Bilmek istediğin her şeye ulaş

Psikoterapiye bağımlı olmak mümkün mü?

Bağımlılık demek ne kadar doğru olur bilmem ama psikoterapist danışanına, ne yapması gerektiğini dogrudan soylemek gibi, hatalı uygulamalar yaparsa danışan bir sure sonre terapisti olmadan karar alamaz, hayatını yaşayamaz hale gelebilir. Bu sebeple terapistin etik ilkelere bağlı olması çok ama çok önemlidir. Ayrıca, terapistin, terapinin amaçlarını doğru saptamayı ve terapinin ne zaman bitirileceğini bilmesi gerekir.

Olması gerekenden daha uzun suren terapi sureçlerinde, terapist, ilerleme olup olmadığını iyi değerlerdirilmeli ve ilerleme yok ise sureci devam ettirme konusunda ısrar etmeyip farklı birşey denemelidir.

Ayrıca terapist, danışan ile arasındaki ilişkiyi sürekli olarak değerlendirmek durumundadır. Bu ilişkinin profesyonel bir ilişki olarak kalması çok önemlidir. Eğer danışanın bu ilişki ile ilgisi algısı profesyonel ilişkinin ötesine geçerse müdahale etmek ve gerekirse de terapiye son vermek gerekir.

Tüm bu noktalra dikkat edilirse terapiye "bağımlılık" ya da terapiyi bırakamama gibi bir sorunun oluşmaz.


  • Paylaş

Terapi sürecinde danışan, terapisti zaman zaman hayatında önem verdiği ya da öfkelendiği nefret ettiği kişilerin yerine koyar. Bunun olmuş olması arada aktarım ilişkisinin oluştuğunu gösterir ve bu psikoterapi sürecinde sağlıklı bir yapıdır. Fakat eğer psikoterapist buradaki aktarım ilişkisinde nötr kalmaz, kendisi de danışanla beraber bu döngüye girerse, burada bir terapiden bahsetmek zaten çok mümkün olmayacaktır, bağımlılık dediğimiz unsurun oluşması burada söz konusu olabilir.


Bunun oluşmaması için en önemli kriter nötralitedir. Terapist hiçbir tarafa ait olmadan sabit nötr olarak her zaman orada durmalıdır.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

380 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları