Bilmek istediğin her şeye ulaş

Psikoloji ile PDR (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik) arasındaki farklar nelerdir?

PDR ile Psikoloji bölümünün lisans düzeyindeki ders içerikleri arasında çok büyük bir farklılık yoktur. Her iki bölümde de psikoloji bilimi hakkında dersler almaktadır.

Farklar
  • PDR (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik) bölümü üniversitelerin eğitim fakültelerine bağlıdır. Psikoloji Bölümü Üniversitelerin Edebiyat Fakültelerine bağlıdır.
  • Pdr bir danışmanlık hizmetidir. Bu bölümün danışmanlık hizmeti olması mesleğin temel ayırıcı karakteristiğidir. Psikoloji bölümü mezunları psikolog unvanı alırlar.
  • Pdr bölümüden mezun olanlar genel olarak eğitim kurumlarında rehber öğretmeni olarak yer alırlar. Diğer çalışma alanları ise kendilerine özel danışmanlık merkezi açabilmeleri ve buralarda hizmet verebilmelidir. Danışmanlık ofisi açan psikolojik danışmanların hizmet verebilecekleri temel alanlar şunlardır: Sınav Kaygısı, okul başarısızlığı, aile danışmanlığı, okul fobisi, meslek danışmanlığı gibi alanlarda hizmet verirler.
  • Psikologlar sorun oraya çıktıktan sonra danışanla görüşürler, PDR mezunları ise daha çok önleyici bir role sahiptirler.
  • Psikologlar daha çok kendi özel ofislerini açıp buralarda çalışabildikleri gibi hastaneler, adliye sarayları, eğitim kurumlarında yer alabilirler.
  • Psikologların psikoterapi uygulamaları için lisans eğitiminden sonra yüksek lisans programlarına mutlaka kendilerini geliştirmeleri gereklidir. Hatta bazı görüşlere göre bu kadar eğitim bile yeterli olmayabilir. Çünkü psikologların görüştükleri vakalar ağır vakalardır. Pdr de lisans eğitimi çoğu zaman yeterlidir. Ancak kişi kendini geliştirmek istediği sürece bu bölümde de ilerleyebilir.
Eğitim
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1247 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları