Bilmek istediğin her şeye ulaş

Pulmoner emboli tamamen geçebilecek bir hastalık mıdır? Ayrıca DVT her zaman tekrarlar mı?

Hastada hm dvt hipertansiyon endometriosiz miyoma dayalı kansızlık var.Düzenle
Pulmoner emboli (akciğer embolisi) sağ kalpten çıkarak akciğerlere kan götüren damarların tıkanmasına bağlı olarak gelişen ciddi bir hastalıktır. Bu hastalık genelde yatağa bağımlılıkta, büyük ameliyatlardan sonra, ortopedi ameliyatlarından sonra görülür. Pulmoner embolinin tedavisi yoğun bakım süreci ile takip edilmelidir, gerekli görülür ise hasta solunum cihazına bağlanarak geçiçi bir süre uyutulur. Hastalığın tedavisi pıhtının eritilmesine yöneliktir, bunun için damar içinden kan sulandırıcı tedavi uygulanır. Hastanın yaşam boyu kan sulandırıcı tedavisi alması gerekebilir. Ticari adı ile '' coumadin '' tedavisi başlanır ve ilaç dozu mutlaka doktor tarafından ayarlanmalıdır.
Ve ayrıca DVT için; cuneytkoksoy.com/tr/derin-ven-trombozu
  • Paylaş
2

Betül Zengin, Bu emboli yatağa bağımlılık ya da amilyattan kaynaklanmıyor. dvt sebebiyle akciğere pıhtı atıyor. Ayrıca coumadin değil günde iki tane 0.8 lik clexane kullanıyor. Coumadini miyoma bağlı kanamadan dolayı kestiler. Kandaki hemoglabin 7.0 lerde genelde 7 nin altına düşüyor ve kan bağlıyorlar. Bu hastanın yaşantısı ise emboli geçiren biri gibi değil. Hareketli bir yaşantısı var. Ama tabi hastalığın etkisi maalesef büyük. Bu hatalığın etkisi geçip hasta tamamen sağlıklı bireye dönüşebilirmi (50 yasında kadın)

Redcat, Sanıyorum derin ven trombozu endometriozis ve myom tedavisi için kullanılan ilaçlara bağlı olarak olmuş olabilir ( tütün kullanımı var ise tetikleme artmış olabilir ), tedavinin önceliği DVT ye neyin sebeb olduğu üzerine olmalı diye düşünüyorum. İlaç kullanımları bırakıldığında ( ki DVT lerde genelde ilaç kullanımı devam ediyor ) tekrarlama olasılığı yüksek. Bence doktorunuzla daha çok konuşmalısınız, ben size bildiğim ve tecrübemin yettiği kadar bilgi verebilirim fakat uzman doktor bu konuda daha iyi bilgi verebilir. Fakat DVT ye neyin yol açtığı mutlaka bulunmalı.