Bilmek istediğin her şeye ulaş

Rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Kadın Hastalıkları

Belirtiler: Rahim ağzı kanseri öncelikle kendini anormal kanamalarla belli eder. Bu kanamalar doğurganlık çağındaki kadınlarda iki adet arasında görülen düzensiz kanamalar şeklinde ortaya çıkar. Menopoz sonrası dönemde ise, herhangi bir zamanda görülen kanamalar şeklinde kendini gösterir. Hastalığın önemli şikayetlerinden biri de “postkoital” olarak adlandırılan, cinsel temas sonrası görülen kanamalardır. Normal adet dönemleri dışında meydana gelen kanamaların mutlaka araştırılması gerekir. Bazı hastalarda bu rahatsızlık kötü kokulu akıntılar şeklinde de kendini gösterebilir ve bu akıntılar kanla karışık olabilir. Ağrı ise, rahim ağzı kanserlerinde ileri dönemlerde ortaya çıkan bir şikayet olup, erken dönemde kesinlikle görülmez. Her kanser türünde olduğu gibi, rahim ağzı kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Çünkü ancak o zaman gerekli müdahale yapılabilir ve hasta eski sağlığına kavuşur.

Rahim ağzı kanserinde erken tanı çok önemlidir! Son yıllarda erken tanının arttığı kanser türlerinden biridir. Kanser rahim ağzından alınan sıvı örneğinden yapılan pap smear testi denilen tarama yöntemi ile erken dönemde tanınır. Böylece kanserin ilerlemesi ve diğer organlara yayılması önlenir. Bu test sayesinde 1955-1992 yılları arasında rahim ağzı kanserinden ölüm oranı %74 azalmıştır.

Tedavi: Erken dönemde, beş on dakikalık basit bir operasyon (konizasyon) ile sadece rahim ağzındaki hastalıklı bölge çıkarılarak hasta tedavi edilebilirken, hastalık ilerlediğinde rahim ve etrafındaki çevre dokuları ile lenf ganglionlarının çıkarılacağı büyük bir operasyona ihtiyaç duyulur. Ayrıca operasyon sonrası tümörün yaygınlık derecesine göre radyoterapi de gerekebilir. Daha ilerlemiş vakalarda operasyon yapılamaz. Ancak radyoterapi ve kemoterapiden yardım beklenir. Erken dönemde yakalandığında tedavide başarı oranı yüzde 100’dür. Hastalık ilerledikçe bu oran düşmektedir.

RAHİM AĞZI KANSERİ AŞISI!!!
Kadınları rahim ağzı kanserinden koruyan ve 9-26 yaş grubundaki kişilere uygulanabilen rahim ağzı kanseri aşısı, genel olarak koruma amaçlı bir aşıdır. Rahim ağzı kanseri için geliştirilen 2 aşı vardır. Bunlardan biri sadece kanserden korurken, diğeri HPV’nin neden olduğu siğillerden de korumaktadır. Bunun için ideal olan 9-12 yaşındaki kız çocuklarının aşılanmasıdır. Çünkü yaş ilerledikçe (Özellikle 26 yaştan sonra) vücutta gelişen bağışıklığın azaldığı görülmektedir.
  • Paylaş
Serviks(Rahim ağzı) kanseri belirtileri arasında memelerde anormal bir şekilde büyüme ve armut tipi şişmanlık kanseri meydana getirebilir. Tedavi olarak da doğal östrojen hormonu takviyesi olarak soya sosu kullanılabilir bu östrojen hormonunun yan etkisi yoktur.Doğal olduğundan dolayıdır. Ayrıca da aşırı yağ tüketiminden kaçınmalısınız kaçınmadığınız takdirde östrojen hormonu fazlalığına yol açabilir bu da kontrolsüz hücre bölünmesini(kanseri) tetikleyebilir.Vitamin ve mineral takviyesi almalısınız bu da testosteronu arttırır östrojeni azaltır.
  • Paylaş
1

Atılay Yüce, Benim yorumumu dikkate almayınız

Belirtileri:
  • Anormal kanamalar
  • Akıntı
  • Kasık ağrıları
Tedavisi: Rahim ağzı kanseri tedavisinde hastanın yaşı ve hastalığın hangi safhada olduğu önem taşır. Kemoterapi kullanılır, cerrahi müdahale de gerektirebilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

818 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt