Bilmek istediğin her şeye ulaş

Prefabrik evlerin sağlamlığı nasıldır ve kış koşullarına dayanıklı mıdırlar?

Kaliteli ve sağlam üretilmiş olanlar aynı prefabrik olmayanlarda olduğu gibi sağlamdır. Dış panelleri en az 15cm "yanmaz" yalıtım malzemesiyle doldurulmuş olanlar kış koşullarına çoğu betonarme ve karkas evden daha dayanıklıdır. Yanmaz yazdım çünkü ülkemizde cephe yalıtımında XPS ve EPS denen, bildiğimiz, yüksek yanıcılık değerlerine sahip extrude ve normal straforun kullanımı serbesttir (Bu malzemeler Euronorm'da B1 ve B2 sınıflarındadır, zor alev alan ve normal alev alan), bu da katlar arasında yangının sıçramasına sebep olur. Yerine cephe yalıtım malzemesi olarak üstü sıvanacaksa daha pahalı olan taş yünü, yalıtım, panelde dolgu olarak kullanılacaksa cam yünü kullanılmalıdır.

Çelik iskeletle yapılmışsa kaplanan gipskarton panellerin ateşe dayanıklı olmaları gerekmektedir. 12,5mm kalınlığındaki bir panel evinizi ancak 30 dakika yangın nedeniyle çökmeden korur. Çatı, su ve ısı yalıtımı da aynen diğer tip binalarda yapıldığı gibi yapılmalıdır, orada da mümkün mertebe yanmaz malzemeler tercih edilmelidir.

Katlar arasında yapılması gereken ses yalıtımı da betonarme evlerde olduğu gibi prefabrikte de genellikle yapılmamaktadır ve bu durum prefabrik evlerde betonarmeye kıyasla kullanılan hafif malzemelerin yüksek ses ileticiliği nedeniyle tahammül edilemez bir durum olabilir. Aynı durum odalar arasındaki duvarlar için geçerlidir, düzgün yapılırsa sesi geçirmez ama yurdum uygulayıcısı bir çok şeyde olduğu gibi burada da düzgün yapmamaya meyillidir. Ses geçirmez bir panel duvarın iç yapısı panel-yalıtım-hava-yalıtım-panel şeklinde olması gerekirken yurdum insanı bunu panel-hava-panel şeklinde yaparak hem yalıtım malzemelerinden hem de daha kalın bir duvarın kaplayacağı kaybolan net yaşama alanından tasarruf etmektedir.

Bunları sağlarsa ve duvara çarptığınızda çıkan olgun karpuz sesinden de rahatsız olmayacaksanız güzel, hızlı ve temiz bir çözümdür. Yalnız yurdumuzda bir evin maliyetini belirleyen ana faktör %600'lere varan müteahhid kârıdır ardından arsa payı, kaba ve ince yapı malzemeleri en son olarak da işçilik gelir. Diyeceğim şu ki bu şartlarda yurdumuzdaki düşük işçilik maliyetlerinden dolayı tasarruf edilen işçilik, fiyata yansımamakta ve prefabrik evler de betonarme karkas evlerle aynı fiyatlara satılmaktadır. Yani prefabrik evlerin tercih edilebilir olması için düşük işçilik fyatlarının da düzgün bir şekilde fiyata yansıtılması gerekmektedir.


Burada kendi yaptırmayı planladığın müstakil bir evden bahsediyorsak müteahhitten tamamen bağımsız bir mühendise kontrolörlük görevi vererek yapının kritik noktaları betonlanmadan yapıyı kontrol ettirerek müteahhidin malzemeden çalmasını önleyebilirsin. Bu mühendisin kontrolörlük görevi ve yetkisi de sözleşme ile sabitlenmelidir. Bu tür bir kontrolörlük görevi için ödeyeceğin ücret çalınan malzemeden çok daha ucuz olacağı için kârlı çıkan sen olacaksındır. Ben Türkiye'de olduğum halde Türkiye için hiç bir iş yapmadığımdan bilgilerim pek güncel olmayabilir ama sanırım yapı denetim firmaları bu kontrolörlük işini yapıyorlar.

Ayrıca iç Anadolu'nun kışı diyorsan, Ankara için bir müstakil villanın yalıtımını hesaplamıştım ve hesap ortalama 18cm çıktı, yani duvara yapıştıracakları 2-4cm arası yalıtım anca kısmen duvarlarda yoğuşma neminin oluşmasını engeller ve yakıt parasını da cüzi miktarda düşürür. Diyeceğim, gerçekten düşük yakıt masrafları, homojen bir ısı dağılımı, kuru duvarlar, yazın da fırın olmayan bir ev istiyorsan yalıtımda kalınlığa dikkat etmen gerekecektir. Bunu da hesaplayan firmalar var. Genellikle yalıtım yapan ciddi firmalara bunu, yalıtım işinin fiyatına dahil olarak hesaplatabilirsin ama burada o firmanın mali çıkar kaygısı da işin içine gireceği için çıkan yalıtım türü ve miktarı ne kadar sağlıklı olur bilemeyeceğim.
  • Paylaş
Prefabrik ev demeyelim de hafif çelik konstrüksiyonlu ev dersek daha doğru olur,çünkü deprem konutlarını ya da konteynerları çağrıştırıyor,negatif bir etkisi var...bunlar müstakil ev olarak düşünüldüğünde,ihtiyaca cevap verecek sağlamlıktadır,bilhassa tek katlı iseler...depreme dayanımı çok iyidir,yangına dayanımı pek iyi değildir,biraz gacır gucurdama problemi vardır.arsanızı aldıktan sonra,inşaat sürelerini ve maliyetlerini kısaltmak adına ekonomik,rantıbl ve çevreci de bir çözümdür...Ben seviyorum bu sistemi...
  • Paylaş
2

Rukiye, Bende iyi olduğunu duydum fakat kararımızı verdik betonörme olcak:)

Süha Soysev, Bilfiil ahşap konstrüksüyon yerinde montaj (prefabrik olmayan) binalar yapıyorum. Her durumda (deprem, yangın, uzun süreçte sağlamlık) 3 kata kadar binalarda en sağlam, konforlu ve uygun çözümdür. Çelik konstrüksüyon diye bahsedilen elemanlar saçtan bükme profilden mamul edilir. Saç kalınlığı dayanıklılığı belirler. 50 sene beklentide 4mm olmalıdır. Yapan uygulayan prefabrikçi olmaz, zarar eder. Standart uygulamada 1,25 mm kullanırlar 10 sene ömür biçilir (Nemli hava, denize yakınlık korozyonu artırır.). Ahşapta tek önlem börtü böceğe karşı emprenye işlemidir. Duvar ve döşeme içinde kalır bitmiş evde ahşap göremezsiniz. Betonarme binanın 2-3 katlı müstakil evlerde kullanılması Avrupa, Amerika inşaatçılığında ancak laz fıkrası etkisi yaratmaktadır. Gereksiz ağırlık, hantallık ve yüktür. İnce inşaatın fiyatını artırır. Uygun havada genelde bahar yaz aylarında tamamlanmazsa beton içi rutubeti sorundur. Sağlıklı izolasyonu (nem, ısı) pahalıdır. İç Anadolu iklim şartlarında en fazla 20 cm dış duvar kalınlığıyla (duvar iç boşluğunda 15 cm izolasyon) oldukça tatmin edici ahşap konstrüksüyon üretim yapılabilir. Yangın dayanıklılığı en yüksek binadır (Beklentinin tersine). Eşit koşullarda 600C beton iç sıcaklığında 15 dakikada betonarme bina kolon/kiriş yapısı çöker. Çelik konstrüksüyon da benzerdir. Ahşap konstrüksüyonda (kompozit duvar) 1000 C'de 60 dakidadır (yıkılma). Kütük binada dahi 1000 C'de 30 dakika bina çökmeden dayanır.

Problem zaten müteahhid, prefabrik olsada olmasada malzemeden çalacak ki kendine kar  daha çok kalsın.O nedenle hem sağlam hem de maliyeti nasıl aza çekilir  ki istedigimiz gibi olabilsin.Büyük bir ev düşünüyoruz ve içanadolunun havası serttir soğuğa da dayanıklı olmalı.:) bilgin için teşekkürler.
  • Paylaş
Arkadaslar eps yanmaz :-))))) sadece atese karsı dayanıklı degıldır. yanıcılık ozellıgı olan xps dir. duyrulur.
  • Paylaş
3

Şamanv3.arkitera.com/v1/malzemedosyasi/isiyalitim/genelozellik/catiyalitim.htm yukarıdaki linkten görebileceğiniz gibi ikisi de B1 yani zor alev alıcı ama yanıcı malzemelerdir.

kasif, Alev yürümeyen B1 sınıfı hammaddeden üretilmektedir. "EPS'nin parlama noktası 360-370 C° olup; kendiliğinden yanabilmesi için ortam sıcaklığının 490 C° ulaşması gerekir. EPS'nin yanması sonucu ortaya çıkan gaz miktarı, ahşap gibi her binada kullanılan bir çok malzemeden daha azdır. Sıcağa karşı dayanımı ise; sıcaklığın derecesine ve süresine bağlıdır.Kısa süreli 100 C° ye kadar dayanıklı, uzun sürede 75-85 C° ye, minimumda ise-180 C° ye kadar kullanılır. Bu nedenle çok soğuk tesisler için de ideal
bir malzemedir.

kasif, yani demem o ki pvc dograma kullanılan gunumuz turkıyesının ınsaat mantalıtesıne gore eps nın yanması mumkun degıldır. cunku kullanılan boyayaya kadar her ururunun yangına olan dayanımı eps den daha dusuktur. ayrıca yalıtım-ekonomı dengesını gozonune alırsanız eps nın ısı yalıtımı ıcın en optımum malzeme oldugunu anlarsınız. tasyunun yanmaya karsı dayanımına karsın rutubete ve kokmaya karsı olan dayanıksızlıgı da hesaba katılmalıdır. ayrıca uygulama ve koruma kolaylıklaırda buyuk avantajlardır. bız bızatıhı uygulamasını yapnlar hangısınden verım alındıgını gayet ıyı bılırız. :-) ha sunuda soyleyeyeım yenı nesıl ısı yalıtım sıvalarının yanınd abunların esamesı bıle okunmaz. ama moda su and amantolamadan yana . Turkıyede yenı bır cıgır acmak ne kadar zorsa acılan cıgırı kapatmak da o kadar zor.

prefank.com
Sizinle, sizin için. . .
  • Paylaş
Komple kar altında kalsa bile dayanıklıdır. (yalıtımı sağlam olanlar) Ben yerel bir firmaya dağ evi olarak yaptırmıştım, gayet memnunum.
  • Paylaş
Betonerme evlerden çok daha sağlamdır. İzolasyon olarak betonerme binalardan çok çok iyidir. Uygulama bölgesine göre kullanılan malzeme değişir. Örneğin akdenizde çatı için trapez saç kullanılırken karsta sandwiç çatı paneli kullanılır. Lego gibi olduğu için kullanılacak parçalar seçilebilir.
prefabrik-ev.org
  • Paylaş
Daha esnek olduğu için dayanıklıdır,
  • Paylaş
Merhaba, prefabrik ev sağlamlık ve izolasyon açısından betonarmeden daha iyidir. Bunun sebebi beton, sıcağı da soğuğu da muhafaza eder. Fakat prefabrik evlerde kullanılan izolasyon malzemeleri bunu absorbe ettiği için yakıt tasarrufu açısından oldukça avantajlıdır. Bu konuda yamanprefabrik.com adresindeki yazıları okumanızı tavsiye ederim. Oldukça bilgi verilmiş.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

27802 Görüntülenme12 Takipçi9 Yanıt

Konu Başlıkları