Bilmek istediğin her şeye ulaş

Proje raporu nasıl yazılır?

  • Projenin adı: Projenizi etraflıca ve etkili anlatabilecek bir isim bulmalısınız.
  • Proje özeti: Proje raporunun başına bir proje özeti eklemeniz raporu inceleyecek kişilere ön bilgi verme bakımından önemlidir.Özet, bir paragraflık genel bir bilgi olmalıdır. 120 kelimeyi geçmemelidir. Kısaca amacı ve hedefi belirtilmelidir. Proje raporu tamamen bittikten sonra raporun başına eklenmelidir.
  • Projenin amacı: Bu projeyi niçin hazırlıyorsunuz, hangi hipotezi ispatlayacaksınız, hedefiniz ne? Bu projeyle hangi probleme çözüm arıyorsunuz? Bu bölüm çok önemlidir, hedeflerinizi açık açık, madde madde yazmalısınız. Bu bölüm kısa tutulmalıdır.
  • Giriş: Bu bölümde projenizi gözden geçiren insanların zihnini proje konusuna yaklaştırmalısınız. Bu bölüm kısa tutulmalıdır.
  • Yöntem: İlk olarak çalışmanızın planını yazmalısınız. Sonrasında çalışmanızın kapsamını yazmalısınız. Ardından, bu projeyi hazırlarken kullandığınız yöntemleri bir bir sıralamalısınız ve hepsini tek tek açıklamalısınız. Her proje için farklı farklı yöntemler gerekir değil mi? Deney, gözlem, araştırma, istatistik, yorumlama, dinleme, tartışma… Acaba siz hangi yolu nasıl kullandınız? Proje sırasında edindiğiniz bilgileri, analizleri, verileri, istatistikleri, bulguları, hesaplamaları… eklemelisiniz. Bu veri ve istatistikleri kullanma yarışmayı kazanma şansınızı artırır. Bu bölüm projenin gelişme aşamalarını barındırır. Geniş tutulmalıdır.
  • Sonuç: Projenin verim kısmıdır. Projeden çıkan sonuç bu başlık altında toplanmalıdır. Başta belirttiğiniz amaca ne kadar ulaştığınızı yazmalısınız. Sonuçları tablo, grafik gibi görsel malzemelerle zenginleştirmelisiniz. Bu konuda yapılabilecekleri, önerilerinizi ekleyiniz.
  • Kaynak: Proje hazırlama sürecinde yararlandığınız kaynakları buraya yazmalısınız.
  • Paylaş
1

Rasih Uğur Uyanık, Çok doğru bir cevap olmuş. Özellikle mimari proje raporlarında bilen kişi tarafından zaten çizim üzerinde okunacak olan unsurların tekrar rapor içinde aktarılmaması gerekliliğini net bir şekilde açıklayan bir cevap.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2520 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları