Bilmek istediğin her şeye ulaş

Programlama dilleri geliştirilirken göz önünde bulundurulan özellikler nelerdir?

Bu soruya Ruby programlama dilinin özelliklerini tanıtarak cevap vermek istiyorum.

1993 yılında geliştirilmiş bir programlama dili olan Ruby'nin resmi sitesinde dilin kısa tanıtımı yapılırken aşağıdaki ifadeler kullanılır. Bu da bir programlama dilini bizzat geliştiren kişinin nasıl bir bakış açısı olduğuna örnektir.

"Ruby dengenin dilidir. Ruby’nin yaratıcısı Yukihiro “Matz” Matsumoto en sevdiği dillerin (Perl, Smalltalk, Eiffel, Ada, ve Lisp) en iyi özelliklerini harmanlayarak fonksiyonel programlama ile imperativ programlamaya dayanan yeni bir dil yaratmayı amaçlamıştır.

Matz, her zaman “Ruby’yi basit değil, doğal yapmaya çalıştığını” vurgulamıştır, tıpkı yaşam gibi…
Buradan yola çıkarak Matz aşağıdakileri ekler:
Ruby tıpkı insan vücudu gibi, görünüşte basit, ama içinde çok kompleks bir yapıya sahiptir"
  • Paylaş
Merhaba;

Öncelikle kendi düşüncemi söylediğimi belirtmek isterim. Ben bir programlama dili geliştirecek olsam, dinamik bir görünüş olmasına önem veririm. Yazılım yönünde ileriye yönelik her türlü gelişime açık ve istediğimde her teknoloji ile uyum sağlayacak bir yapıya sahip olmasını sağlarım. Çünkü böyle bir dili geliştirdiğiniz de yeni bir yapı olduğunuz için sizin üzerinizden prim yapmak isteyenler ve eğer gerçekten başarılı bir yapı ise bunun üzerine yoğunlaşmalar olacaktır merkezi siz olacağınız içinde her türlü gelişime iş birliğine açık olmak lazım. Buna örnek olarak ASP.NET'i örnek verebiliriz.

İyi günler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

377 Görüntülenme7 Takipçi2 Yanıt