Bilmek istediğin her şeye ulaş

Protein tozlarının zararları nelerdir?

Her şeyden önce söyleyelim ki, whey (protein) tonla tüketilen alkolle, abur cuburla kıyas bile kabul etmeyecek sağlıklı bir gıda takviyesidir. Zararını keşfetmek için yapılan araştırmalarda, kısa süreli kullanımında sağlığa herhangi bir zararına rastlanmamıştır. Bununla birlikte bazı tüketicilerde sindirim rahatsızlıkları kayda geçmiştir, bunlar: gaz, şişlik, yorgunluk, başağrısı, kramplar. Konsantre whey kullananlardaki gaz şikâyetleri daha fazla olmuştur. Yine de bu konuda yeterli araştırma yoktur ve whey'in bu durumunun kişilerden kaynaklı sıradan bir gıda toleranssızlığı olduğu düşünülmektedir. Whey doğal kaynaklardan elde edilse de ne olursa olsun sonuçta işlenmiş bir besin maddesidir, neredeyse kana doğrudan karışan bir proteindir. Doğal, alıştığımız kaynaklara benzemez. Lif falan içermez. Bu gibi sebepler whey’i fazla ve sürekli kullanmamak için ileri sürülebilir.
  • Paylaş
1

Gil Mizrahi, whey proteinlerinin bircogu yumurta veya peynir alti bilesenlerinden olusmaktadir, bu yuzden gida toleranssizligina yonelmek dogru olabilir.

Normal sartlar altinda protein agirlikli gidalarin asiri tuketiminin karaciger uzerindeki etkisi incelenecek olursa benzer etkiler mutlaka gorulecektir. Asiri derecede et, sut, yumurta vs..

Herseyin uygun miktrarda ve gerekli dozda kullanilmasi gerektigi gibi, protein iceceklerinin de ihtiyac olan miktarda tuketilmesi gerekecektir.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1684 Görüntülenme8 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları