Bilmek istediğin her şeye ulaş

Psikologa gitmeden melankoli durumundan kurtulmak mümkün mü? Mümkünse nasıl?

Öncelikle belirtmeliyim ki Melankoli diye bir hastalık yoktur. Sanırım buna en yakın olarak bahsedebileceğimiz durum depresyon olabilir. Veya illa bir ruhsal rahatsızlıktan bahsetmiyorsak düşük bir duygu durumundan veya bunalımdan bahsetmek mümkün.

Soruya gelince:
Psikologlar insanlara sihirli şeyler yapmazlar. Psikoterapi, özünde, kişinin kendi iç kaynaklarını harekete geçirmesi veya davranışlarının sebeplerini ve davranış mekanizmalarını anlayarak bunu bilinçli olarak değiştirmesi üzerine kuruludur. Yani özünde psikoterapi hizmeti size sizde olmayan bir güç vermez. Sorunlarla baş ederken siz yine kendi gücünüzü, muhakeme yeteneğini kullanırsınız. Bu her zaman söylediği kadar kolay olmadığından psikoterapi akımları bunu yapmayı kolaylaştıracak binlerce teknik ile donatılmıştır. Bu açıdan baktığımızda sorunuzun kısa cevabı evettir.
Ancak bazı durumlarda, örneğin ileri düzey bir depresyonda kişi daha önce olduğu gibi sağlıklı düşünemeyebilir. Bu noktada kişi genellikle hayatındaki olumsuz olaylara odaklanmaya devam eder ve bu olaylara odaklandıkça duygu durumu aşağı çekildiğinden bir kısır döngüye girer ve işin içinden çıkamayabilir. Bu durumda ruh sağlığı alanında uzman (psikolog, psikiyatrist veya psikolojik danışman olmasına ve terapi eğitimi almış olmasına dikkat edilmelidir) birinden yardım almak gerekir. Psikoterapi sohbet etmek veya içini dökmekten değildir. Bundan çok daha karmaşıktır ve pek çok mekanizmaya dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde terapist danışanına zarar verebilir. Bu yüzden de kimden hizmet alındığı çok önemlidir.

Eğer yardım alacak durum yok ise piyasa bulunan ve bilişsel terapi yaklaşımı ile yazılmış kendi kendine yardım kitapları (ör: Evinizdeki Terapist, İyi Hissetmek) çok ağır olmayan durumlarda yardımcı olabilir. Psikoloji bilimi bilgileri ile yazılmamış ve "kişisel gelişim" adı altında pazarlanan kitaplara ise çok dikkat etmek gerek çünkü bunların pek çoğu herhangi bir bilimsellik içermeyen ve yetkin olmayan kişiler tarafından yazılan kitaplardır maalesef.
  • Paylaş
3

Barış Günal, Önerebileceğiniz kitaplar var mı?

Tarık Gandur, Parantez içinde iki kitap ismi yazdım google da aratırsanız veya idefikste bulabilirsiniz.

Tarık Gandur, Evinizdeki Terapist ve İyi Hissetmek kitap isimleri..

... insan; "Kendini Yönledirebilir ve Yönlendirilmeye müsait bir ruh hali içerisin de olduğu müddetçe, üstesinden gelemeyeceği hiçbir bir şey olamaz", cümlesini hak edecek kadar mükemmel bir varlıktır.

arz ederiz,
Tunçluer
  • Paylaş
Sebebi her ne olursa olsun kişi yaşadıklarını her zaman göğüsleyecek kadar güçlü ya da donanımlı olamaz. Teslimiyet de bu noktada gerçekleşir. Yaşadıklarınızı kabullenir ve yaşamaya devam edersiniz ya da kabullenmez ve karşı çıkma / kaçma vb. Durumlarla yaşama devam edersiniz. Destek almak, kişinin her zaman kendi tercihi olmadığı için kısa sürede başarı almak mümkün olmasa da alınan desteğin faydası yadsınamaz.
Melankoliye teslim olmuş kişinin hür iradesi ne kadar sağlıklı olabilir konusu elbette tartışmaya açıktır.
Melankolinin sebebi nedir sorusunu kendi kendine yanıtlayabilen birey kendi başına bunun üstesinden gelebilecektir. Bu soruya yanıt bulamıyorsa, hatta yanıt bulmaya çalışma çabası yoksa destek almak zorundadır, destek alma konusunda ikna edilmelidir.
  • Paylaş
Tabii ki neden olmasın bu mümkündür. Melankoli hastası kendi kendine moral vermeye çalışabilir ve toplum arasına karışarak arkadaşlarıyla görüşerek bu melakoli durumundan çıkabilir.
  • Paylaş
Psikologa başvurmadan önce kendi doktorumuz olmayı öğrenmeliyiz. Beynimiz bizi ve dünyamızı yönetiyor öncelikle buna inanmalıyız. Melankoliye gelince; Balıkta bulunan Omega 3, Işık tedavisi (güneş veya yapay) , egzersiz ve meditasyon da yardımcı tedavi yöntemleri olabilmektedir. Bu durumdan çıkacağınıza inanarak ve kimyasal ilaçlara gerek duymadan bunu yapabilirsiniz. Akapunktur, müzikle tedavi, bitki özleri ile tedavi , egzersiz, masaj vb. Tekniklerin işe yaradığı aynı durumda kişiler de bulunmaktadır. Ama Unutmayın: depresyon ender görülen bir hastalık değildir, utanılacak bir hastalık asla değildir, etkili tedavi yöntemleri vardır. Kendinizde veya bir yakınınızda depresyon olduğunu düşünüyorsanız, tedavi için başvurmayı ya da yakınınızı bir psikoloğa en kısa zamanda başvurtmak için ikna etmeyi ihmal etmeyin.
  • Paylaş
Bence her şeye rağmen mümkündür. Psikolog bizim göremediklerimizi bulmaya çalışır ve bize gösterir bizim kendimizi bulmamızı sağlar yani bize yardım etmez kendimize yardım etmemizi sağlar bunu anlayalım önce.

Bu da demektir ki bir insan kendi farkındalık düzeyini yükseltebilirse her pek çok konuda kendine yardım etmesi kolaylaşır ama sorun klinikse durum değişir tabi.
  • Paylaş
Kitaplar bu konuda yardımcı olabilir ya da sizi mutlu eden işlere yönelmenizi tavsiye ederim kaliteli zaman geçirmeniz önemli
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5135 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt