Bilmek istediğin her şeye ulaş

Pul koleksiyonu yapmak için öncelikle neler yapmamız gerekir?

Öncelikle, elinizde pul pensi (pul maşası), büyüteç ve pul defteri (pul albümü) bulunmalı.

Pul pensi pulları tutup deftere veya albüme yerleştirmeye yarar. Pulların hasarlı olup olmadığını veya üzerlerinde parmak izi olup olmadığını kontrol etmek için de büyüteç kullanılır. Pul defteri, pulların saklanması için gerekli olan en önemli malzemedir. Pullar albüme, konularına, ülkelerine ya da emisyon tarihine göre yerleştirilir.

Benim dedemin pul koleksiyonu varmış, zamanında anneanneme tektaş yüzük alabilmek için satmış. Hala hatırladıkça üzülürüm. Bu kadar emek dolu bir birikimden dünyanın en değerli yüzüğü için bile vazgeçilmez bence ama adam napsın, evlenmem yoksa demiş anneannem. Çok isterdim o koleksiyonu görebilmeyi, saklayabilmeyi...
  • Paylaş
3

Aykut Kardaş, Üzüldüm şahsen, ama bu büyükte bir ispattır anneanneniz için. Çünkü böylesine tutku ve emek dolu bir koleksiyonu hiçe saymak, o kadını kutsallaştırır.

" 'O. Henry's Full House' adlı 20'li ya da 30'lu yıllara ait filmde kadın eşi ile giderken vitrinde harika ve pahalı bir toka seti görür, eşi bunu fark eder. Sanırım evlilik yıldönümleridir ve akşamı kadın saçlarını bir berbere satıp kocasına kol saati alır, kocası ise eve o çok pahalı tokalar ile dönmüştür. Finalde birbirlerine sarılırlar harika bir filmdir. -Onu anımsadım tekrar sayenizde."

Pelin Şen, Filmi izlemedim, ama hikayeyi duymuştum ve çok etkilenmiştim.

Haklısınız o kadını kutsallaştırır, o kadına verilen değerin göstergesidir belki ama ben resmin tamamını gördüğüm için böyle düşünüyorum galiba. Yani ben o kadına verilen değerin farklı şekillerde, farklı zamanlarda ifade edilişine defalarca şahit olduğumdan belki, pul koleksiyonunun satılması sadece üzücü geliyor, başka bir anlam yükleyemiyorum.

Bir de kendimi yerine koyuyorum. Ben bir ömür geçirmeye karar verdiğim adamın emeğinden bir yüzük için vazgeçmesine izin vermezdim. Ama saygı duyuyorum tabi, yargılamak bana düşmez zaten :)

Aykut Kardaş, Yargılamamak lazım tabii.. :)

Çocukluğumda abimle yapıyorduk. Hatta abimden istemiştim akşam vermemişti bir pulu çok üzüldüm. Sabah okulda çantamı açınca pulu gördüğümdeki mutluluğumu anlatamam ve hiç unutamam....
  • Paylaş
Pul maşası,pul kitabı almamız gerekir de ben başka bir şey paylaşmak istiyorum.Hatalı basılan pullar normal hatasız basılanlara göre çok daha değerli oluyormuş.Kenarı eksik,ufak baskı hatası olan olan,resminde renk hatası olan vs vs bu tarz pullar basımdan kaldırıldığı için piyasada çok az bulunuyor ve değerleniyor.Şahsen benim enterasanıma gitmişti hata yapılan ürünün değerini katlaması..
  • Paylaş
Koleksiyonu sık sık eve getireceğin kızlara göstermeye :)
  • Paylaş
Öncelikle pul koleksiyonu yapma isteğinin derin psikolojik sebeplerini araştırmak gerekir. 
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

891 Görüntülenme4 Takipçi5 Yanıt