Bilmek istediğin her şeye ulaş

Programlama öğrenmenin bize yararları ne olabilir?

Programlama faaliyeti sanıldığı gibi; salt kodlamayı kapsamamaktadır. Programlama; analiz, tasarım ve kodlama hatta test süreçlerini kapsayan geniş bir ifadedir. Bir yazılım üretmenin en belirleyici ve stratejik aşaması analiz ve algoritmik çözümlerin ve kurguların geliştirildiği tasarım aşamalarıdır. Oysa pekçok kişinin aklına programlama dendiğinde en kolay evre olan kodlama gelmektedir. Bunun seminini hazırlayan bir neden, genellikle bireysel ve küçük ölçekli yazılımlarda analiz ve tasarımın ayrık ve profesyonelce yaşanmasına olanak verilmeksizin "kervan yolda düzülür" mantığıyla, klavye başında kod yazma esnasında kurgulama ve tasarımın hatta analizin bir böülümün yapılmasının daha yaygın olduğudur.

Şüphesiz doğru karar verme mekanizması, hayal gücü, sistematik düşünce geliştirme, empati, analitik modelleme gibi beyin için son derece önemli gelişimsel egzersizleri kapsar, programlamanın bütünü. Ancak sadece kodlama kastediliyorsa bir yazı yazma eyleminin beyne yaptığı katkı kadar bir faydadan söz edebiliriz.
 • Paylaş
Programlama bilmekle dünyayı bile değiştirebilir hale gelirsiniz. Daha makul boyutlarda insanların hayatlarında değişimlere bile neden olabilirsiniz.
 • Paylaş
Programlama bilmek düşünme yeteneğini de geliştirecektir. Tabi ki bilmek var bilmek var ama, kişinin bu konuda merakı da var ise bir meslek haline de getirilebilir. Çalıştığım şirketteki 7 kişilik yazılımcı kadrosunda sadece 2 kişi bu işin eğitimini almış, diğerleri kendi merak, araştırmaları sonucunda öğrenmişler
 • Paylaş
dünyayı avucunun içine alabilirsin...
 • Paylaş
Programlama öğrenmek beyin fırtınası gibidir, bulmaca çözmek gibidir. Hem beyninizi boş şeylerle uğraştırmazsınız, sürekli çalıştırırsınız bu sayede beyniniz ve siz gelişirsiniz. Programlama öğrenmek ileri düzeyde veya en kötü bir android uygulama satarak para kazanabileceğiniz bir yöntemdir. Sadece kodlama olarak bakmamak gerekir. Size çözüm yolları geliştirmeyi öğretir, daha hızlı ve daha farklı düşünmeyi öğretir. Programlama Avrupa ülkelerinin bazılarında ilkokulda ders olarak okutulurken, biz hala önemini kavrayamamış bir ülke olarak geride kaldık. Türkçe çeviriler yetersiz, İngilizce çeviriler çok sağlam ve faydalı olsa da ülkemizdeki yabancı dil sorunu kendini belli ediyor. Uzun lafın kısası; programlama; size hem kendinizi, beyninizi geliştirmeniz öğretir hemde para kazandırır.
 • Paylaş
Bütün programlama dillerinin temelinde algoritma vardır ki buda öğrenen kişiye; sistematik bir şekilde ilerleme, işe başlamadan bütünü görebilme, plan yapabilme, çeşitli problemler için çözüm mantığı geliştirebilme gibi aslında çok önemli kabiliyetler kazandırır.
 • Paylaş
Evde can sıkıntını gideriri kafa dağıtır veya cok iyi durumdaysan ve bir şekilde yolunu bulubilirsen parada kazanabilirsin
 • Paylaş
1

Hakan, Kendimce bir ek yapayım. Programlama bilmek artık para kazandırmaz. Bir fikri programlamak para kazandıran unsur oldu girişim dünyasında diye düşünüyorum. Bu da analitik düşünceyi digital ortama kodlamaya dayanıyor eskiye nazaran daha kolay ama eski isteklere nazaran daha detaylı. Programcılık bu detayı yapabilme Kaabiliyeti olarak dönüştü bence. Sözün özü eskiden web sitesi yapabilen insanlar para kazanırken şimdi o web sitesini yazdığı kod ile benzersiz yapabilen para kazanıyor. Sanki.

Yazdığınız kodlar neticesinde programınız çalışırsa, bir işi başarmış olursunuz.
 • Paylaş
Bir bilgisayarın, bir elektronik cihazın yapabileceği bir şey için kendini yormaz, kendin uğraşmaz yazılım ile bunu bir cihaza, bir makineye yaptırabilirsin ve çok büyük paralar kazanabilirsin. İşini de seversen bundan mutluluk duyarsın.
 • Paylaş
Program yazma yetisi yeterli fayda değil mi? Kaldı ki bir dili öğrenen kişi neredeyse diğer tüm dilleri ya hemen ya da çok kısa sürede çözer. Uzun hesaplarla hallettiğiniz bir çok işi küçük programcıklarla halledip işlerinizde zaman kazanabilir, hesap hatalarını minimize edebilirsiniz.
 • Paylaş
Programlamayı bilmek sana vizyon olarak her olasılığı sağlar görmek ve bulunmak istediğin her yeri sana vaat edebilir. Ancak herşeyin başı mutlaka azim hırs araştırmak ve çalışmaktır. Başarı istiyorsan doğru yoldasın.
 • Paylaş
Bundan bir önceki soru : Sen kimsin, ne olmak veya yapmak istiyorsun :)
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

836 Görüntülenme16 Takipçi12 Yanıt