Bilmek istediğin her şeye ulaş

Radye Jeneral Temel nedir?

Zemin emniyet gerilmesinin çok düşük olduğu yerlerde uygulanan, yapının tüm alt alanını kaplayan kalın plak temellerdir. Yapının ağırlığı radye temeller sayesinde tüm plan alanına yayılır. Genellikle sürekli ya da münferit temeller kadar kalın yapılması gerekmediğinden zımbalamaya ve kolon bölgesinde oluşan kesme kuvvetlerine karşı mantar kaideler ya da kirişlerle takviye edilebilirler. Tersine çalışan döşemelerdir, momentler üst yüzeyde maksimum olur yani ana donatısı üst tarafında olur.

İnşaat
  • Paylaş
5

Özgür Şenocak, Böyle basitce anlatılabilen bir konuyu kitaba bu şekilde yazmak bu kadar zor mu diye merek ediyorum :) Gayet açıklayıcı oldu çok teşekkür ederim...

Şaman, Merak ettim kitaba ne yazmış olduklarını :) Mühendis değil de bilim adamı yazmıştır anlaşılamıyorsa :)

Özgür Şenocak, Yazan hoca prof. olunca kulağı biraz tersten tutmuş :)

Aykut Özdemir, Radye temellerden farklı mı şimdi bu ? Ben jeneral radyenin diğer adı diye biliyordum

Şaman, Araştırdım, hayır farklı değil, eskilerin radye jeneral dediğine biz kısaca radye diyoruz. sozluk.insaatbolumu.com/terimler/radye-t...

Düz radye temel
Kirişli radye temel
a) Alttan kirişli radye temel
b) Üstten kirişli radye temel

Mantar şeklinde radye temel
Ters Kemer Şeklinde radye temel
Rijit temel

Gibi çeşitleri olan tüm temeller.

Bu linke göre de genel su yalıtımı anlamına geliyor:
yapimerkezi.org/radye-jeneral--plak--tem...

Yapının tüm tabanını kaplaması onu genel (jeneral) yapıyor. Tüm tabanı kaplayan plak oluyor.

Radye Jenaral Temel Şaman Hocam çok güzel açıklamış. Kirişli plak temel diyelim biz ona. Kirişler genellikle su basman kotu yüksekliğine kadar plak döşeme zımbalama dayanımı ve kolonlar arasında daha rijit bir bağlantı için düşünülmüş yapı elemanlarıdır. (ben öyle düşünüyorum) Örneğin oluşabilecek farklı oturmalar sonucu bina kullanım ömür boyunca farklı etkiler altında farklı yapısal elamanlarının tepkilerini yeniden dağılım ile yapı taşıyıcı sistemi içinde dengeleyebilmesi için)
  • Paylaş
Tekil temel yapılırdı eskiden fakat katlar arttıkça zeminde her kolon ayağının farklı oturmasının önüne geçmek için radye düşünülmüş. Ek olarak zemine düşen birim basınç azalır ki bu da binanın kötü zeminlerde ayakta kalmasını arttıran bi diğer faktördür bunun yanında katları biraz daha arttıralım demişler ve sonra kirişli radye ortaya çıkarmışlar bu da kolonun radye üstüne gelen moment kaynaklı kesme kuvvetlerinin radye betonunu çatlatmaması adına kesit arttırımı amacı gütmektedir sonra biraz daha katlar çıkmak istenmiş sonra bi bakmışlar, toprak zeminden yuları radye betona doğru, açıklıktaki betona ters tepki kuvveti fazlasıyla biniyor. e bunun sonucunda radye nin kalınlığını boşuna arttırmamak için ters plaka radye tasarlanmış böylelikle toprağın ters tepkisinin plak üzerinde yıkıcı etkisi önlenmiş. Şaman hocanın gösterdiği resimdeki radye temel çeşitlerinin anlamı bu.
  • Paylaş
aykutozdemir.com.tr/insaat/radye-temel-...
zeustasarim.com/faydali-bilgiler/uygula...
DAHA KAPSAMLI ARAŞTIRDIĞIMDA BU İKİ LİNKE ULAŞTIM YETERİNCE AÇIKLAYICI OLMUŞ BENCE
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

755 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları