Bilmek istediğin her şeye ulaş

Racing motosikletlerde arka ve ön fren nasıl kullanılmalıdır?

Frenleme tekniği motosikletin tarzına bakılmaksızın genelde aynıdır, ağır chopper modelleri haric genelde frenleme görevi %70 ön %30 arka frene düşer. İlk olarak ön fren manetini 4 parmağımızla kavrayarak yavaşça sıkarız ön amotirsörler iyice sıkışınca devam ederek ihtiyacımıza göre sıkma şiddetini artırırız tabi bu ardada ayağımız ile arka frenede basıyoruz. Unutmayın ön amotirsörlere ihtiyacı olan yükü bindirmeden sert bir şekilde ön fren manetini sıktığınızda ön teker kilitlenip kaymaya başlar. Siz siz olun videodaki arkadaş gibi frenleyemiyorsanız durabileceğiniz hızlarda seyredin.

  • Paylaş
3

Bert, ben böyle birşey yaşasam kenara çekip işerdim. adam hala basıyor

Ahmet Avcı, 224 den 124 e düştü bi anda:)

Keith Code'un kitabını edinip okuyarak bu konuda net bilgi elde edebilirsiniz. Bunun öncesinde motosiklet üzerinde etki eden fizik kurallarını da araştırabilirsiniz. İşin temelinde ne döndüğünü bilerek frenlerin sadece durmak için kullanılmadığını, doğru kullanımında viraj içerisindeki dönüş çapı ve tutuşa da olumlu etkileri olabileceğini öğrenebilirsiniz.

Güvenli sürüşler dilerim.
  • Paylaş
Ben ilk kazamı Kawasaki ninja 250 R ile mıcırlara girip ön freni sıkarak yaptım. mıcır veya kaygan yolda ön fren yapmamak mı gerekiyor? sadece arka fren kullanmak daha mı mantıklı ?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

830 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt