Bilmek istediğin her şeye ulaş

Prefabrik evler ne tip yerler için uygundur? İnsan sağlığı açısından sorun teşkil eder mi (nem, küf, havalandırma vs.)? Ahşap/kütük evler nereler için uygundur? Sağlıklı mıdır?

Tüm malzemelerden yapılan doğru projelendirilmiş ve uygulanmış tüm evler her yer için uygundur. Isı ve su yalıtımı her tip malzeme için farklı şekillerde uygulanır ama tümü için de mümkündür.

Prefabrik evlerin en büyük avantajı şantiyedeki iş gücü ve inşaat sürelerini azaltmalıdır. Bu tasarruf ülkemizde evin fiyatına yansımadığı için çok da anlamlı değildir.

Ahşap, kütük evler de malzemenin ucuz olduğu yerler için uygundur. Aynı prefabrik evlerde olduğu gibi ahşap evlerde de ısı, ses ve su yalıtımı yapılması mümkündür. Yalıtım uygulanan tüm yüzeyler su geçirgenliğini kaybederler ki yalıtımın amacı da sonuçta budur. Ahşap, tuğla nefes alır, beton ya da prefabrik paneller almaz gibi önermelerin, iddiaların doğru olduğunu yalıtım nedeniyle düşünmüyorum. Hiçbiri nefes falan almaz. Bu malzemelerin yine de çeşitli avantaj ve dezavantajları vardır. Mesela ahşap ısı yalıtımı olarak oldukça verimli bir malzemedir ama doğru yalıtılmış bir prefabrik panelin yanından bile geçemez. Yani ahşap bina da nem, düzensiz ısı dağılımı gibi faktörlere karşı yalıtılmalıdır. Yanı sıra ahşap bir bina yangında çelik ve betonarme binalardan daha geç çöker. Prefabrik paneller vurduğunuzda olgun karpuz sesi çıkartır, pek de hoşa gitmeyen bir durum olabilir. Ahşap iskelet kullanılmışsa yangına çelik iskeletten daha uzun dayanır. Yanı sıra iki katlı ahşap bir bina ilk bir senesinde 8 santim kadar boydan kaybeder bu da doğramaların doğru çalışmaması, merdivenlerin sürekli gıcırdar hale gelmesini tetikleyebilir. Onları da yapan kişi gerçekten ustaysa ki örneklerine yurdumda az rastlanır bu etkileri göz önüne alarak işini yapacaktır.

Her türlü malzemeden yapılan binanın nemden korunması tam yalıtım denilen en az 10cm kalınlığındaki yalıtım malzemesiyle yapılır. Nemin en önemli nedeni içerideki havanın taşıdığı su buharının soğuk duvar yüzeyler üzerinde yoğuşmasıdır. Nem duvarın malzemesini önemsemez, sadece sıcaklığıyla ilgilenir. Yalıtım doğruysa nem olmaz, hatalı ya da eksik uygulanmışsa, çok ince malzeme kullanılmış ya da ısı köprüleri oluşturulmuşsa nem ister istemez oluşacaktır.

Küf zaten ancak nem olursa oluşur, oluşmaması için panellerin ve çatı konstrüksiyonunun iç havalandırması da çok önemlidir. Doğru detaylarla inşa edilmişse oluşmaz, yoksa oluşur hatta duvarlarınızın içten içe çürümesine bile sebep olabilir. Yine malzemeye önem vermeyecek ne bulursa çürütecektir.


Havalandırma konusuna gelince tüm binalar için aynıdır, yığma tuğla, tünel kalıp beton, prefabrik ya da ahşap hiç fark etmez. Binanın mekanik özellikleri mimarisine göre tasarlanmalıdır ki konforlu bir yaşam alanı oluşsun.
İç yalıtımda sentetik malzemeler ya da paketlenmemiş taş, cam yünü kullanılması sağlıksızdır. Stropor, XPS gibi malzemeler kendilerini esnek tutan kimyasalı sürekli olarak salarlar. Diğer yünler ise mikroskopik parçalar halinde havaya karışıp akciğerde kanser oluşturabilirler. Uygulaması doğru yapılırsa bu malzemeler de sağlıksız değildir. Gerçekten sağlıksız olmayacak duvar ve döşeme malzemesi arıyorsanız ahşap ya da tuğla üzeri koyun yünü ısı yalıtımı ve kil sıva en iyileri olacaktır. Duvarların sudan korunması yeterli büyüklükte saçaklar, yeterli yükseklikteki subasmanı ve yeterli drenajla mekanik olarak sağlanabilir.
  • Paylaş
2

Winterwitch, Bende sizden cevap yazmanızı rica edecektim. Çok teşekkürler(danışma işini bedavaya getirmiş oldum nihahahaha) şaka tabi :)

Şaman, Buranın olayı zaten bu değil mi? İsabet olmuş yanıtlamam. Danışmaya devam da edebilirsiniz :)

Modern malzeme ile yapılan, doğaya mukavemet gösteren prefabrikler hariç tüm prefabrikler fayda maliyet açısından çöptür Tabiiki sadece pazar günü pikniğe gittiğiniz arsanıza yaptıracağınız prefabrikler değil kastım. İçinde yaşanılan prefabrikleri kast ediyorum iyi para verip yaptırmıyorsanız sizi çok üzecek çöp ev aldığınızdan emin olabilirsiniz. Gelelim kütük evlere sıcak soğuk farklarında esneme payları iyi hesaplanmış, mimarisi iyi tasarlanmış bir kütük ev elbette 10 numaradır. Yinede çatırdamalara, sürekli bir tahta kokusuna, zamanla detaylardaki eğilip bükülmelere hazırlıklı olun. Unutmayın ki tahta güvenli olmadığı için roma dan beri çimento, tuğla, biriket gibi inşaat malzemeleri evrimleşerek bugünkü halini aldı. Eğer iyi bişiy olsaydı hala tahta evlerde oturan bir insan ırkı olarak yaşar giderdik. Estetik açıdan bazı prefabrikler ve kütük evler muhteşem gözüksede asla yığma evin maliyeti ve rahatlığını sunmayacaktır size. Hele ki bütçe kısıtlı ise .
  • Paylaş
Prefabrik evleri bir mühendis olarak geçici, yer değiştirilebilir, sökülüp başka bir yere taşınabilir düzenlemeler için daha uygun olduğunu düşünmekteyim (şantiye ofisleri, yatakhaneler, geçici konaklamalar, müştemilatlar vs.). Konut için ise kullanım süresi ile düşünürsek (30-50 yıl gibi) yeterli performans, konfor ve kullanım memnuniyeti sağlayacağından şüpheliyim. Tabi gelişecek konut teknolojileri ile bu durum değişebilir. Nem, küf, havalandırma gibi problemlerin yaşanması muhtemeldir (ki buna etkenler bulunduğun bölge, kullanılan malzemenin kalitesi, işçilik ve çeşitli havalandırma& kurutma sistemlerini de göz önünde bulundurmak gerekir).
  • Paylaş
: -) bır konu baslıgına cok soru sıgdırmıssınız. Inanın cevabı sayfalar surer.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1377 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları