Bilmek istediğin her şeye ulaş

Projelerinizde şablon motoru kullanma ihtiyacı duyuyor musunuz? Kullanıyorsanız tercihiniz hangisinden yana oldu/olur? Avantajını gördünüz mü?

PHP tabanli projelerde ayri bir sablon motoru cok da gerekli degil, PHPnin kendisi yapisi itibariyle bir sablon motoru sayilir zaten. Sadece sayfa icerigi ile uygulama mantigini ayirmak gerekir. Su dort parcayi hazirlamalisin:

  1. Tamamen PHP kodlarindan olusan ve icinde hic HTML olmayan 'uygulama' kismi.
  2. Cogu durumda veritabanindaki tablolara ve uygulamadaki nesnelere karsilik gelen 'model'ler (kullanici, sepet, oturum, bildirim, soru, yazi, cevap... )
  3. Sayfalari olusturan ve icinde sadece gerekli oldugu yerlerde dongu kuran veya PHP degiskenlerini 'echo'layan HTML dosyalari. Anlasilir olsun diye asiri kucultulmus bir ozet gectim. Daha detaylandirilabilir ama mantigi ozetle budur.
  4. JS, CSS, ve digerleri (statik dosyalar, 'asset'ler gibi degisik isimleri var bunun) .
Bunlari ayirdin mi kodlarin ilerde de daha yonetilebilir olur. Projeyi boyle bir ayrim kullanmadan hazirlarsan yapmak istedigin her degisiklikte kodlar biraz daha 'corba'lasir.
  • Paylaş
Şablon motoru python framework'lerinde neredeyse standartlaşmış durumda. Fakat php gibi dillerde geliştiricinin insiyatifine bağlı.

arayüzcü ile geliştiricinin ortak bir dil konuşması manasına geliyor şablon motorunun syntax'i. Bu nedenle kolaylık sağladığı söylenebilir. Gereklidir.
  • Paylaş
1

Cemal Tekin, mesaj attım

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

374 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt