Bilmek istediğin her şeye ulaş

Proje yapabileceğim elektronik devre fikirleri arıyorum?

Sorun çözecek, bir sıkıntıyı ortadan kaldıracak, elektronik devre fikirlerinizi bekliyorum.Düzenle

Laboratuvar çalışmalarında akım, gerilim, kısadevre vs ölçmek için aynı multimetreyi sırayla farklı bağlantılarla kullanmak zorunda kalıyoruz. Bazı deneylerde akım ve gerilimin aynı anda değişimini görmek gerekiyor. Öyle bir ölçü aleti yapılabilir ki, aynı anda mesela 2 gerilim, 2 akım ölçsün, ekrana versin.

  • Paylaş
5

Hakan, Elbette yapabilirsin ancak bu yapacağın şey hiçbir zaman tek bir devre üzerinden çalışmaz çünkü akım ve gerilim bildiğin üzere farklı şeyler. Ancak çift kartli cep telefonlarindaki gibi bir kurguyla aynı anda hem akımı ham gerilimi olcebilirsin. Meslek lisesinde kadranli 2 ölçü aletiyle tek prob kullanarak ve bir led diotu tek yönlü gecirken olarak kullanarak bahsettigin aletin ilkel modelini calistirmistik. 30 yıl önce neredeyse . osilaskoplar bu işi yapıyor artık . Sende iki ayrı digital ekran kulanarak gorselinide yaparsın.

Erhan Küçükgüzel, 1) Tek devre üzerinden 2 ölçüm de yapılabilir, sorun yok.
2) Cep telefonlarındaki kurguyla da pek ilgisi yok doğrusu.
3) Osiloskobun akım ve gerilimi aynı anda ölçmesi için akım probu gerek, çoğu osiloskop ölçemiyor, hem de dediğiniz gibi görsellik yok, pahalı ve pratik değil.
Sonuç : Önerim gayet net ve de mantıklı.
Saygılar...

Hakan, 1.) Akım, devre çalışırken elemana seri bağlanarak ölçülürken, gerilim devre elemanın şase ile( veya + /- yönlerine) bağlanarak ölçüm yapılır. tek devre denilince aynı şeyi mi anlıyoruz bilmiyorum ama tek devre ile hem akımı hem gerilimi aynı eleman üzerinde aynı noktalara tek dokunmayla alamazsınız.

2. Bunun için özel bir devre üretmeniz lazım zaten yazınız da da bunu sorgulamışsınız bende yazımda bunun olabilirliliğini anlatmaya çalıştım.

3. cep telefonu örneği mantığı anlatmak için di biraz daha açayım o zaman akım ölçen bir aletle, gerilimi direk ölçemezsiniz, bunu aynı anda yapabilmeniz için akım ölçerinizle , voltaj ölçerinizi kombine çalışır hale getirmelisiniz. cift hatlı telefonlarda kombine edilmiş ve her hattı ayrı telefonmuş gibi çalışırlar.

Erhan Küçükgüzel, Sayın soru sahibi,
aklınız karışmasın, gayet basit ve zevkli bir konu çözümsüz bir yanı da yok. Bir sıkıntıyı çözmek istediğinizden bu konuyu önerdim, zira şu an bende 1 tane olması iyi olurdu önümdeki proje için.
Sayın yorum sahibi,
Tek dokunma ile ölçüm şeklinde bir iddia metinlerde yok, dikkatlice okuyunuz, maksat elimde bir akım ölçer bir de gerilim ölçer var gibi tek cihazla hareket etmek. Bunların nasıl kullanıldığını herkes biliyor.
Saygılar...

Hakan, o zaten benim yazdığım bir ifade dikkatli okumaya gerek yok. tek devre kelimesinde farklı anlamlar çıkarıyoruz bunu anlatmaya çalıştım. herkesin bildiği burada sır kalmasın bu kullanımla ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız konu daha da gelişir.

if patron geldi then

high kırmızıled

else

devam et

endif

  • Paylaş
Patron ofise girdiğinde masanda kuracağın led düzeneği çalışsın ve ışıklar kırmızı yansın :)
  • Paylaş