Bilmek istediğin her şeye ulaş

Prefabrik evler depreme dayanıklı mıdır?

Dayanıklıdır. Betonarme evlere göre daha dayanıklıdır. Depremler araziye bağlı olarak prefabrik evleri de etkiler fakat gerek kullanılan malzemesinin hafifliği, gerek binanın yüksek olmaması sayesinde bu yapılarda depremin verebileceği hasar minimumdur. Deprem yanında yine kullanılan malzemelerden dolayı yangın riski de betonarmelere göre daha düşüktür.
  • Paylaş
1

Bağımsız, Sevgili turan, yukarıda yazdığın yorum genelde türkiyede bilinen ve kesinlikle yanlış olan bir ifadedir. Sebebini kısaca açıklıyayım: Bir yapının depreme dayanıklı olması ancak yapının ilgili şartnamelere uyarak doğru projelendirilmesi ve doğru imal edilmesiyle olur. Birçok betonarme yapı yanlış projelendirme veya yanlış imalattan dolayı depreme dayanıksız olduğu gibi birçok prefabirk yapıda aynı sebeplerden dolayı depreme dayanıksızdır. Hatta şu antürkiyede çok yaygın kullanılan betonarme prefabrik köprü ve sanayi yapılarının çıkışı italyada olmuş ve deprem olmayan bölgelerde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. 1999 depreminde izmit bölgesinde yüzlercesi yıkılmış, bu sonuç üzerine yaoılan imalatlarda türk mühendisler tarafında iyileştirmeler nispeten yapılmış ve uygulanmaktadır. Sonuç: doğru mühendislik hizmeti almış yapılar depreme dayanıklıdır.

Baştan kabul etmemiz gereken bir bilgiyi hatırlatarak gelecek cevaplara farklı bir yol açmak niyetiyle verilmiş bir cevaptır. Hangi yapı sistemi olursa olsun; doğru projelendirildiğinde, doğru imalatı yapıldığında her bina depreme dayanıklıdır. Sistemler birbiri ile deprem dayanıklılığı açısından kıyaslanarak tercih edilmez. Projelendirme aşamasında etkili maddelerden biridir ama bir sistemin karar verilmesinde tek başına karar verici madde değildir. Yapı sistemlerinin gelişim süreçlerini incelendiğinde, bildiğim kadarıyla söyleyecek olursam, yığma yapıdan, ahşapa sonra çeliğe, sonra prefabrike geçiş süreçlerinin çoğu yaşanan doğal felaketler olduğu kadar, daha ekonomik, daha yüksek, daha hızlı inşa edilen, daha sağlıklı, daha uzum ömürlü yapı yapmaya ihtiyaç duyulduğu için ortaya çıkmıştır. Chicago'daki yangınlardan sonra çoğu ahşap bina büyük ölçüde zarar gördüğü için yapı sistemi olarak çeliğe yönenilmiş ve günümüzdeki gökdelenlere kadar evrilmiştir ama bugünkü teknolojiyi düşündüğümüzde harcanan para ve seçilen teknoloji doğrutusunda sıradan bir çelik binaya kıyasla ahşap bir bina yangına daha fazla dayanıklı hale gelebilmiştir. Prefabrik yapım sisteminin tercih edilmesinin sebepleri; daha hızlı inşa etmek, ekonomik olarak hesaplandığında diğer yapım sistemlerine göre daha ucuz, farklı kesit ve tekniklerle yüksek açıklık geçebilme kabiliyeti diye sıralanabilir. Çoğunlukla ülkemizde vasat örnekleri ile karşılaştığımız prefabrik evler, günümüz inşaat pazarında yoğun kullanılan betonarme yapılara alternatif olarak ortaya çıkartılmaya çalışılan, ticari olarak avantajlarını sıralarken sanki betonarme binalar depreme dayanıksızmış da prefabrikler deprem anında tek çare imiş gibi sloganlar kullanıyor olmalarına aldanmamak gerekir. designboom.com/tag/container-buildings Linkte örneklerini göreceğiniz prefabrik evlerle karşılaşmak ümidini yaşama hakkımı saklı tutuyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

575 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları