Bilmek istediğin her şeye ulaş

Radyo programından beklentileriniz nelerdir?

Bir Radyo Programı nasıl olmalıdır?Düzenle
İyi müzik insanın iyi şeylere inancını artırıyor. Pek tabii öncelikle iyi bir playlist gerek ancak bir radyo programından beklentilerimizi sıralayabilmemiz için öncelikle "yayın saati, yayın mecrası, hedef kitlesini" bilmemiz gerek. Sohbet ağırlıklı olacaksa bu hedef kitle çok daha büyük bir önem arz ediyor. Ancak temel olarak aklıma ilk olarak şunlar geliyor:

  • Programa girişte, programın ne kadar süreceği, nasıl parçalara yer verileceği ve hangi konulardan konuşulacağı, canlı konuk alınıp alınmayacağı gibi bilgilerin özet olarak geçilmesi iyi olabilir.
  • Kimi zaman konuşma üzerine verilen efektler çok yorucu olabiliyor. Efekt kullanımına dikkat edilmeli. Örneğin: Gerçekten çok iyi espriler yapıyor olabilirsiniz, lakin kahkaha efektini her seferinde kullanmak itici geliyor.
  • Müzik ağırlıklı bir program yapılıyorsa ve dinleyiciler de özellikle bu müzikler için bulunuyorsa, parçaların üzerine konuşulması "güzelim parçayı yedi yeaa" duygusu yaratıyor. Bu nedenle çalacağınız parçaları değil, seçtiğiniz temel bir müziği fon yapabilirsiniz.
  • Yine müzik ağırlıklı bir program yapıyorsanız parça bilgilerini paylaşmanın yanı sıra belki parçaya yahut sanatçıya ait bilgiler verebilirsiniz. Bu nedenle playlist'e öncesinden çalışmakta fayda var.
  • Sohbet ağırlıklı bir program yapıyorsanız, ne kadar genel bir konu olursa olsun, o konu hakkında enteresan bilgileri bir kenara not edin. Bunlar, ilginç istatistikler, yakın zamandan konu ile ilgili haberler, meseleyi daha önce tartışmış kişilerin yorumları olabilir. Pek tabii kaynak belirtmeniz, verdiğiniz kaynakların güvenilir ve ulaşılabilir olması da başka bir önemli konu.
  • Konunuz program yaptığınız yayın saatine uygun mu? Sabah işe gidiş ya da akşam iş çıkışı saatlerinde insanlar eğlenceli şeyler konuşulsun ister. Zaten trafikteyiz, yeni uyanmış yahut işte çok yorulmuşuz. Radyoyu kafa dağıtmak için dinliyoruz. Sinir harbine düşmek için değil (=
  • Paylaş