Bilmek istediğin her şeye ulaş

Programlama öğrenmek için kitaplar yeterli midir yoksa kursa gitmek gerekir mi?

Ne kurs, Nede Kitap ( kitap biraz daha önemli tabiki )
Bence Arkanızda duran büyük bir şirketiniz varken size sadece zaman ayırıp o şirketin kütüphanesinde aramak kalır. ( bkz : google.com.tr ) zira tüm dünya sizin için çalışıyor... ( umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. )
  • Paylaş

Programlamayla ilgili bir konferansta konuşmacı olan programcı öncelikle programlamanın temelini kendiniz kavramaya çalışın,kitap karıştırın,programları kurcalayın sonra bir kursa gelerek eksiğinizi kapatın, demişti.Kendi deneyimimle öncelikle biraz kitap karıştırmanın gayet faydalı olacağını düşünüyorum.

  • Paylaş
Öğrenmen gereken programlama dili hakkında genel bi bilgi edin, o dilin temel şeyleri öğren, geliştirme işini kursa bırakabilirsin, zaten onlar sana gerekli olan bilgiyi vereceklerdir, ayrıca bir dil üzerinde orta düzeyde gelişme bekliyorsan, bunu deneme yanılmayla öğrenmen senin için büyük zaman kaybına neden olacağından onun için kursa gitmelisin
  • Paylaş
Hiç bir şey bilmediği bir programlama dilini öğrenmek isteyenler için bence ilk yapılması gereken hareket bir kitap almak.(Güvenilir bir kaynak olması şart) Çünkü Google içinde kaybolabilirsin. Kitap senin temelini oluşturur, hatta kitaptan sonra neyin ne olduğunu daha iyi bildiğin için Google'dan daha verimli yararlanırsın.(Geçenlerde Objective-C kitabı aldım ve iyi ki de aldım diyorum, çünkü almadan önce internette biraz araştırdım ve anlatımı güzel, örnekleri bol bir kaynak göremedim.)

Kurs konusuna gelirsek, bölümüne göre değişir. Eğer bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği gibi tamamen bilgisayarın ön planda olduğu mühendis veya öğrenciler için kursu çok saçma buluyorum. Çünkü sen okulunu okumuş ve mantığını almışsındır. Kendi kendine de öğrenebilirsin(Kitap+İnternet). Hatta bizim okula Garanti Teknolojilerinden pozisyonu iyi bir adam gelmişti ve bize demişti ki: "Bilge Adam ve türevlerine gideni işe almam, çünkü onlar araştırmasını bilmiyolardır". Hee ama çok alakasız bir bölümde okuyorsan/çalışıyorsan ve yine de öğrenmek istiyorsan, kursa gitmeni öneririm. Çünkü senin için öğrenmek bize göre kat ve kat daha zor olacaktır. Bunun nedeni ise senden(kişisel algılama) 4 sene daha fazla tecrübemiz(Okul) olmasıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1269 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt