Bilmek istediğin her şeye ulaş

Psikolojik rahatlatma sağlayan ilaçları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Önemli bir sunumdan önce içmek için sakinleştirici bir ilaç almıştım.%100 bitkisel ve zarar taşımadığı söylendi. Şu anda her gün kullanıyorum. Acaba bıraktığımda nasıl bir etkiyle karşılaşırım?Düzenle
Pasiflora denilen ilaç bitkisel bir ilaçtır ve gevşeme, rahatlama sağlar. Kişisel fikrim bu tarz ilaçlar yerine gevşeme ve nefes egzersizleri yöntemi ile rahatlamaya çalışmaktır. Veya daha da iyisi kendi rahatlama yönteminizi bulmaktır (kimisi için müzik dinlemek, kimisi için spor...). Sunumdan önce gevşetici bir madde almak dikkat düzeyinizi olumsuz etkileyebilir, uykunuzu getirebilir, dolayısı ile sunumunuzu olumsuz etkileyebilir. Belli bir düzeyde heyecan, performansınıza olumlu katkı yapar ve motive kalmanıza yardımcı olur. Eğer heyecanınız yapmanız gerek işi yapamayacak düzeyde ise o zaman mutlaka bir psikologtan veya psikiyatristen yardım almalısınız.

Diğer, reçeteli ilaçlara gelince. Bunlar psikiyatrik ilaçlardır ve etkilidirler. Diğer ilaçlarla etkileşimlerine, dozajına vb konulara çok dikkat edilmelidir. Bu sebeple mutlaka bir psikiyatrist hekim kontrolünde alınmalı ve onun söylediklerine harfiyen uyulmalıdır. Psikolog, psikilojik danışman ve benzeri ruh sağlığı alanında çalışan diğer meslek mensublarının hiçbir şekilde ilaç verme, tavsiye etme vb bir yetkisi yoktur. İlaç mutlaka hekim kontrolünde alınmalıdır. Bazen etrafta görüyorum, canı sıkılan Prozac alayım diyor. Bir cenaze evinde yakınını kaybedene önerildi örneğin. Yas yaşanması gereken bir olgudur ve ölümün üzerinden belli bir zaman geçmeden ilaca başlanmaz. Eğer yasın yaşanması ilaç ile engellenirse ileride daha zor durumlara yol açabilir. Bu ve bunun gibi pek çok değişken olduğundan bu ilaçlar mutlaka bir psikiyatrist kontrolünde kullanılmalıdır.
 • Paylaş
Psikolojik bir rahatlama sağlayan ilaçların kategorisine göre farklılık gösteriyor durum.Muhtemelen dediğin bitkisel ilaç Pasiflora'dır. Bende merak ediyorum onu,bu aralar satışları fazla,hep görüyorum eczanelerde. Antidepresanlar içinse şunu söyleyebilirim,insanın tepkilerini normal karşılamasına sebep olabiliyorlar.Kilo aldırıp verdirebiliyorlar,çok uzun süre kullanmışsanız 2-3 sene kadar bırakıldığında zorluk yaratabiliyorlar. Doktorlar çok rahat yazabiliyorlar ama en azından eczacınızla konuşmanızı tavsiye ederim.Yan etkilerini göze alamıyorsanız,tekrar doktorla görüşmeyi deneyebilirsiniz.
 • Paylaş
Hayatının ilk ve umarım son depresyonunu yaşamış ve ondan kurtulmuş bir kişi olarak antidepresanların çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Depresyondan gelen acıyı çekip iletişim kuramamaktansa antidepresan kullanımını her şekilde yeğlerim. Şimdi bu yazdıklarımı henüz derin bir depresyon yaşamamış olanlar kesinlikle anlamayacaktır ki ben de yaşamadan önce depresyon fazla yağlı yemekten oluşan bir gaz durumudur diyordum. Gelelim antidepresanların çalışma mantığına, doktorların genellikle tercih ettiği tip SSRI yani selective seratonin reuptake inhibitor tipi. Bu ne anlama geliyor; seçili seratonin geri alım önleyicisi. Seratonin bildiğiniz gibi mutluluk hormonu, bunu beynimiz salgılıyor ve işi bitince de geri çekiyor. Bu alınan ilaç aslında yapay olarak bu hormonu üretmiyor, vücuda vermiyor. İlacın yaptığı şey sadece beynin ürettiği seratoninin geri çekilmesini önlemek. Yani antidepresan kullandığınızda yine kendi mutluluk hormonunuzla mutlu oluyorsunuz ilaç sadece bunun daha uzun süreli olmasını sağlıyor. Tabii bu hormonu yoga, çeşitli egzersizler, koşu, yüzme gibi performans sporları, hatta dua ederek ya da namaz kılarak bile beyninize salgılatabilirsiniz ama burada büyük bir problem var; derin depresyonda olan kişi kendine iyi gelecek hiçbir şeyi yapmaya güç bulamıyor. Derin depresyonu yaşamamışlar yine bilmeyecek ve "olur mu canım öyle şey" diyeceklerdir ama o durumda insan kendini yıkamaya bile güç bulamayabiliyor. Bence hekim değil çeken olarak ilaca tek alternatif; insanın, kendisine seratonin salgılatan aktiviteleri alışkanlık haline getirerek sürekli yapması ya da hiç değilse daha depresyon başlamadan erken tanıyla o aktivitelere başlaması olacaktır.

Hani hayatın zirvesi 35 yaş deriz ya işte ondan sonra da hayatın en derin noktası geliyor, bence o döneme henüz gelmemiş insanların ilaç=uyuşturucu=bağımlık gibi bilgisiz yorumlarına aldanmayın, vücudunuzu ve ruhunuzu dinleyin. Sizin depresyona girmekte olduğunuzu doktor dahil sizden daha iyi hiç kimse bilemez. Çok geç kalmadan müdahale edemezseniz mutlaka ilaç kullanmanız gerekecektir. Doğal denen şeylere de fazlaca itibar bahşetmeyin, doğada da her türlü uyuşturucu ve zehir mevcut. Dünyanın en öldürücü zehri 5x5mm boyutlarındaki gayet de doğal olan kutu deniz anasında.

Tabii ki bu ilaçların kullanımının kafanıza göre olamayacağını da bilmelisiniz. Her ilaç herkeste aynı etkiyi yapmaz, aynı yanetkileri de göstermez. Başka ilaç kullanıyorsanız onunla etkileşime de girebilir. Yani aslında tüm ilaçlar için, buralara yazıp tavsiye aramak yerine hekiminize danışmalısınız.
 • Paylaş
Psikolojik rahatlama için öncelikle terapi gerekli. Hekim tavsiye etmedikçe, kulaktan duyma bilgilerle veya birilerinin tavsiyesiyle ilaç kullanmanın hiç tahmin etmeyeceğiniz zararları olabilir.
Anksiyete veya depresyon gibi bir sorununuz varsa, yine bir hekime danışmanız gerekir. Bunun yanında İbrahim Saracoğlu'nun ıspanak+maydonoz+tereotu kürünü de deneyebilirsiniz.
 • Paylaş
Ben karşıyım annem sürekli içirmeye çalışıyor. Bence en önemlisi insanın kendi kendini telkin ederek o heyecanı yaşaması. Ameliyat öncesi heyecan yapacağım için o gece geç uyuyacağım ameliyat saatini öğlene yakın istemiştim doktordan. Annem de "Ben sana Passiflora veririm rahatlarsın heyecan da yapmazsın" dedi. Ben o anda içmeyeceğimi söyleyip doktoruma annemi şikayet ettim şakayla. :)  Doktorum da doğrusunu yaptığımı insanın heyecan duygusunu da yaşaması gerektiğini bunların tüketimini doğru bulmadığını söyledi.
 • Paylaş
@tailchute un yazdığı yan etkilere ek olarak bulantı en çok karşılaşılan yan etkilerden biri. Aynı zamanda uyku sorunları da çok görülüyor (Çok uyuma yada uyuyamama). Bağımlılık yaratabildikleri de söyleniyor. Hatta bazı ilaçlara başlarken bir kaç gün yarım tablet kullanarak başlıyorsunuz, bırakırken de yavaş yavaş bırakıyorsunuz. Son olarak, ilacı ilk kullanmaya başladığınız dönemde durumunuz biraz daha kötüye gidebiliyor ama 1-2 hafta içinde düzeliyor ve ilaç, etkisini göstermeye başlıyor.
 • Paylaş
En sağlıklısı ilacı sona bırakmak farklı yöntemleri denemektir. ilaç mutlaka kullanılacaksa alınmalı ve en alt dozlarla başlamalı belli aralıklarla bırakılmalı.
 • Paylaş
Antidepresan = uyuşturucu = bağımlılık.

Doğal çözümlerden yanayım. :)
 • Paylaş
Ben de bir süre Lustral kullandım, kullanmadan önceki halimle sonrasını kıyasladığımda görüyorum ki beni çalışma ortamımda uyumlu bir insana dönüştürdü. Kendim yerine işime konsantre olabilmeye başladım ayrıca iletişimimi de düzeltti. Bir süre sonra ihtiyacım kalmadığında azaltarak bıraktım. Pek bir yan etkisiyle karşılaştığımı söyleyemeyeceğim ama asıl etkisi inanılmazdı. Hayatımı tekrardan düzene oturtabildim, ağlama krizlerim son buldu, kendime bakabilir oldum hatta artık insanlardan nefret etmiyorum, sadece onları sevmiyorum ☺

Neyse bana ilacı gittiğim psikatrist vermişti ve depresyonum bittiğinde ona danışıp azaltarak bırakmıştım. Şimdi gayet de mutlu bir insanım, ilaca bir bağımlılığım da oluşmadı. Sanırım bazı insanlar bağımlı olmaya daha yatkınlar, ben bazı günler üç beş sigara içsem de ona bile bağımlı olamıyorum.
 • Paylaş
Gerçekliğe 'olduğu gibi' dayanabilmek zor bazen. 'olduğu gibi'; en net gerçekliği aslında herşeyden yalıtılılmışlığın, en nihai şekli yalınlığın. Kiminin ilaç, kiminin din, kiminin uyuşturucu vs ile kaçıp sığınmaya çalıştığı kendi. Sadece kendi.
 • Paylaş
İlaç vücuda dikkatli bir şekilde (bir prosedürle, bir yordamla) alınmalıdır. Vücut dışına yani deri, saç, tırnak gibi yerlere de uygulanacak ilaçlar için de geçerlidir.

Bunun sonucu olarak, ilaç diye kabul ettiğiniz 'şey'i kullanırken 'adamakıllı' dikkatli olmalısınız.

Otorite (tıp hekimi) tarafından verilecek ilaç, onaylanmış ilaçtır.

Siz isterseniz bir demlik adaçayını da ilaç olarak kabul edebilirsiniz ama şunu asla unutmayın ki, herşeyin fazlası zarardır.

Bu kadar laftan sonra şunu söylemek isterim ki rahatlamak için belki de ilaca ihtiyacınız yoktur. Bunun için bir psikoloğa başvurmanızı öneririm.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

16198 Görüntülenme19 Takipçi11 Yanıt