Bilmek istediğin her şeye ulaş

Psikologluk için hangi derslerin ya da hangi özelliklerin iyi olması gerekir?

Öncelikle ''Psikologluk' diye bir şey yoktur, Psikolog mesleği vardır.
ikincisi ise özellikle empati ve dinleme becerilerinin oldukça gelişmiş olması gerekir. Bununla birlikte şayet konuşmayı çok seven bir kişi isen bu mesleği pek tavsiye etmem. Bununla birlikte yorum yapma, söyleneni anlama ve hızlı düşünme ve kesinlikle sabırlı olmak çok önemlidir. Aynı zamanda öfke kontrolünün olması, ikna kabiliyetinin de olması gereklidir ki zorlu kişilerle baş edebilesin.
Ders olarak ise tabi ki Türkçe, yabancı dil ve matematik, sözel derslerinin iyi olması bu bölümü kazanmanda ve devamında sana oldukça yardımı dokunur
  • Paylaş
1

Elif Arslan, yorumunuz için teşekkürler :) sözelim çok iyi ama ne yazıkki matemetikde çok kötüyüm :(

Öncelikle derslerden öte, alana ilgi duymak gerekir. Bahsettiğim oldukça geniş bir alan, yani sadece insanların aklında beliren terapist figürü değil. Endüstriyel Psikolojiden tutun, Spor Psikolojisine kadar birçok alt dalı var. Öncelikle bunlar araştırılabilir.

Onun dışında tabi sözel alana yatkınlığınız olması gerekiyor. Çünkü hep bir şeyler üzerine düşünüp yorum yapmanız gerekecek. 2+2=4 etmeyecek falan. Eğer ilginiz varsa içinde bulundukça da da çok zevk alırsınız.
  • Paylaş
1

Beyza Seluh, Merhaba ben resim öğrencisiyim lise
Ama psikoloji düşünüyorum bunun için sözel mi yoksa sayısala mı yüklensem bilmiyorum sayısalda pek iyi değilim ama sadece sözel ile olabilirmi

Psikolog olacak bir kişinin öncelikle belli bir süre konuşmadan dinleme özelliğinin gelişmiş olması lazım. Sabırlı olması lazım. Tabii ki olaylar karşısında, hastasını tatmin edici sözler söyleyerek onu tatmin etmesi lazım.
  • Paylaş
Psikolog olacak kişinin herşeyden önce empati yeteneğinin çok gelişmiş olması gerekir
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5935 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları