Bilmek istediğin her şeye ulaş

Psikodrama nasıl bir tedavi yöntemidir?

Maaliyeti ve yaptırılabilecek yerler nasıldır?Düzenle
Psikodrama, bireyin iç dünyasının çözümlenmesi  ve sorunlarının çözülmesi için kullanılan bir rol yapma tekniğidir.

Psikodramanın amacı kendi iç dünyanıza başkalarının size ayna tutması ile girmek çelişkileri ve çatışmaları çözerek daha güçlü, daha olgun ve sağlıklı  bir birey haline gelmektir. 

Gruplar halinde önceden belirlenmiş seanslar yapılır. seanslarda katılımcılardan biri olumlu ya da olumsuz bir deneyiminin ana hatlarını verir ve hangi rolü kimin oynamasını istediğini söyler. Olay canlandırılır. olayı esas yaşamış olan kişi ya da benzer deneyimleri yaşamış olan kişiler yoğunlaşarak ilk deneyimlerindeki hisleri tekrar yaşarlar. Böylece daha önce yaşanan olayda çözümlenmemiş, bastırılmış, hapsedilmiş duygular su yüzüne çıkar, çözüme kavuşur. Bu seanslar tekrarlandıkça herkes kendinden bir şeyler bulup kendi çözümlerini yaratırlar. Hepsi adım adım kendi iç dünyasıyla yüzleşir. 

Yani, psikodrama tiyatrsonun işlevi öykülerin altında yatan gerçeği, insanların kendi gerçeğini ortaya çıkarmaktır. Gerçek benliği psikodramayla sadece anlamakla kalmaz yaşarız da.

Ayrıca kendisi Üstün Dökmen'in de uyguladığı ve önerdiği tekniklerden bir tanesidir.
  • Paylaş
2

Tailchute, maaliyeti ve yaptırılabilecek yerler hakkında da bilgilerinizi paylaşabilir misiniz?

Pelin Şen, İstanbul Psikodrama Enstitüsü ve Danışma Merkezi var. Maaliyeti hakkında fikrim yok ama aylık ücretsiz konferanslar yapıldığını biliyorum. Daha detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz:istpsikodrama.com.tr/

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

291 Görüntülenme6 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları