Bilmek istediğin her şeye ulaş

Programcı mantığını kavramak, programlama dilinden bağımsız olmak nedir ve bu nasıl yapılır?

Programcı mantığı nasıl kavranır ve programlama dilinden bağımsız nasıl olunur.Düzenle
Programcı mantığını kavramak için derleyici ya da yorumlayıcı gibi düşünmek yeterlidir. Ancak şahsi görüşüm bazı insanların 6 yaşından sonra kendiliğinden bu mantığa sahip olduğunu düşünüyorum. Programcılık mantığı bir yerde "tasarlama" mantığıdır. Tasarımdan sadece grafik tasarımı aklınıza gelmesin. Tasarım genel manada bir sistemi tasarlamaktır. Bir sistemin çalışabilmesi için gerekli olan yapıları kurabilmek ve olası hataları önceden tespit edip önlem almaktır ve bu 0-6 yaş arasındaki eğitimle %90 oranında kazanılır. =)) Yani bizim ülkemizde büyük sistemlerin tasarlanmamasının hatası burada aranabilir.

Programlama dilinden bağımsız nasıl programcı olunur? Programcı bir dil kullanmak zorunda. Dilden bağımsız olmak çok zor. Ne kullanırsan kullan çok dil bilmekten ziyade bildiğin dili iyi kullanabilmek daha önemlidir.

  • Paylaş
Programcı mantığı programlama dilinden bağımsızdır şöyle ki ; programcı mantığı algoritmik düşünmektir, algoritmik düşünmek bir problemin çözümüne gidecek yolları tasarlamaktır. Bir nevi hipotez oluşturmaktır. Problem için oluşturulan çözüm yolu (algoritma) farklı programlama dillerinde geçerlidir ancak uygulanış şekli farklıdır. Bunlara ek olarak bir programlama dilinin tam anlamıyla bilinmemesi programcı mantığıyla düşünmeyi de olumsuz yönde etkiler.
  • Paylaş
İlkokul birinci sınıfta matematik öğrenmeden önce abeküs ile fasulye ile yaptığımız toplama çıkarma işlemleri vardı. Yazmayı öğrendikten sonra da artı, eksi, bölü, çarpma simgelerini kullanarak ilerlemiştik.

Tıpkı bunun gibi programlama dilinin kendisinden bağımsız olarak bir yazılımın çalışma mantığını ya da bir problemin çözüm yollarını programlama dili ile gerçekleştirmeden önce akış diagramları ile iş akışınının, mantığının yolunun gösterilmesine ihtiyaç vardır. Bu algoritmadır.

Google'da "algorithm diagram software" gibi anahtar kelimelerle arama yaptığınızda karşınıza pek çok ücretsiz uygulama çıkacaktır bu konuda.

Wikipedia'nın algoritma tanımını incelemenizi tavsiye ederimtr.wikipedia.org/wiki/algoritmaÖrnekler

Yazılım Uzmanı

Yazılım Uzmanı
  • Paylaş
Ben programcı mantığının sadece cümle kurma yapısı ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Kısaca örnek vermek gerekirse, "Masada ki bardağı mutfağa bırak" işinde/cümlesinde, programcı mantığı şöyle oluyor.

1. Masa var mı?
2. Masanın üzerinde alabileceğim bir bardak var mı?
3. Bardakla birlikte kapıdan geçebilir miyim?
4. Mutfak var mı?
5. Mutfakta bardağı bırakabileceğim bir yer var mı?
..
..
..

Ne kadar detaylı cümle kurabiliyorsanız. O kadar iyi programcı olacaksınızdır. Siz ilk sorunun "Masa var mı? " olduğunu bildiğiniz sürece emin olun ki bunu istediğiniz programlama dili ile nasıl yazıldığını öğrenebilirsiniz. Bence programlama dilinden bağımsız olmak, doğru soruları sorabilmektir. Doğru sorular her zaman doğru cevapları getirecektir.

Ben bu mantığın doğuştan kazanıldığına kesinlikle inanmıyorum. Bu bir süreç ve sonu yok. Hangi yaşta başlanılırsa başlanılsın, bu yetinin kazanılabileceğine inanıyorum.

  • Paylaş
Programcı mantığı problemin çözümünün yazacağı kodun derlemesini öncelikle kendi kafasından kendi algoritma bilgisiyle yaparak sorunun yada çözümün tahmin edilebilmesi ve hızlı bir şekilde çözümlenebilmesi gerekmektedir. Bir programcı kodu rastgele yazmamalı. Yazdığı kodlar esnek olmalı anlaşılır olmalı fonksiyonel olmalı, kendisinden sonra gelebilecek birinin programın neresinde ne yapıldığını anlayabileceği türden anlaşılır ve temiz kod yazmalı.
Programcı tek 1 dil bağımlı olmamalı. Elbette çok iyi bildiği en az 1 dil olmalı ve bunun yanında diğer dillerden de en azından temel bilgiler edinmeli projeden proje göre farklı dillerde yazmak daha sağlıklı olabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR