarak düzenleyebiliriz. Seçtiğiniz geçiş efekti geçişler kısmında tümüne uygula seçeneği ile tüm sunuma uygulanabilir.
 • Slaytlar arası geçişlerin zamanlarını ayarlamak için, slayt gösterisi sekmesi seçilir. Zamanlama provası komutuyla fareye tıklayarak geçiş yaptıkça zamanlama provası otomatik olarak süreyi kaydeder. Slayt bittiğinde kaydedilen zamana evet dersek zamanlama da ayarlanmış olur. Hazırladığınız sunumu dosya sekmesinden kaydedebilirsiniz.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1288 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt