Bilmek istediğin her şeye ulaş

Profesyonel fotoğraf çekmek için nasıl eğitim alınmalıdır?

Öncelikle kursa gitmelisin diyemem çünkü kursa gittiğinde bu işi çok fazla öğrenemeyebilirsin. Bu yüzden fotoğrafçılık ile birçok araştırma yapmalı döküman yazı okumak gerekir. Terimler hakkında bilgiler edinmek o konu hakkında bilgili bir şekilde kursa gitmek daha mantıklıdır. Sadece kursa gitmek yetersizdir. Çünkü fotoğraf çekimi çok fazla pratik isteyen bir iştir aynı zamanda görebilme gördüğünü aktarma sanatıdır. Profesyonel fotoğraf çekmenin kısaca en önemli maddeleri kısaca şunlardır.
1- Fotoğraf makineni çok iyi tanımalısın.
2- Fotoğraf değerlerini kavramış ve uygulaya bilmelisin. (bunu sana kurs verebilir.)
3- Fotoğraf demek ışık demektir. Işığa iyi hakim olmalısın.
4- Görebilme farklılığı yakalayabilmek için çok fazla fotoğraf bakmalısın. (bu bir nebze yetenektir. )
5- Ekipmanları tanımalı hangi lensin hangi ışığın ne yaptığını bilmelisin.
6- Fotoğraf editlemek için Photoshop konusunda da bilgili olmalısın.

aklıma gelenler bunlar.
  • Paylaş
Öncelikle bu işi kurs yardımıyla almanızı öneririm. profesyonel fotoğrafçılığı tek başınıza öğrenmek zordur. Tek başınıza öğrenecekseniz öncelikle fotoğrafçılıkla ilgili terimleri bilmelisiniz. Kontrast, ISO dengesi, histogram, kadraj, perspektif, HDR, enstantene gibi çok çeşitli terimleri bilmelisiniz ki ilerledikçe bu terimler karşınıza çıkar. Daha sonra kullanacağınız makineyi tanımalısınız. Makineyle ilgili optik değerler, ışık hassasiyeti vb. terimleri de çok iyi bilmelisiniz. Zaten bir kursa giderseniz gideceğiniz kurs sizi buradan başlatır. Bir nevi profesyonel fotoğrafçılıktan önce temel fotoğrafçılık kursu almanız evladır.

Profesyonelliğe ilk adımda seçeceğiniz kurs da önemlidir. Seçiminizde hangi alanda uzmanlaşacağınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Eğer doğa fotoğrafçılığı yapmayı düşünüyorsanız National Geographic İnteraktif Eğitim Seti'nden faydalanabilirsiniz. Eğer HDR çekimlerde uzmanlaşmak isterseniz Photoshop gibi profesyonel yazılımları da bilmeli ve eğitimini almalısınız.
  • Paylaş
Kursa gitmek en doğrusudur. Gerçekten iyi fotoğraf çeken insanlara ihtiyacımız var mesela biz mezuniyet için birini çağırmıştık bize ben profesyonel fotoğraf çekerim demişti ama sonra çektiklerine bakınca hayal kırıklığına uğradık... Kısacası bu işin mektebine gideceksin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

932 Görüntülenme3 Takipçi3 Yanıt