Bilmek istediğin her şeye ulaş

Prolaktin hormonu nedir?

Prolaktin, hipofiz bezinin ön lobu tarafından salgılanan iç salgı hormonudur. Başlıca fonksiyonu doğum sonrası süt üretimidir. Süt salgısını uyarmasının yanı sıra, cinsel bezleri, gonadotropin salgılanmasını, böbreklerden su, sodyum ve potasyum atılmasını da etkiler. Aşırı salgılanması, böbreklerde çeşitli bozukluklara yol açabilir. Süt bezinin çalışmasını etkileyerek süt salgılanmasını sağlar. Annelik duygusu gelişir. Erkeklerde sperm üretim aşamalarında etkileri vardır.

Hamilelik döneminde yükselerek anneyi doğum sonrasına hazırlayan prolaktin hormonu, doğumdan sonrada bir süre yüksekliğini koruyarak hem süt üretiminin devamını sağlar hem de bu dönemde prolaktin hormonunun yüksekliği ile yumurtlama dönemini belli bir süre durdurarak doğumdan sonra hemen hamile kalınmasını önler.

Hipotalamustan salgılanan dopamin hormonu prolaktin salgılanmasını inhibe eder yani azaltır. Hipotalamustan salgılanan TRH hormonu ise prolaktin salgılanmasını arttırıcı etki gösterir. Prolaktin hormonu hamilelik haricinde başka çeşitli sebeplerce yükselmesi durumunda, adet düzenlerinin bozulmasına ve hormonun asil görevi nedeni ile göğüslerden süt ya da süt gibi sıvının gelmesine neden olmaktadır.Ayrıca sebepsiz prolaktin yüksekliği de gebe kalmaya bir engeldir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

292 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt