Bilmek istediğin her şeye ulaş

Psikodinamik yaklaşım nedir? Öncüleri kimlerdir?

Psikodinamik yaklaşım ilk olarak Freud (1856-1939) tarafından ileri sürülmüş, Jung (1875-1961) ve Adler (1870-1937) tarafından desteklenmiştir.

Freud davranışlarımızın nedenlerini bilinçaltına (bilinçdışı) bağlar (bilinçaltı/bilinçdışı kavramını ilk defa Freud ortaya koymuştur). Bilinçaltı zihnimizde var olan ancak farkında olmadığımız dürtüler, tutumlar ve yaşantılardır.

Bunu aşmak için psikanaliz tedavisi uygulanır. Bilinçaltında bulunan sorunların bir psikanaliz uzmanı yardımıyla bilince çıkartılarak çözülmesiyle tedavi edilir. Nasıl mı?

  • Rüyalar: Rüya gördüğümüz dönem bilincin zayıfladığı, isteklerimizin ve bizi rahatsız eden şeylerin açığa çıktığı süreçtir. Freud, bu rüyaların yorumlanarak bir rahatsızlığın nedenini bulunacağını söyler.
  • Hipnoz ve Telkin: Hasta yapay bir uykuya sokulur. Bu haldeyken bilinçaltı açığa çıkar. Sorulan sorularla hastalığın nedeni öğrenilir ve telkinlerle hastanın bu durumdan kurtulması sağlanır.
  • Paylaş
1

Tarık Gandur, Ufak bir düzeltme yapmak isterim. Freudiyen birçok kavram malesef Türkçe'ye yanlış çevrilmektedir. Bunlardan bir tanesi de bilinçaltı. Freud "unconscious" tan bahseder bu da aslında "bilinçdışı" dır "bilinçaltı" değil. Bilinçaltı dediğimizde bilincimizin altın başka bir biliç gibi algılanır ki bu doğru değildir. Bilinçdışı tamamen bilinçten ayrı ve bilinçle alakası olmayan bir kavramdır.