Bilmek istediğin her şeye ulaş

Psikoloji bölümü hakkında bilgi verir misiniz? Geleceği, bugünü, okurken yaşayacağım sıkıntılar, güzel yönleri, hangi üniversite bana daha çok şey katar?

radyodepartmani.tumblr.com/search/psikol...

Psikoloji okuyan bu arkadaş geniiiiş geniş bilgi veriyor. Sık sık bu tarz sorular kendisine geldiğinden rehber niteliğinde yazıları var.:)
  • Paylaş
1

Kardelen Kuruçay, Teşekkür ederim :)

Psikoloji insan davranışları ve zihinsel süreçleri ile birlikte bunların altında yatan nedenleri inceleyen ve araştıran bilim dalıdır. Tüm kavramsal açıklamaları geçersek sosyal bilimlerin okuması çok zevklidir. Puan sırasına göre Psikoloji, Sosyoloji-Felsefe gelir.Ancak bazı üniversiteler psikoloji bölümünün yanında sosyoloji de okumaya imkan verir. Buna çift anadal deniyor. Yani 4 yıllık örgün öğretimin sonunda hem psikoloji hem de sosyoloji diploman oluyor.Psikoloji okumayı düşünüyorsan bu şekilde bir eğitim almanı tavsiye ederim. Günümüzde ülkemizin siyasi ve geleneksel anlayışından dolayı sosyal bilimler hakettiği değeri göremiyor.Ancak çağdaş dünyada ülkemiz bu duruma daha da kayıtsız kalamayacaktır. Türkiye koşullarında her meslek iş sıkıntısı yaşanabilen meslek oldu artık.Sadece yüzdesi değişiyor.Zaten işi bulmak ve çalışmak kişinin kendisiyle ilgili.Sen eğer kendini geliştirmezsen, belli yetenekler, beceriler edinmezsen hiçbir bölümde iş durumu sağlayamazsın. Bu nedenle iş kaygısıyla değil okurken ve okuduktan sonra mutlu olur muyum'un cevabını kendine vermen gerekir.
Okurken çok fazla sıkıntı yaşamazsın eğer sosyal bilimlere bir ilgin varsa.Ben çok iyi derece ile mezun olmadım ama hiç bir sınava da 1 saatten fazla çalışmadım.Derste dinlediklerin, kendi ilgi alanların, araştırmaların, hocanın katkısı üniversitenin kalitesi senin okurken sıkıntı yaşayıp yaşamayacağını belirleyecektir.
Üniversite olarak da şunu belirtmeliyim.Anadolu'da herhangi bir üniversitede okursan okuduğun il, üniversite, o ilin sosyal imkanları senin beklentilerini karşılayacak mı o önemli. Çünkü çoğu Anadolu'daki üniversitede koşullar aşağı yukarı aynı sadece kişiyi o ilin yaşanabilirlik düzeyi etkiliyor.Sonuçta en az 4 seneni geçireceksin orada.Psikoloji ve sosyal doyumunu veya sorununu o kriter belirleyecek. Bunun kararını araştırarak sen vermelisin.Kendini çünkü en iyi sen tanıyorsun.İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir gibi büyükşehirlerde okumak istersen tabi buralar daha iyi olacaktır senin için şu anlamda;
1. Büyükşehir olanakları daha fazladır
2. Bu illerdeki üniversiteler Türkiye'nin seçkin üniversiteleridir
3.CV'nde bu şehirlerdeki üniversitelerin isimlerinin etkisi biraz da olsa olacaktır iş başvurularında
Son olarak da şu koşula dikkat etmelisin.Benim için devam zorunluluğu problem diyorsan devam zorunluluğu bulunmayan üniversiteleri araştırmalısın. Çünkü çoğu üniversite bir dersten bir dönemde 4 hafta devamsızlık hakkı tanıyor ve bu süreyi geçersen devamsızlıktan kalıyorsun o dersten, sene de devam etmen gerekiyor yine o derse. Bu önemli bir durum olabilir bazı kişiler için. Örnek vermek gerekirse bildiğim kadarıyla İstanbul Üniversitesinde devam zorunluluğu yok.Ben Adnan Menderes Üniversitesinde okudum bizde ise devam zorunluluğu vardı.
Sonuç olarak bu bilgiler ışığında kendi kararlarını verip kişiliğine, düşüncene uygun bir tercihte bulunabilirsin.Nihai karar senin olacak sonuçta :)
  • Paylaş
1

Kardelen Kuruçay, Teşekkür ederim. dediklerini dikkate alacağım :)

Psikoloji bolumu yerine Pdr yi tercih edersen on numara olur psikolaji biraz daha iş bulması zor pdr ye göre
  • Paylaş
Psikoloji yaşamdır. Psikoloji insanı ve davranışı anlamak, kısaca kendini o insan yerine koyup onun yerine düşünmek demektir. Psikoloji çok geniş bir terimdir. Sovyetler Birliği 2. Dünya savaşını Hitler'in ordusuna karşı Psikolojik savaş kullanarak yenmiştir. Lapa lapa kar yağan ormana donmuş askerler bırakmıştır. Buda askerlerin psikolojisini kötü yönde etkileyip. Performansını çok düşürmüştür. Bence; iyi bir psikolog insanları sevmeli ve bol bol kitap okumalıdır.
  • Paylaş
Psikolojik sorunların günümüzde hızla arttığını görüyoruz, ve bunun yegane paraleli teknoloji olarak gösteriliyor, bu sebeple teorik olarak bakarsak; ilerde teknoloji daha da artacağından psikolojik sorunlar da artacak, insanların sağlıkları konusunda bilinçlenmeside artacak, bu da psikolojiy daha şimdiden bile iş olanağı olan iyi bir meslek haline getiriyor, yüksek lisanslada klinik psikolog olup daha da iyi hake getirebiliyorsunuz şartlarınızı, ilginiz varsa iyi bir seçim olacağına eminim
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

754 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt