Bilmek istediğin her şeye ulaş

Programlamaya başlayacak olan birine C++ mı yoksa C mi önerirsiniz? Bu dillerin syntax bakımından farklılıkları var mıdır?

C++ C'nin tüm syntax'ını içerir. Basitçe söylersek C++ C'nin genişletilmiş halidir. Dolayısyla C++'ı öğrendiğinizde C syntax'ından başlarsınız C tamamlanınca C'de olmayıp C++'da olan kısma geçersiniz. Bu diller için doğru yolda budur.
  • Paylaş
C++ C'ye nesne yönelimli programlama (OOP) eklenmiş C'dir. C türevi denir ya o yüzden, benzerlerdir. Farklı kullanım şekilleri var mı bilmiyorum ama syntax bakımından çok az farkları vardır. OOP direktifleri C de olmadığından C++ için öğrenilmelidir. Bu direktiflerde çoğu popüler OOP dilde benzerdir. Çünkü yapılan kodlamalar benzerdir. Nesne tanımlayıp öğrneğini almak ya da miras almak gibi.

Ben başlangıç için her zaman C öneriyorum. Çünkü zaten C++'ın da büyük bölümünü öğrenmiş olacaksınız. Ondan sonra C++ için özel olan durumları öğrenirsiniz. Deitel & Deitel in C/C++ How To Program kitabı vardır ve özellikle programlamaya yeni başlayanlar için harikadır. İln önce C öğretir, programlama temelleri ile daha sonra da C++ a geçiş yapar. Türkçe çevirisi de var;

idefix.com/kitap/c-ve-c-deitel-deitel-k... .
  • Paylaş
Programlamaya yeni başlayacak olan kişiye önce algoritma mantığını geliştirmesini sonrasında ise nesneye dayalı olan ve diğer dillere kıyasla daha kolay öğrenilen C#, java gibi programlama dillerini öğrenmesini öneririm.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

390 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt