Bilmek istediğin her şeye ulaş

Projeniz (fikriniz) var ama paranız yok. Hayata geçirmek için nasıl bir yol izlersiniz?

Aklınızda bir fikir var diyelim ama web tasarımı olarak biraz ağır bir iş, yani web tasarımı veri tabanı gibi olaylara tam hakim olan biri şart. Tabi bunu yaptırmak için para lazım ama yok aslında 1000-2000 TL'ye kadar ayarlarım ama 2000 TL'ye kimsenin yapacağına inanmıyorum. Ama içerik açısından çok sağlam bir site olacağına ve tutacağına eminim, tabi riskler var sizce ne yapmam gerekir nasıl yapmam gerekir?Düzenle
Soruya yanıt vermeden önce şiddetle şunları okumanızı öneririm:

Genel olarak "Girişimcilik" konusundaki sorular için: inploid.com/n/girisimcilik/399/question...

ve "Girişimcilik" konusunda yazılmış yazılar için: inploid.com/n/girisimcilik/399/posts/

Benim fikrim kısaca; 2000 TL ile yapabilecekleriniz çok sınırlıdır. Ancak, projenize sizin gibi inanan ve teknik anlamda ekipte görev alabilecek farklı kişileri projenize ortak ederek (sizin gibi sermaye de koyabilirler, emeklerini de) projenin en kısa zamanda bir prototipini oluşturabilirsiniz. Bu prototip sizi melek yatırımcılara giden yollara doğru bir çıkış kapısı görevi görebilir. Ya da elinizdeki prototip ile (projeniz hızlı bir çıkış yaparsa) hızla yayılabilir ve bu durumda da parayı her şekilde (borç, kredi, yatırım... Vs) bulursunuz. Ancak, başta da söylediğim gibi, artık bir projeyi hayata geçirebilmek için çok fazla paraya ve çok fazla efora ihtiyaç var. Umarım bu bilgilerin faydası olur, başarılar dilerim.
  • Paylaş
2

Osman Iş, Güzel cevap. İnanmak bir kenara ama heves olduktan sonra daha farklı oluyor. İş biraz mantığıma yattığından ve araştırmalarımdan dolayı tutma ihtimalinin yüksekliğine inanıyorum. Her iş gibi tutmama gibi bir ihtimalde var tabi.

Prototip aslında benimde aklıma yattı ama web tasarımının hangi dille kodlanması gerektiğini tam bilemiyorum. Çünkü geliştirilebilir bir dile yani sürekli özellik eklenene bilen bir dil lazım. Hani prototibi yaptırıp sonra siteyi başka bir sürüme yükseltirken tekrardan yazmak tasarımlamak sıkıntı olur gibi.

Yazılım ve tasarıma tam hakim değilim. Orada takılıyorum. Aslında güvenilir ortak, tasarımcı bulmak şart bu işlerde. Ama güvenmek mesele. Borç alma olayı veya kredi olayı çok zor malum öğrencilik.

Aslında bir sözleşme hazırlayıp 2 veya 3 ortakla kaliteli işler yapan tasarımcı ve yazılımcılarla iş yapılabilir. Sözleşmede fikri çalmaları mümkün olmayabilir. Ama bedava işi de kimse yapmaz gibi geliyor bana :)

Hakan Köse, Benim tavsiyem, etrafında tasarım yapabilecek (yetenekli), kodlama yapabilecek (yazılımcı) ve hepsinden önemlisi işe inanan ve güvendiğin 2 kişiyi bulup bu prototipi bitirmeniz.. Paranız olsa bile bugün bu işi yönetebilecek kadar tecrübeniz olmayabilir, dolayısıyla sizin de öğreneceğiniz çok şey ve çok zorlandığınız zamanlar olacaktır. Başarılar dilerim.

Eğer teknik anlamda projeyi yönetebilecek tecrübe ve bilgiye sahipsen (bknz: inploid.com/t/yazilim-bilgisi-olmayan-b... ) ve projeni geliştirebilecek paran varsa her şey çok güzel. Eğer sadece para problem ise birilerinden ortaklık karşılığı borç alabilirsin ya da altından kalkabileceğin şekilde bankalardan kredi almaya çalışabilirsin. Eğer teknik tarafta kendine güvenemiyorsan o zaman da kesinlikle teknik tarafı güçlü bir ortak bulmalısın.

Ama şunu söylemem gerekiyor her durumda tek başına olmak çok zor ve sıkıcı bir süreç, ortak her zaman iyidir. Bu arada bulması da çok zordur, para bulması en kolay şey :)
  • Paylaş
5

Osman Iş, Hem maddi olarak güven yok hemde teknik olarak :) Zaten sizinde söylediğiniz gibi tek başına bu işlerin altından kalkılacak gibi değil.

Gökhan Örün, benim de 3-5 sene önce yoktu ki para hala yok ama çok çalışınca illa olur ;) daha gençsin bak şu sıra zamanını bilgi toplamaya harcayabilirsin, ben günde en az 2 saatimi sadece kim ne yapmış, dünyada mobil uygulamalar nereye gidiyor bunları takip etmeye çalışıyorum ve vaktim yetmiyor şimdiden böyle bir yatırım yaparsan ileride çok faydasını görürsün..

Osman Iş, Para olmadan bu kadar işi başarmışsınız gerisi önemli değil bence :) inploid'in kurucularındansınız sanırım.

Dediklerinizi hergün yapıyorum bütün teknoloji haberlerini (sdn,donanım haber,chip ) takip ediyorum. Zaten ceptelefonu satıcılığı ile uğraştım bi kaç yıl işim teknoloji :) Ayrıca webrazziyi günde en az 10 kere ziyaret ederim yeni bi haber varmı ne olmuş ne gitmiş diye . Heleki o girişim ofisleri bölümü damarıma basıyor bigün benimde böyle ofisim şirketim olurmu ki diyorum. Bu durumda biraz hayal olarak kalacak gibi :) Girişim ve teknoloji hastasıyım bu merakım yüzünden kpss yi kazanamıyorum :) malum memur çocuğuyuz. Bi yere atmamız lazım kendimizi. Diyorum memur olmadan bi iş başarsam da memur olmama gerek kalmasa diyorum ama :) Bu işlerde başarılı olmam biraz zor olacak gibi hem istanbul dışındayım hemde yatırım gücüm yok :) yeni şirketlerinde iş bulsam uçacağım istanbulada yazılım bilmeyen adamı şirket ne yapsın :)

Benim kurtuluşum bu gidişle ya memur olmak yada flappy bird gibi bi oyun yapmam lazım ki ancak ozaman bu işleri başarırım :) :)

Gökhan Örün, :)) ekipte olmayı çok isterdim ama değilim, ben inploid'in ilk üyelerindenim uzun zamandır kullanıyorum, hem beğendiğim hem de çok işime yaradığı için ara ara çok aktifim burada.

bir de bu yazıyı okumanı tavsiye ederim ; ekonomi.milliyet.com.tr/tek-derslikli-ko...

Osman Iş, Gerçekten güzel bir site. Teşekkür ederim gayet güzel bir yazı ve örnek. :)Böyle örnekler insana ilham kazandırıyor . Eren bali de güzel bir iş başarmış.

Kredi Garanti Fonu yeni girişimcilere kefil olabiliyor. Ama bunun için öncelikle şirketleşmeli, KOSGEB gibi bir destek kurumundan iş planınızı onaya sunmalısınız. KOSGEB onaylı bir iş planına Kredi Garanti Fonu olumlu bakacak ve kredi almanızı sağlayacaktır. Bu şöyle oluyor; bankaya gidip kredi talep ediyorsunuz ve bunu kgf'ye götüreceğinizi söylüyorsunuz. Onlar da belgeyi veriyorlar. KGF size arka çıkarsa banka da krediye kefil oluyor.

Bu yeni girişimcilerin sermaye eksikliği için düşünülmüş bir şey.
  • Paylaş
Gercekten istersem bi engel yaratmaktan cok çözüm üretmeye odaklanırım. Gecici işe girer birikim yaparım kefil li mefilli kredi olur senet imzalarsın olmadı calarsın örn tabi. Yeterki iste azizim
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1013 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt