Bilmek istediğin her şeye ulaş

Profesyonel anlamda PHP öğrenmek istiyorum. Youtube üzerinden dersleri takip ederek bunu yapabilir miyim? Yapabilirsem ne kadar zamanımı alır?

1- Videolar ve video setler takip et.
Tek basina yetmez.

2- Kitap(lar) bitir.
En az bir kitabi basindan sonuna kadar takip etmen gerekir.

3- PHP referansi ( docs.php.net/manual/tr/ ) oku.
3.1- Kucuk bir tutorial var icinde
3.2- Kontrol yapilari (if, for vb)
3.3- Function, class mevzulari
3.4- Fonksiyonlar, ozellikle array ve string fonksiyonlari, ana listelerini oku (list of array functions,..), iclerinden hangilerinin sana lazim olabilecegi, ne durumlarda kullanacagin konusunda biraz kafa yor.
En az bir hafta ayirmalisin.

4- Acik kaynak projelerin kodlarinda gez.
Ornegin Wordpress PHP ile yazilmis bir projedir. Kaynak kodunda gez, nerede neyi cagirmis, neden cagirmis, hangi dosya ne yapiyor, incele.. Saatlerini, gunlerini harca.

5- Baslangicta hepsinden, ilerleyen donemde cogundan olmak uzere, Turkce kaynaklardan uzak dur ( docs.php.net haric).
Bizde eksik bilgiyle tutorial yazan coktur, o eksik/yanlis bilgi etrafinda toplanan da cok olur. Dogru bilen de Turkce olarak yazmaya zaman harcamaz cogu zaman. O nedenle Turkce kaynaklardan uzak dur diyorum. En azindan PHP noktasinda dogruyla yanlisi birbirinden ayird etmeyi ogrenene kadar. Unutmamak lazim, yanlis ogrenirsen oyle kalir, duzeltmek cok zordur.

6- Belli bir noktaya geldikten sonra uzunca bir zaman 'acaba daha iyi bir yolu olabilir mi' diye arastirmaya zaman harca. Senin 'bir sekilde' hallettigin mevzuyu cok daha 'guzel' bir sekilde halletmenin bir yolu olabilecegini bil ve arastir.
Biraz soyut olacak ama ornek vereyim. Bir array'deki elemanlarin id sutunlarini benzersiz almak istiyorsun diyelim. 'Az bilen' programci bu isi donguyle halleder. Ayri bir array olusturur, donguyle array'de olup olmadiklarina baka baka id sutunlarini alir. Minimum 4 satir kod. 'Iyi bilen' programci tek satirda halleder, array_unique ve array_column veya en kotu ihtimal array_map fonksiyonlarini kullanir. Ilk yontemle isini hallettiysen ve daha iyisi var mi diye bakalak olmazsan oyle gider. .

EDIT
7- Kopyala-yapistir yapma. Hicbir zaman. Bakarak yaz, ama kendin yaz. Noktali virgulleri unut, parantez acik kalsin, fazla parantez kapansin, hata yapabilecegini, en cok hangi hatalari yaptigini, hata yapmamayi ogren.

8- Tamamlama ozelligi olmayan/az olan bir editor/IDE kullan. Tamamlama ozelligi gelismis bir editor beyni tembellige iter, daha az dusunursun. Oysa bir konuyu daha iyi ogrenmenin ilk kosulu beyni o konuyla daha fazla mesgul etmektir. Ornegin PHPStorm, o kadar iyi bir IDE'dir ki, hata yapmana musaade etmez. Yeni ogrenen biri icin cok kotu bir durum.

9- Yetenekli, sade bir editor kullan. Bu biraz kisisel tercih meselesi ama ekran ne kadar bos olursa PHP'ye o kadar kafa yorabilirsin. PHPStorm'un ekran goruntulerine baktiginda kod alani ekranin yarisi falandir. Ama Sublime Text'in ekran goruntulerine baktiginda ekranin tamami koda ayrilmistir. Beyninin tamamini koda odaklarsan daha yogun calismis olursun. PHPStorm yeteneklidir ama sade degildir, kodun icine bir suru isaret koyar, her satirda, hem yerde yardimci olur. Ama Sublime Text sana hic karismaz, ne istiyorsan onu ve nasil istiyorsan oyle yapmana izin verir.

10- Ayni kodu tekrar tekrar yaz.
Diyelim 6 ay sonra kendi blog uygulamani yazdin. Kod yazarken bir yandan kirlenen birseydir. Kendi kodlarini bazen parcalar halinde duzelte duzelte ve bazen de sil bastan tekrar tekrar yazarsan kendine hem tecrube, hem hiz, hem de neyi nasil yapacagin konusunda yatirim yapmis olursun.
  • Paylaş
İnternet üzerinden izlediğin videoların kesinlikle sana büyük katkısı olur fakat, farklı farklı videolar izlememeni öneririm,
takip ettiğin / bitireceğin bir video'n olsun.

Ayrıca bir kitap almanı kesinlikle öneririm (Rıza Çelik - A'dan Z'ye PHP) başlangıç için en önemli aşamadır diye düşünüyorum.

Bunların yanı sıra, bir aşama kaydettiğini farkettiğinde hemen bir script yazmaya çalış, tamamen özgün olsun, noktasına virgülüne emeği sana ait olsun,

script'ten kastım, bir proje yapabilmiş olmak, örneğin bu twitter gibi bişey yapmak olabilir, bir yönetici paneli olabilir veya hayalini kurduğun bir proje olabilir..

kitap konusunda tekrar tekrar üstüne geliyorum, kitap mutlaka alınmalı..

otobüste, yatakta uyuya kalmadan önce, gibi boş zamanları da php ile doldurmak gerekebilir. .
  • Paylaş
Php öğrenmek istiyorsan internet üzerinden dersler sana yararlı olabilir. Fakat profesyonel anlamda php öğrenmek istiyorum demişsin. İnternet üzerinde en ufak bir şeyi öğrenebilmek bile aşırı derece de zaman harcatıyor. Bence uygun bir kurs a gidip öğrenmen ve üstünde çalışmalar yapman çok daha yararlı olacaktır.
  • Paylaş
Youtubeda izlersin sana katkısı çok olur sonra da örnek php script ların üzerinde bak kodlamalara neler oluyor diye sana çok yardımcı olur hadi başarılar.. .
  • Paylaş
İnternet php dersleri ile dolu... Kursa gitsen 6 ayda öğreneceğin konuyu evde kendi çabanla 9 ayda öğrenirsin... Ama öğrenirsin... Hiç sorun olmaz... Yeter ki iste. . .
  • Paylaş
Webden elde edeceğin dökümanlar kesinlikle öğretir fakat şu varki anlık sorularına yanıt bulamazsın ayrıca çoğu şeyi de birisinin mantığı ile anlatması gerekiyor... Aşinaysanız çabanıza bağlı. .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

168 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları