Bilmek istediğin her şeye ulaş

Programlamaya başlarken kolay anlaşılması açısından hangi dili öğrenmeliyim?

Ruby, Python gibi diller yüksek seviye olduğu için genelde bunlar önerilir, farklı bir öneri veya bu ikisine alternatif hangi diller olabilir?Düzenle
Sadece programlamayı öğrenmek istiyorum diyorsanız ve yolun başındaysanız sizi fazla yormayacak ve programlamanın temel kavramlarına hakim olmanızı sağlayacak yüksek seviyeli bir dil ile uğraşmanızı öneririm. Ruby ve Python bu konuda sizi amacınıza taşır. Türkiye'de daha çok Python ile çalışan kişilere ulaşıp destek alabilirsiniz. Bu yüzden Python derim. Bunu sizin profilinize göre söylüyorum. Kısa sürede program geliştirmenin tadını Python ile çıkarırsınız.

Önemli olan bence OOP Object Oriented Programming yani nesne yönelimli programlama kavramına hakim olmaktır.
Bu metod ile programlama öğrenmeyi de C dili ile gerçekleştiremezsiniz.
Başlangıç aşamasındaki biri için C ve C++ hem ağır gelir hem de günümüzde mobil/web gibi alanlarda hiç kullanılmayan bu platformları öğrenmek için harcadığınız zamana biraz yazık olur. Önemsizdir demiyorum öğrenilmemeli de demiyorum ama yolunuzu web ve mobil üzerinde çizecekseniz ve sistem programlama, alt seviye programlama gibi bir çalışma içinde olmayacaksanız başlangıç için enerjinizi C/C++ ile hiç harcamayın.

Programlamayı ve OOP prensiplerini Python ile öğrendikten sonra Django frameworkü ile web uygulamalarına başlayabilirsiniz.

Programlamayı tek bir dille gerçekleştirip web, mobil, masaüstü, embed gibi farklı platformlarda uygulama geliştirme hedefiniz olursa o zaman seçiminizi Java ya da C# . NET üzerinde yoğunlaştırmalısınız.
Burda da tavsiyem kurumsal olarak Microsoft'un sunduğu dökümantasyon ve eğitim daha kuvvetli ve kısa sürede daha fazla yol kat etmeni sağlar. O yüzden C# derim.

acikakademi.com sitesi tüm kaynakları ile . NET platformunda yürüyeceğin yolda sana yardımcı olur. Burayı tavsiye ediyorum.

Özetle önce Python. Kesmezse C# ya da Java.
  • Paylaş
Benim de önerim en sade ve algoritmayı en rahat şekilde çözebileceğin dil C öğrenmekle başlaman
  • Paylaş
1

Barış Ekinci, C dili bayatladı. En İyisi şuan hala popülerliğini koruyan c++ dilini öğrenmek.

Açık kaynak ve yüksek seviye bir dil öğrenmenizi tavsiye ederim. Pyhton, PHP, Ruby, Java örnek verebileceğim diller arasındadır. Amacınız sadece programlama öğrenmek ise aslında her dil ile bu amacınızı gerçekleştirebilirsiniz. Fakat daha belirli bir amacınız varsa (desktop veya web programlama gibi) amacınıza uygun bir dil seçmeniz yararınıza olacaktır. Eğer web programlama yapmak isterseniz Python ve PHP, Desktop programlama için ise Java'yı önerebilirim.
  • Paylaş
Bence yüksek seviyeli diller programcıları temmelleştiriyor. Yani nekadar yazılması kolay bir dil varsa hepsi işin büyük bir çoğunluğunu kendisi yapıyor ve programcıya az iş kalıyor belki pratik bir şey ama başlangıç için önermem. Bence C dili başlangıç için en iyi bir dil. Ve ilerdede pek çok işine yarar. Programlama temelleri dersinde hocamız bize "C dilini öğrenin diye anlatmıyorum; C dili ile sınırlarınızı zorlamayı gösteriyorum. " derdi
  • Paylaş
1

İsmet Acar, Kesinlikle programcının yeteneklerini görmesi ve göstermesi açısından haklı bir düşünce. Lakin şunu göz ardı etmemek gerek; kişinin, programlama ve algoritma hakkında bilgisi olmadan, (yeterli olmadan dersek daha iyi olacak sanırım.) C gibi alçak seviyeli bir dil ile başlaması iş yükü artıracağı için yorucu ve sıkıcı olabilir. Bu yüzden şahsen, öncelikle programlama mantığını anlamak, algoritmik düşünme yeteneğini gün yüzüne çıkarmak amacıyla daha yüksek seviyeli bir dil seçimini öneririm.

Platformdan bağımsız çalışan dilleri öğrenmen yararına olur. .
  • Paylaş
Merhaba ; )

Programlama dili öğrenmek istiyorsan verdiğin örneklemede olduğu gibi konuşma diline yakın yani yüksek seviyeli dil seçmen yararına olacaktır. İlk etapta, dilin syntaxı yerine programlama mantığını anlamanda epey faydası olur. Bir dili öğrendikten sonra diğer bir dili öğrenmen daha az zaman alacaktır. Ruby ve Python örnek olabilir. Ama tavsiyem C ve Java programlama dillerini ihmal etme, etmemeye çalış.
  • Paylaş
Ben programlamaya visual basicle başladım. Onu da deneyebilirsin .
  • Paylaş
C++ öğrenmeni tavsiye ederim. Her türlü ihtiyaçlarını karşılayacakatır. Ders önerisi olarak Muhammed Mastar'ın derslerini öneriririm!
  • Paylaş
Ruby veya Python'un başlamak için en iyi diller olduğuna ben de katılıyorum. C/C++ bilgisayara tam hakimiyet vermekle birlikte, örneğin Python'a göre oldukça zor. Bunun yanında, Java ile uyumlu yeni müthiş bir dil var. groovy.codehaus.org/ Java kütüphanesini, kullanmak isteniyorsa ve daha sonra Java'dan devam edilecekse, bence en iyi seçim.
  • Paylaş
Kesinlikle C dilini öneririm. Bu dili öğrenirsen diğer dilleri öğrenmen çok daha kolay olacak.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1244 Görüntülenme13 Takipçi10 Yanıt