Bilmek istediğin her şeye ulaş

Progesteron ve Östrojen hormonları arasındaki farklar nelerdir?

PROGESTERON
Bu hormon yumurtalıklarımız tarafından salgılanan bir cinsiyet hormonumuzdur.
Anlamı latincede gebeliğe hizmet eden demektir. Üretimi böbreküstü bezlerinde ve erbezlerinde gerçekleşir.

Progesteron vajinada östrojenin etkilerini bastırır ve dölyatağı kas dokusunun uyarılmasını azaltır ve bu nedenle kasılma zorlaşır. ,Mukoza salgısı artar ve döllenen yumurta için ortam hazırlar.
Progesteron gebeliğin başlaması için ne kadar önemli ise, sürmesi için de o kadar önemlidir. Kadın meme dokusunun gelişmesini ve süt salgılamasını sağlayan hormondur aynı zamanda. Gebeliğin izlenmesinde progesteron ölçümleri bu nedenle çok önemlidir.

ÖSTROJEN

Östrojen hormonu kadın yumurtalıklarında üretilir. Rahmin içerisindeki tabakanın, meme bezinin dokusunun gelişmesini sağlamaktadır. Kadın olma duygusunu sağlayan hormondur, menstürel döngünün düzenlenmesine yardımcı olur.

O kadar çok görevi vardır ki, halen açıklanamayan bazı etkileri bulunmaktadır. Özellikle kan damarlarına olan etkisinin halen nasıl olduğu açıklanamamaktadır.

Saç gelişimi, deri altı yağ tabakasının oluşumu ve kemik erimesine etkileri diğer pozitif etkilerindendir. Östrojen hormonu kadında yaş ilerledikçe azalan bir hormondur.


İkisi arasındaki farklar ise şöyle;

  • Progesteron progestin denilen bir hormon grubundadır, östrojen ise kendi altında 6 adet hormon olan başlı başına bir gruptur.
  • Hamilelikte daha çok rol oynayan hormon progesterondur, östrojen bu dönemde sadece meme bezlerinin gelişmesine destek olur.
  • Plasentada kan içerisine fetusun gelişimi esnasında östrojen sentezlenemez, ancak progesteron implantasyondan hemen sonra sentezlenebilir.
  • Östrojen kadının özelliklerini oluşturan hormondur, progesteron ise oluşan bu özelliklerin düzenlenmesinde görev alır.
  • Paylaş
Östrojen erkeklerde de bir miktar salgılanır progesteron sadece dişilerde salgılanır. Östrojen uterusa gelen kan akımını arttırır ve FSH sekresyonunu azaltır. Progesteron ise göğüslerde lobul ve alveol gelişimini sağlar laktasyon(süt verme evresi) için dokuları hazırlar, termojeniktir ve fazla salgılanması LH seviyesini azaltır
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3813 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt