Bilmek istediğin her şeye ulaş

Prenses sendromu nedir?

'Uyuyan Güzel' veya 'Sindrella' gibi masallar, bir kızın sevgi ve itibar kazanması için güzelleşmesi ve iyi giyinmesi gerektiğine dair mesajlar içeriyor. Bu mesajlarla büyüyen kız çocukları, öz güveni yanlış tanımlıyor ve zeka, cömertlik, tutku gibi değerlerin önemini gerektiği kadar algılayamıyor. Ayrıca çocukların, öz güven arayışını maddiyatta bulmaya çalışmasına yol açıyor.Düzenle
Kimi kız çocuğu 0-6 yaş döneminde anneden yeterli sevgi alamaz. Ya daalınan sevginin kalitesinde ve derinliğinde problem vardır. Annenin vermediğibu sevgiyi baba tamamlar. Bu sırada baba bunu yaparken çocuğu prenses gibi büyütür. Çocuk bir taraftan da anneyi tehlikeli ve rekabet etmesi gereken kişi olarak görür.

Bu kız çocuğu büyüyüp hayata atıldığında bu özellikler ile erkeklerin ilgisini çekip sevgi almaya çalışır. Bir erkek ona ilgi göstermeye ve prenses gibi davranmaya başladığında kendisini iyi hisseder. Erkek ilgiyi kestiğinde ise yalnızlık, terk edilme ve boşluk duygusu oluşur. Kendisine rakip olabilecek kızlara ise öfke duyar. Bu kişilerin duygularında dalgalanmalar vardır. Kendilerini ya çok iyi veya çok kötü, berbatşeklinde tanımlar. Yalnızlığa ve boşluğa dayanamazlar.
  • Paylaş
8

Hakan, Gerçekten çok ilginçmiş, ilk defa duydum ve "haaa demek bundan dolayıymış o krizler" dedim, :)

Nazende , Krize sokmamak için bekletmemek lazım dimi:)

Hakan, Evet bu da bir sebep ,ülkenin %90 prenses sendromunda sanırım :)

Ananas, sadece kadınlara özgü olmadığını düşündüğüm bir durum ki ben biliyorum böyle bir sürü kadın ve bir sürü erkek

Nazende , Hakkınız var. Erkeklerinkide prens sendromu olsa gerek:)

Hakan, :) sulaledeki tek erkek torun olarak büyüdüğümden bilirim bunu rahmetli babaannemin kanatları altındayda büyüdüm :) acayip güzel bişey. Aynı muameleyi şimdi oğullarım görüyor, beni taca attılar. :) maşallah.

Nazende , : ) prenslikten sendroma terfi ettin yani :)ne diyelim o zaman yeni prensimiz çok yaşa, yeni prensimiz çok yaşa :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1376 Görüntülenme8 Takipçi1 Yanıt