Bilmek istediğin her şeye ulaş

Psikoloji ve psikiyatri alanları birbiri ile geçinemeyen huysuz bilimlerdir tespitine katılıyor musunuz? Neden?

'Psikoloji ile psikiyatri ayrımını yapamayan insan var mı Türkiye'de?' diye soru sormaktansa bu iki alanın kardeş ama birbiriyle geçinemeyen huysuz bilimler olması hakkında ne düşünüyorsunuz?Düzenle
Alan olarak bu ikisinin birbirleriyle sorunu olduğunu düşünmüyorum. Alanlarda çalışan kişilerin sorunları var, ancak bilimsel alan olarak baktığınızda bir sıkıntı, çatışma söz konusu değil bence. Hiçbiri için ise geçimsiz ve huysuz bilim tanımlamasını ben kendi adıma kullanmam. Özellikle psikolojinin ve psikolog kimliğinin ülkemizde kurumsallaşmamasından kaynaklanan bir çatışma var evet ancak ben birbirleriyle çok iyi anlaşan ve tam bir takım gibi çalışan psikiyatrist ve psikologlar da gördüm... Onu da belirtmek isterim.
  • Paylaş
Şu var ki psikologlar pdr mezunları oluyor ve aslında onlar öğretmenlik eğitimi alıyorlar, ancak çok fazla doktor tavırlarına giriyorlar asıl huysuzluk sebebi burada beliriyor bence. Daha çok öğrencilerle ilgili ve öğrencilerin ÖSYM ile ilgili sorunlarını en iyi çözebilecek kişilerken özel terapi merkezleri vb. açıyorlar, bir çoğu kaç puanla hangi bölümler var, sınav sistemindeki farklılıklar nedir gibi asıl vermeleri gereken bilgilerden yoksun bile olabiliyorlar (lisedeki rehberlik hocam umarım okur). Lafın özeti öğretmenlikle doktorluk birbirine karıştırılmamalı ve herkes kendi işini yapmalı.
  • Paylaş
2

Ayşe Karaman, Evet evet hatta rehberlik hocası yüzünden yanlış tercihler yapan ya da puanının çok altında tercihler yapan çok öğrenci var.Bu bir öğrencinin bütün geleceğine sebep oluyo. en iyi açıklama biri öğretmen diğeri doktor ardaki fark kabul edilmeli.bu açıklamayı çok beğendim:)

Tarık Gandur, Maalesef yanlış bilgi. PDR ve Psikoloji fatklı bölümler. Ayrica psikolojik danışma ile patolojik bir duruma mudahale etme arasında fark var. PDR ve psikoloji mezunu kisiler psikiyatristlerin aksine sadece psikolojik rahatsızlıklarla uğraşmazlar. Sağlıklı insanın psikolojisi psikiyatrinin alanina girmezken psikolojinin alanina girer.
Ayrica PDR mezunlari ozellikle bazi fakultelerde cok yougun psikolojik danişmanlık egitimi ve oldukca yogun supervizyon almaktalar. Bu duumdaki mezunlara sadece doktor demek haksizlik olur.

Acikcasi bir hekimin de farkli calisma alanlarina sahip iki meslege iliskin dogru bilgiye sahip olmamasi beni sasirtti.
Belirmeliyim ki Psikologlar üniversitelerin Psikoloji Bölümlerinden, PDR çalışanları da üniversitelerin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümlerinden mezun oluyorlar. Öncelikle PDR dernegince yapılan alan tanıtımına bir göz atalım:
Türk PDR Derneği’ne göre Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanının Okul
Psikolojik Danışmanlığı, RehabilitasyonPsikolojik Danışmanlığı, Kariyer Psikolojik Danışmanlığı, Ruh Sağlığı Psikolojik Danışmanlığı, Evlilik ve Aile Psikolojik Danışmanlığı gibi beş alanda ülkemizde gelişimi gözlenmektedir (Kaynak: Türk PDR Derneği) .
Psikolojik Danışmanın Çalışma Alanları
1. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda (Okulöncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise) “Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen” unvanıyla çalışabilirler.
2. Özel Eğitim Kurumları’nda (Okulöncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise) “Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen” unvanıyla çalışabilirler.
3. MEB Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde “Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen” unvanıyla çalışabilirler.
4. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla çalışabilirler.
5. Üniversitelerin Akademik Personel Kadrolarında Ve Üniversitelerin Psikolojik Danışma Birimlerinde Psikolojik Danışman” unvanıyla çalışabilirler.
6. Özel Psikolojik Danışma Merkezleri ve Psikokoterapi Merkezlerinde “Psikolojik Danışman” ve uzmanlıklarına göre Psikoterapist unvanıyla çalışabilirler.
7. Yüksek Lisans yaparak tercih ettikleri alanlarda uzmanlaşabilirler. Uzmanlaştıkları alanlarda uzmanlık derece ve unvanlarına göre çalışabilirler. Aynı zamanda Odyoloji Yüksek Lisansı yaparak da kamu ve özel sağlık kuruluşlarında “Odyolog” olarak görev alabilirler.
8. Askeri Liseler, Astsubay Meslek Yüksek Okulları, Harp Okulları ve Türk Silahlı Kuvvetleri Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimlerinde görev alabilirler.
9. Dershane ve Etüt Merkezlerine “Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen” unvanıyla çalışabilirler.
10. Aile ve Çocuk Mahkemelerinde kadrolu olarak Pedagog, Sosyal Hizmet uzmanı ve Bilirkişi olarakçalışabilirler.
11. Denetimli Serbestlik Şubeleri ve CezaevlerindePedagog” unvanı ile çalışabilirler.
12. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki Polis Akademisinde, Polis Meslek Yüksekokullarının Psikolojik Danışma Merkezlerinde, Rehberlik ve Danışma Büro Amirliklerinde, Çocuk Şube ve Büro Amirliklerinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla çalışabilirler.
13. Sosyal Hizmetler Kurumu’na bağlı kreş, anaokulu, yurtlar, toplum merkezlerinde “Psikolojik Danışman” ve “Sosyal Hizmet Uzmanı” olarak görev alabilirler.
14. Aile Danışma Merkezleri’nde “Aile Danışmanı” olarak görev alabilirler.
15. Özel Şirketler, Sağlık Kuruluşları ve İşletmelerin İnsan Kaynakları ve Eğitim Birimlerinde “Psikolojik Danışman”, “İnsan Kaynakları Uzmanı”, “Kariyer ve Yönetim Danışmanı”, “Eğitim Danışmanı”
16. Uzmanlaşarak Eğitim ve Koçluk Merkezlerinde Eğitim Danışmanı, Koç (Yönetim Koçu, Eğitim Koçu, Öğrenci Koçluğu vb.) olarak çalışabilirler.
17. Diyanet İşleri Bakanlığı, Spor ve Gençlik Bakanlığı gibi bazı bakanlıklarda “Psikolojik Danışman” kimliği ile alım yapmaktadırlar.
18. Anaokulu ve Kreşlerde “Psikolojik Danışman” ve “Kurum Müdürü” unvanlarıyla iş imkânları olmaktadır.

Psikoloji alanından da bahsetmek gerekirse bu bölümden mezun olan herkesin Psikolog ünvanına sahip olduğunu söylemek mümkün. Sonrasında mezunlar psikolojinin farklı alt alanlalarında uzmanlaşabilirler. Burada bahsedilen öyle zannediyorum ki Klinik Psikoloji alt alanı. Klinik Psikologlar en az yüksek lisans derecelerini tamamladıktan sonra aşağıdaki linkte belirtilen çalışmaları yapabilmektedirler:

psikoloji.humanity.ankara.edu.tr/klinik_psikoloji.html

Psikiyatristler ise hekimlerin daha da iyi anlayacağı üzere tıp eğitiminin üzerine Psikiyatri ihtisası yapmaktadırlar.

Klinik Psikologların ve Psikiyatristlerin farklı yönlerinin yanı sıra ortak çalışma alanları psikoterapi olup, bu ortaklik kimilerinin algılarında karışıklığa sebep olabilmektedir. Kendi akademik ve klinik tecrübem bu üç alanın çalışanları arasında bir sorun olmadığıni, iş tanımlarını net yapabilen uzmanlar arasında iş birliğinin oldukça başarılı bir şekilde sağlanabildiğini göstermektedir.
İşinin uzmanı olan ve sınırlarının farkında olan herkes alanının gerekliliklerini yerine getirebilmekte ve birbirleriyle alış verişte bulunabilmektedir.
  • Paylaş
3

Ahmet Haldun, Şu var ki ; Sn. Özge Hanım,

Sözüm ne klinik Psikologlara , ne Psikiyatristlere ne psikoloji mezunlarına. Bunu konudan bilgisizlğimden değil dikkati bir noktaya çekmek istediğimden bu şekilde açıkladım. Belki sebebi; yakın çevremde öğretmenliğini tamamen unutup , doktor kimliğine bürünene PDR mezunlarına sıkça rastlamamdandır. Öyle pdr cilerimiz var ki, hipnoz bile yapmaya kalkıyorlar, okul dersi mesai saatleri içerisinde dışardan ek gelir elde edebilmek adına ; terapi merkezlerinde çalışıyorlar , bunları yaparkende yasal olmadığndan isimlerini resmi evraklarda işletmiyorlar.( hepsi üstüne alınmasın lütfen ) Çoğu zaman da fayda yerine zarar verebiliyorlar. Oraya gelen kişiler zaten çağresiz yardım bekleyen insanlar oluyor , bazen psikolojik gibi görünen rahatsızlıkların tabanında tıbbi sorunlarda yatabiliyor. Bir hasta gelmişti ensafalit hastası , ailesi delirmeye başladığını sanıp , tedavi amaçla yine kendini doktor sanan pdr mezunu çalışanlarının olduğu bir merkeze götürmüşler , daha sonra bize geldi. ancak tedavi için bu gibi yerlerde hem umut hem zaman kaybı olabiliyor . Sizin yukarda ayrıntılı bir şekilde belirttiğiniz alanlarda çalışıldığı sürece belirttiğiniz gibi ;işin uzmanı olan ve sınırlarının farkında olan herkes alanının gereklerini yerine getirdiği sürece sıkıntı olmayacaktır.:)

Tarık Gandur, Maalesef her meslekte kendini bilmezler mevcut. İlac tavsiye eden psikologları da psikoterapi egitimi olmadan psikoterapist unvanini kullanan psikiyatristleri de elbette duyduk.
Ancak genelleme yapmak ve iki ayri meslegi bir gibi gostermek bu mesleklerde duzgun calisan insanlara haksizlik olmuyor mu biraz?

Ahmet Haldun, Kesinlikle. Benim rahatsızlığımda bundan ötürü.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

993 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları