Bilmek istediğin her şeye ulaş

Python yazılım dili neden Türkiye'de çok popüler değil?

Python programlama dili niye Türkiye'de kullanılmıyor. Yurtdışında yaygın olmasına rağmen Türkiye'de niye yok denecek kadar az kullananı var.Düzenle
Aynı soruyu Ruby ve Ruby on Rails için de sorabiliriz. Ben bu tip konuların cevabını öncelikle Türkçe kaynak yeterliliğinde arıyorum. IT sektörü çalışanlarımızın ve sektöre yeni girenlerin genel problemi yabancı dil eksikliğidir. Eğer İngilizce yeterliliğimizde genel olarak bir sorun olmayacak olsa yurtdışındaki pek çok teknolojiyi hızlıca Türkiye'ye taşır ve Türkçe kaynaklar üretirdik. Microsoft . NET, Java ve PHP teknolojileri hem çok eskilerden beri üniversitelerde anlatılmakta hem de piyasada kolaylıkla Türkçe kaynak bulunabilmektedir. Ruby ve Python ile ilgili Türkçe kaynaklar son bir kaç yıl içinde daha yeni yeni oluşturuluyor. Bir de sektörde çok eskiden beri var olan teknolojiler ile üretilmiş çok sayıda proje olduğu için piyasanın ihtiyacı da bu teknolojileri kullanmaya devam eden çalışanlardan yana oluyor. Durum böyle olunca da PHP konusunda uzman ya da Java da uzman olan bir kişi bu birikimini bir kenara bırakıp diğer bir teknolojiye geçiş yapması ya da beraberinde farklı dillerle de çözüm üretmeyi tercih etmesi uzak bir ihtimal oluyor.

Anca durum çok karanlık değil. Sizler gibi bu işlerle ilgilenen ve farklı teknolojileri de Türkiye'de yaymaya çalışan çok güzel insanlar var. Bu satırların yazarı bir Asp. Net yazılımcısı olmakla birlikte masamın üzerinde şu an bir PHP kitabı var ve kitaplığımda da tamamlanmayı bekleyen bir Python kitabı bulunmakta : ) Önemli olan birikimlerimizi Türkçe kaynaklara dönüştürüp paylaşmak. Önce kendime söylüyorum bunu
  • Paylaş
Python yazılım dili genelde yurt dışında iyi yerlerdedir.. Türkiye'deki iş anlayışının çok profesyonel olmamasından kaynaklı diyebilirim.. Türkiye'de Microsoft'un ürünleri ön plandadır.. Ve bu dilin reklamı çok yapılmamaktadır.. PHP'nin popülerliği de bu ürüne yatkınlığı etkilemektedir..
  • Paylaş
3

Nhgh Hhgh, Peki bu Microfost'un ürünlerinin ön planda olmasının sizce üniversitede ki eğitimlerin bir payı var mıdır ? Bir sorum daha olacaktı Php ile yapılan bir şey Python ile yapılamaz mı ? Php bundan mı daha popüler.

Gokhan İnce, Evet üniversitedeki eğitimlerin büyük bir payı vardır.. ama gerçek anlamda piyasayı öğrendikten sonra yönelmeniz gereken alanı siz belirlemelisiniz.. Php ile yapılan tabiki python ile yapılabilir.. phpnin dünyaki kullanım oranı %70 lerdedir.. Tanınmışlık derecesi çok önemlidir.. yıllar önce herkes c programlama dilini kullanırken şuan c kullananlar c++ kullanıyor.. yıllara göre kullanım oranları değişmektedir..

Cem Başaranoğlu, Hayır üniversitedeki eğitimcilerin bir payı yoktur.Microsoft her ne kadar teknoloji devi olsa da her ne kadar çeşitli şekillerde kendi ürünlerini kullanıma teşvik etse de akademik alanda microsoft teknolojilerinin kullanılmasının nedeni microsoft değil eğitimcilerdir.Öte yandan yurtdışındaki bir çok üniversitede OOP kavramı anlatılırken Pyhton yada Java kullanılır.Bu noktada iş eğitimci ile alakalıdır.Eğitimci iyi bildiğini düşündüğü dil üzerinden konuyu anlatır.

Şu an Silikon Vadisi'nde python ve ruby on rails revaçta. Yeni girişimler bu diller ile şekilleniyor, yüksek ölçeklenebilir frameworkler web serverlar, nosql veritabanları kullanılıyor. Ama her zamanki gibi biz 5 yıl geriden takip ettiğimiz için durum budur. Tabi ki, Türkiyede eticaret sektöründe ciddi şekilde kullanan firmalar var. Ama genel için konuşursak, ben 1.5 senedir python ile yazıyorum. Başka dile ısrarla geçmek istemiyorum. Haliyle iş de bulmakta zorlanıyorum.

Aşağıdaki linkten python ve ruby dillerinin silikon vadisindeki artan popülaritesini görebilirsiniz. Bunun yanında . Net ve php cepten yemekte ve hızla düşmekteler.
google.com.tr/trends/explore#q=%2fm%2f06. . .
  • Paylaş
Mehmet Köse'nin paylaştığı grafiğe Türkiye için bakacak olursak şöyle bir grafik oluşuyor:

Google Trends - Web Search interest: ruby, python, php, c#, c++ - Turkey, Jan 2008 - Jan 2014 google.com.tr/trends/explore? Hl=en-US& q...

Phyton
Bu grafiğe göre esas kapışma C# ile PHP arasında yaşanmış ve C# son dönemde bir adım öne geçmiş görünüyor. Ayrıca hem Ruby hem de Phyton için büyük bir trend değişimi görünmüyor.

Nedenini pek bilemiyorum ancak muhtemelen bizim ülkemizde "insanların değişime açık olmaması" bunda etkili olabilir diye düşünüyorum.

Bunun dışında bir diğer etken ise; yazılım sektörünün aynen diğer bir çok sektörde olduğu gibi belli sınırlar içinde ve kontrollü olarak büyümesi neden olabilir. Yani demek istediğim, yenilikleri deneyimleyebilmeniz için bir ar-ge kültürünüzün olması veya en azından yeniliklere erişebilecek ortam ve zamanın oluşturulabiliyor olması yani desteklenmesi gerekir.

Google ve günümüzde bir çok büyük şirketin uyguladığı (bilimsel bir model) modele göre çalışanlar zorunlu olarak haftalık zamanlarının %10'unda normalde yaptıkları işin dışında bir başka proje geliştiriyorlar veya yeni keşiflere çıkıyorlar. Haliyle bu hem verimliliği arttırıyor hem de şirket içi gelişime katkıda bulunuyor. Gmail ve onun gibi bir çok servis Google'ın bu politikası ile ortaya çıkan projeler.

Yani demem o ki, Türkiye'de yazılım şirketleri yoğunlukla para kazanmaya odaklılar, çünkü belirsizlikler ülkesiyiz. Belirsizliğin olduğu yerde insan otomatik olarak güvende hissedebileceği en kolay seçeneğe yönelir. Yani bu demek oluyor ki bizim ülkemizde riske girmek veya yeniliklere açılmak son seçenektir. Bunun yanlış olduğunu yıllardır hemen her alanda görmemize rağmen yine de böyle devam ediyoruz. Böylece bizden yeni şeyler pek çıkmıyor.

Konuyu biraz dağıttım sanırım ama bence meseleye bir de bu açıdan bakmak lazım :)
  • Paylaş
İnsanlarda yeni olana karşı bir savunma mekanizması var. Rahat ettiği ortamı terk edip bilinmezin içine girme korkusu bu. Bunu sorduğunuzda "PHP ile zaten geliştiriyorum neden sıfırdan Python öğreneyim?" derler. Şirketlerin durumu daha vahim. Onlar bir teknoloji ölmediği müddetçe kullanmaya devam ederler. Ekranı yeşil olan bir server'dı galiba görmüşlüğüm var :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2334 Görüntülenme11 Takipçi5 Yanıt