Bilmek istediğin her şeye ulaş

Projenizi test ettirmek için neler yapıyorsunuz?

Yeni bir projeniz var ve bu projeyi test ettirmek için hangi yollara başvuruyorsunuz.Düzenle
Benim projeleri zaten benden sonra 20 kadar mühendis kontrol ediyor. Gerçek testi ise ancak deprem yapabiliyor.
  • Paylaş
Test ettirmek derken insanlara kullandırıp tepkilerini almak mı, yoksa hatalı sayfalar olup olmadığını anlamak mı konu? Ben ikisini de cevaplayayım.

Kullanan insanların tepkilerini ölçmek için eğer paranız varsa kullanıcı testi (usability test - kullanışlılık testi ama nedense dilimize kullanıcı testi diye çevirmişler) yaptırabilirsiniz. Daha düşük rakamlara yaptırabileceğiniz bir site keşfettim dün ama adını versem inploid kurallarına ters düşer miyim bilmiyorum. Eğer ters düşmeyeceksem söyleyin, vereyim. Gerçekten düşük rakamlara gerçek insanların kullanımlarını görebiliyorsunuz. Video kaydı da alınıyor. Bu işi siteyle değil de müşterilerine bir servis olarak veren firmalar da var etrafta.

Hatalı sayfalar olup olmadığını anlamak için de aslında gerçek insanlara kullandırmanız şart. Ama kodu yayına almadan önce yazacağınız testlerden geçmesini sağlayabilirsiniz. Böylece kodun kendisinde ve davranışlarında beklenmedik hatalar oluşmasını engelleyebilirsiniz. Ha test yazmak kodun gelişimini yavaşlatır, ama daha emin adımlarla gitmenize olanak verir.

Ama mesela şöyle çelişkiler de var. Çevik yaklaşım mümkün olan en hızlı şekilde yazılım üretmenizi ister. Ama yazılımın da hatasız olması gerekir. Fakat şöyle bir sorun var. Yazılımın olduğu yerde hatalar her zaman olacaktır. Hatasız kul da olmaz, yazılım da.

Ve yazılımı daha hızlı geliştirmenin sadece birkaç yolu var: belgelendirmeyi azaltırsınız, testleri azaltırsınız, parmaklarınızdan çıkan kod direkt kirli çıkar, ve en zararsız (hâttâ faydalı olanı) özellikleri kırparsınız.

Son saniyelerde aklıma gelen bir yöntem de geliştirmelerinizi iki gruba bölmek. Bir kullanıcı grubuna eski kodları kullandırmak, diğer gruba da yeni özellikleri vermek. Ama bu da hem kod hem diğer yönlerden başlı başına büyük bir çalışma demek.

Ayaküstü bu kadar oluyor.

Bu sorular da çok iyi oluyor, bahaneyle bloguma da içerik üretmiş oluyorum. :)
  • Paylaş
Gerçek Ortama Atıp Testini Yapıyorum :)
  • Paylaş
2

Necmettin Begiter, bir yazilim grup muduru boyle bir cumle kurmamali :s uzucu bir durum.

Ömer Şerif, doğru söylüyorsunuz ama çalıştığımız sektör gereği işlemlerimiz bu şekilde

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

83 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt