Bilmek istediğin her şeye ulaş

Psikologların çaresiz kaldığı, daha doğrusu tedavi etmekte zorlandıkları rahatsızlık türleri hangileridir?

Psikolog işin/tedavinin terapi tarafında yer alıyor, psikiyatrist ise ilaç tarafında yer alıyor. Psikoloğun tedavi aşamasında yer alması için klinik psikoloji uygulamalarına hakim olması lazım ve salt düşünceye sistemine bağlı bozukluklarda etkili olabiliyor ki hasta tedaviye yani terapiye direnmiyorsa, ruhsal bozukluklarda asıl tedaviyi psikiyatrist ilaç ile yapıyor bu sebeple psikolog her türlü bozuklukta zorlanabilir. Eğer rahatsızlığın sebebi salt düşünce, yönelim vb. Eksiklik değilse ve hasta ilaç tedavisine ihtiyaç duyuyorsa psikolog en basit ruhsal hastalıkta bile zorlanacaktır. Unutulmasın psikolog tıp doktoru değildir.
  • Paylaş
Aslında şöyle denilebilir herhalde... Kişi tedaviyi kabul etmiyorsa psikolog zor durumdadır...
Genelde kişilik bozuklukları tedavisi sınırlı olan türlerdir; ama akıl sağlığı alanında, rahatsızlığın sebebi şudur demek ve tanı koymak kompleks olduğundan çözüme ulaşmak da zordur denilebilir acizane kanaatim...
  • Paylaş
Psikologlar birçok hastalıkta çaresizdirler. Beyni daha iyi tanıdıkça, orada gerçekleşen hormonal değişimleri öğrendikçe psikologlar daha çok bir yaşam danışmanı gibi oluyor. Çoğu hastalıkta destekleyici eğitim gibi şeyler veriyorlar. Eğer fizyolojik bir sorun varsa bu konuşarak halledilemez.
  • Paylaş
Şizofreni bildiğim kadarı ile 100 % düzelmiyor
  • Paylaş
Psikolog değilim ama bana göre tedavi etmekten zorlanabilecekleri rahatsızlık türleri; Mitomani, Stockholm sendromu ve Narsisizm'tir.

Mitomani: Yalan söyleme ve kendi yalanına inanma hastalığı. Bu tür kişiler hayatını yalan üzerine göre kurgular. Bu nedenle ihtiyacı olmasa bile yalan söyleme eylemi sergiler ve kendi yalanına kendisi de inanır.

Stockholm Sendromu: Çok detaya girmemekle birlikte bir kişinin suçlusuna aşık olma hastalığıdır. Onun ne kadar kendisine veya sevdiklerine zarar verse de suçu olmadığı düşüncesinde olmasıdır. Bununla ilgili yaşanan bir çok örnek vardır. İnternetten araştırabilirsiniz.

Narsisizm: Bir nevi kendine hayranlık olma durumudur. Mükemmelliyetçi bir yaklaşımdır. Dünyada kimse mükemmel olmasa bile bu rahatsızlığı bulunan kişiler kendilerine aşırı bir hayranlık, beğenme, kendisini her yönden mükemmel olarak görme hatta kendisine aşık olma kimseyi kendisine layık görmeme eğilimindedir.

Belirttiğim bu rahatsızlıkların tedavisinde uygulanacak yönteme göre bu kişiler ya iyileşecektir ya da major depresyon durumu ile karşı karşıya kalacaktır. Tedavileri ince bir çizgide sürdürülmektedir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

394 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları