Bilmek istediğin her şeye ulaş

Profesyonel bir siteyi fikrini kaptırmadan güvenilir bir şekilde nasıl yaptırabilirsin?

Yazılımcı açısından konuşuyorum. Soru sahibi yazılımcı mıdır yoksa proje sahibi midir bilmiyorum ama bu yazdıklarım tüm proje sahiplerine gelsin.
 1. Benim iş ahlakım zaten o projeyi çalmama müsaade etmez.
 2. Profesyonel bir site istiyorsanız profesyonel olmanız gerekir. Randevuya geç kalan, epostaya geç cevap veren, projeyi anlatmaya üşenen proje sahibi profesyonel değildir.
 3. Planlı olun. Sitenin planlarını yazılımcıya gitmeden önce hazırlayın. Sayfalar tasarlanmış olsun, istediğiniz özellikler yazılı olarak belirtirmiş olsun. Nereye tıklayınca ne olacağı önceden belli olsun.
 4. Hiçbir yazılım projesi yaptırınca bitmez. Projeyi yayına alınca da yazılımcının işi bitmez. İnşaat yapmıyoruz sonuçta. "Bir an önce" yayına alınması, projenin bittiği anlamına gelmiyor.
 5. Bizi yönlendirme tenezzülünü göstermeniz lazım. Üşengeç olmayın. "Şuna benzesin" diye değil "şöyle şöyle olsun" diyebilecek kadar saygınız olsun kendi isteklerinize.
 6. Ne istediğinizi baştan söyleyebilecek kadar planlı olmalısınız. Yoksa yazılımcıyı kızdırma ihtimaliniz yüksektir. Son kontrollerde köklü bir değişiklik istemeniz saygısızlıktır. Sadece yazılımcıya değil, projeye de saygısızlıktır.
 7. Projeyi yazılımcıya anlatmak için bir cümleden çok daha fazlası gerekir. Yazılımcı "benden ne istiyorsunuz" diye sorduğunda saatlerce konuşabilmelisiniz, ama bu süreyi projeyi överek değil yazılımcıdan istediklerinizi anlatarak geçirebilmelisiniz.
 8. İsteklerini "alışveriş sitesi istiyorum" (burada "alışveriş" yerine istediğinizi koyabilirsiniz) cümlesiyle aktarabildiğini sanan bir insan profesyonel değildir.
 9. İşi ucuza getirmeye çalışmayın. İsteklerinize saygı duymamızı istiyorsanız emeğimize saygı duymanız gerekir. Ucuz etin yahsini sert olur. "Paran kadar konuş" cümlesi bu durumu anlatmak için birebirdir. Para veremiyorsan sonuç bekleyemezsin. Ben bu işi ekmek parası için yapıyorum, senin projen "ultra mega süper ötesi" olduğu için değil.

 • Paylaş
Noterden gizlilik sözleşmesi yap. Eğer bir ihlal olursa sadece çalan kişi ile senin anlattığın kişi arasındaki bağlantıyı ispat etmen yeterli olur. 
 • Paylaş
1

Uğurcan Bastık, Böyle birşey yapılabiliyor muydu? Öğrendiğim çok iyi oldu. :)

Çok yaratıcı bir proje değilse bunun endişesine düşmemek gerekir. Çünkü projeyi oluşturan sizsiniz. Programcının yazdığının kaç katı şey düşünüyorsunuz, ileriye yönelik planlarınız var. Bunu kod yazacak adam aynı şekilde kavrayabilecek mi? Sizinle aynı gözden bakacak mı? Projeyi büyütmek ve geliştirmek için bütçesi var mı?

Ben bir emlak yazılımı düşünüyorum deyip proje saklanmaz. Belki çok inovatif, çok farklı bir proje. Ama gitmek istediğiniz yeri siz biliyorsunuz. Yani hazinenin haritası sizsiniz. Projeyi çalıp yayınlasa bile takip ederek yanlış ya da doğruları görebilirsiniz. Yani bir yandan da size katma değer verir.

Twitter projesi ile programcıya gittiğinizde acaba ne düşünürdü? "140 karakter ne alaka ya? İnsanlar ne yazacak, neden yazacak 140 karakterlik metinleri? " gibi düşünceler olabilir. Ama siz Twitter'in bu günkü halini hayal etmişseniz, programcı buradan bir fayda sağlayamaz. Alıp sistemi çöpçatan tarzı sisteme bile çevirebilir.

Ama kısa, öz ve viral etki yapacağınızı düşündüğünüz projeleri tanıdığınız, bildiğiniz insanlara yaptırın. Çünkü bu tür projeler ben para kazanacağım, çok ilgi göreceğim diye bağırır.
 • Paylaş
İyi bir ücret ödeyerek. Yazılım söz konusu ise daha da iyi bir ücret ödeyerek. Ödemelerinizde kredi kartı yerine nakit çalışma yaparken bir yandan da iyi bir sözleşme ile haklarınızı garanti altına almak ve dahi yapımcılarla ortak olma yoluna gitmek akılda bulundurulabilir.
 • Paylaş
Bir ofis açıp iş ilanı vermekle başlayabilirsiniz. Ciddi bir projeye başlayacaksanız ciddi insanlarla, ciddi ortamlarda çalışmanızın projeye yararı olacaktır. Bu sayede fikrinizi de elemanlarınız ve sizin aranızda kalır.
 • Paylaş
techcofounder.com gibi sitelerden veya başka bir yolla, işin teknik kısmını kotaracak bir ortak bulmak; test edilmiş, silikon vadisi gibi yerlerde oldukça karşılaşılan bir yöntemdir.

Fakat fikri çalınma korkusu olan bir kişi, henüz proje geliştirme olgunluğuna erişmemiş, startup kavramından haberi olmayan bir kişi izlenimini verdiğinden ilk önce bu kafayı değiştirmesi gerekir.
 • Paylaş

Şahsi fikrim: Kimse senin fikrini senden daha iyi bilemez. Seninkinden daha çok tutan fikirler de, senin fikirlerin değildir.

 • Paylaş
Bugüne değin en az 300-400 site sıfırdan kodlamışımdır. Bir yazılımcıda fikir boldur. Elimin altında tasarımı hazır onlarca kendime ait proje varken etik konusunu geçtim gidip bir müşterimin projesini çalmaya uğraşmam. Hadi çalacak kadar adi bir insan oldum diyelim buna o projeyi yaptıran kadar çok önem vermem vakit ayırmam. Bu nedenle bu tarz endişeler anlamsız. Fakat çok farklı çok yeni bir projeniz varsa patentlersiniz fikri. Buna rağmen endişeniz yazılımcı değil pazarlamacılar ve sektör rakipleridir.
 • Paylaş
2

Unluckypod, bu yorumun tamamen zıttını düşünüyorum. fikrinize sahip çıkınız zira bu sektör garip bir sektör.

Aslan Akali, Farklı, yeni bir fikirse ve tutacağından eminseniz = Bu fikrin patenti,
Standart, geçmişte benzeri yapılmış bir web sitesi fikrinin tasarım ve kodlaması yaptırılacaksa;
Sitenin adının patent kurumunda tescil'i,
İşe başlanırken gizlilik sözleşmesi,
İşe başlandığında ön ödeme verirken hizmet sözleşmesi,
Tasarım yapılınca isterseniz tasarımı patentletebilir, yazılım tamamlanınca yazılımı patentletebilirsiniz.

Bunların hepsini talep eden müşterilerimle yapıyorum. Ama belirttiğim gibi bunlar yazılımcılar için değil sansar olarak nitelediğim kişilerin projeyi ele geçirmesini tasarımı, kaynak kodları korumaya yönelik. Yazılımcılar değil ama yazılımcıyım diye geçinenlerde bu sansar kategorisine girer bazen bu yüzden evet bu açıdan da dikkatli olmaya gerek olan bir sektör.

Tutmuş fikirlerin, yani girişim aşamasından gelişim sürecine ve halen varlığını artan bir ivmeyle devam ettirebilen fikirlerin çok çok önemli bir ortak özelliği vardır.

"Bu fikirlerin sahipleri, fikirlerini tamamen kendileri hayata geçirmişlerdir. "

Fikrin hayata geçiş sürecinden tutunda gelişim sürecine kadar olan evrede karşılaşabilecekleri sorunlarla başa çıkabilecek ve çözüm üretebilecek durumda ve donanımdadırlar. Bu ilk iki aşamada edindikleri deneyimle kendilerini geliştirip eğiterek yine kendilerine yatırım yaparlar. Böylece fikrin yani girişimin artan bir ivme ile varlığını devam etmesini sağlarlar.

Dünya üzerindeki halen varlığını devam ettiren fikirlerin en önemli özelliği budur.
 • Paylaş
En büyük sorunda bu ya.
 • Paylaş
Tabii ki en güvenli yol yazılımcıyı projeye ortak etmek olacaktır ki zaten yazılımdan anlamıyorsanız sürekli olarak bir yazılımcıya ihtiyaç duyacaksınız.
 • Paylaş

Aslına bakılırsa, " İcat edilecek her şey icat edildi." - Charles H. Duell.

 • Paylaş
7

Turker İnanmaz, Aslına bakılmazsa, (ki aslına bakmak en büyük ön yargılardandır.) yaratıcılığın ve üretkenliğin sınırları yoktur. "İcat edilecek her şey birşey henüz icat edilmedi." - ben.

Onur Değerli, bilim insanları cern'de tanrı parçacığını bulmaya çalışırken her şeyin icat edildiğini düşünmek gerçekten ilginç :)

Ersen Tekin, bu sözle icat edilecek birşeyin kalmadığı anlatılmak istenmiyor tabiiki.

Hızır Can, İnsanların bu söze katılmalarına inanamıyorum. Charles H. Duell o sözü 1899'da söylemiş ve 1899'dan bu güne neler icat edilmiş buyurun siz düşünün! Her zaman yeni bir şeyler icat edilecektir ve bir icat bulamayanlar her zaman "İcat edilecek her şey icat edildi." diye düşünecektir.

Ömer Ilik, Hızır can kardeşim klavyemden aldın sözü :)

Öncelikle şu an Apple ve Samsung arasında geçen 'patent' savaşlarını incelemeniz gerekir. Apple'ın yaptığı gibi en ufak ayrıntıya bile patent almanız o fikri ve sizi bir nebze koruyacaktır. Bir nebze diyorum çünkü projeniz/fikriniz çalındığında amacı dışında kullanılabilir. Bunları da göz önünde bulundurarak hazırlanıp patent başvurusu yapabilirsiniz. Bu sayede projeniz/fikriniz çalınsa bile bu konuda hukuki olarak üstünlüğünüz olacaktır.
 • Paylaş
1

Mert T., Turkiyede hangi patent isinin cozuldugunu gorulmuski? Turkiyede adiginiz her patent dis guclerin elindedir. Elinizde gercekten super bir sey varsa bir sekilde onu elinizden aliyorlar. Ayrintilarina girmiyorum. Cunku devletin sizi koruyacak gozetecek bir organi yok.

Yurtdisinda cok degerli bulus yapip patent alan insanlari devlet arka elden hep korur.

Dusunsenize bir araba icat ediyorsunuz; bu araba musluk suyu ile calisiyor. Bole bir icat icin patent basvurusu yaptiniz haliniz ne olur dusunmek bile istemiyorum. Dev petrol sirketleri ile karsi karsiya kalirsiniz. Gerisi malum.

Bir hocam solemisti hic kullagimdan su sozleri gitmez; Evlat bir bulus yapacaksan sisteme ters dusmeyen birseyler olsun yada ortam uygun oluncaya kadar onu hic ortaya cikarma derdi.

Aslına bakarsanız imkansız. Yasalarında açıkları var. Bir fikri sizden başkası biliyorsa ve kişi kafaya koyduysa illa ki bir yolu bulunur. Fakat en iyi çözüm önerisi gizlilik sözleşmesi olabilir. Patent alınabilir tabi ki burada nelere izin verip vermeyeceğiniz de önemli. Üzerinde yapılabilecek değişiklikler (baya bir değişiklik ile) ile ortaya yeni bir ürün çıkıyorsa sizin patentiniz olsa bile fikrinizi kullanabilir. Teknoloji dünyasındaki çoğu patent savaşı bu yüzden zaten.
 • Paylaş
Eğer süper bir fikire sahipseniz kaptırmamanız imkansız. Hadi fikrinizi kaptırmadan yaptırdınız, siz yaptırdıktan sonra yine benzerleri yapılacaktır. Ama fikirle birebir bağlantı bir alan adını aracı kullanmadan kendi adınıza tescil ederek başlayabilirsiniz.
 • Paylaş
Ekip arkadaşlarınla gizlilik sözleşmesi imzalamak başlangıç için en doğru adımdır. Bu konuda uzman hukuk danışmanlarından yardım almalısınız.
 • Paylaş
AVUKAT YOLUYLA BENCE
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3659 Görüntülenme34 Takipçi17 Yanıt