Bilmek istediğin her şeye ulaş

QR kod nedir? Nerelerde kullanılır?

QR barkod klasik barkodlara alternatif olarak geliştirildi. Klasik barkodlarda sadece rakam saklayabildiğiniz halde QR barkodda rakam, harf, simge vs 1000'nin üzerinde karakter barındırılabilirsiniz. Bir de QR'nin ilk versiyonu var onda QR'deki gibi 3 köşesinde kare yok. QR'de bu kareler yönlendirmeye yarıyor yani verinin ne şekilde okunacağı. Bundan dolayı QR ilk versiyonuna göre oldukça hızlı. Zate QR nin açılımı Quick Response olması lazım
  • Paylaş
QR kod mobil cihazların kameralarıyla okutulan bir çeşit barkod türüdür. QR kod oluşturucularla kodun içine istediğiniz bilgiyi yerleştirebilirsiniz. Kartvizitler, web siteleri ve banka işlemleri gibi bir çok amaçla kullanılabilir. Mobil cihazınıza yükleyeceğiniz uygulamalar kodları okuyarak içeriğe ulaşmanızı sağlar. Ör: kartvizitlerde email adresi ya da telefon numarası gibi bilgiler QR kod içinde sunulabilir. Bazı bankamatiklerde de QR kod ile para çekme işlemi yapılabiliyor. Pek zahmetsiz.
  • Paylaş
Eczacılık, bankacılık gibi sayısal dizilimleri, bizim için somut bir şekilde anlam ifade etmeyen bilgileri saklamak ve dağıtmak için makul olabilir ancak, bir internet sitesinde, bir kartvizitte qr kod gördüğümde sinirlenmeden edemiyorum.

Kartivizitine efendi gibi mail adresini yazsan, telefonunu yazsan telefonla qr kodla uğraştırmasan daha mantıklı ve estetik değil mi? xyz.com gibi bir adresi insan neden qr ile sunar ki?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

742 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları