Bilmek istediğin her şeye ulaş

Rakı buzlu mu buzsuz mu içilmelidir? En iyi rakı mezeleri hangileridir?

Baştan sona tadı değişmeden ve buz gibi de soğuk içmek isterim diyorsanız en ideali bir ehli keyf kullanmaktır. Bu aracın içine su koyup buzlukta dondurursunuz, ya da sonradan buz doldurursunuz. Rakıya soğuk su katabilirsiniz ya da soğutulmuş rakıyı sek de içebilirsiniz. Nasıl içilir sorusuna çay koyu mu açık mı, şekerli mi sade mi içilir gibi bir soruyla da cevap vermeden etmeyeyim. :) Afiyet olsun...
İçecek
  • Paylaş
Rakı buzsuz içilir. Çünkü buz zaman içerinde eriyerek çözelti oranını değiştirir. Bardağın ilk yudumu ile son yudumu aynı olmaz. Bunun yerine soğuk su tercih edilmelidir. Hatta bir ehlikeyf varsa hiç ısınmaz, tadına doyulmaz.
  • Paylaş
Rakı sek olursa içine buz atılmaz buz havuzları ile duşardan soğutulmalı. Sek içilmezse önce rakı sonra su sonra buz atılır
  • Paylaş
Meze olarak herkes sevmez ama cacık harika gidiyor yanında. Bir de kızarmış ekmek olacakki... Bol soğanlı sarmısaklı yani kısacası mideyi rahatsız edebilecek mezelerden uzak durmak lazım ertesi günü düşünerek.
  • Paylaş
Rakı bir keyif içkisi kim nasıl isterse öyle icmeli, keyfin standartı olmaz bence. Sek rakıya buz atınca kristalize oluyor o yüzden sevmiyorum, şu katılmış rakıya buz atınca da tadı değişiyor, bu sebeple iyice soğutulmuş su katiyorum ben. Ama şu bardağı hep buzlu.
  • Paylaş
Dünyanın en güzel yemeklerine sahip ülkemizdeki sofra adabından ilham alan rakı masaları her daim ilgi çekmiştir.
Buz, teknolojinin etkisiyle daha kolay tedarik edilince rakı da bundan nasibini illaki aldı.
Rakı bardakdayken ne kadar soğuk olsa da genellikle ağır-ağır, yudum-yudum içildiğinden bardağın sonuna doğru eğer efkarlı değilseniz , mezenizde kuvvetli değilse tadı biraz hoşa gitmeyebilir .
Benzer durum bardakdaki buz erimeye başlayınca kadehin sonundaki yudumlarda kendini gösterir.
Teoride işe yarasada pratikde bardağın sıcaklığı sabit tutan çözümler masada kompozisyonu bozar, güzel durmaz. Hafif çakırkeyf olanlara sorun yaratır.(Masasından eksik etmeyenlere saygımız sonsuz bu arada )
Özetle rakı buzdolaplarından öncede sonrada keyifle içildi.
Eğerki kararında içilirse kadehin başı ile sonu arasındaki değişim makul seviyede kalır.
Bence bunların çok da önemi yok masada muhabbet varsa...
  • Paylaş
Seyreltme oranı, yanında yenecek mezeler, sıcaklığı, aslında hepsi zevk meselesidir. Ancak teknik bir hata vardır ki o da rakıyı dondurmak ya da sudan önce buz atmak. Bu rakının tadını bozar. Bira donup tekrar eriyince aynı kalır ama rakı maalesef öyle değildir. Kristalize olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Paylaş
rakı buzlu içilir sıcak içilirse gırtlağın hissetme oranı daha yükselir acımtrak his oluşumuna sebebiyet teşkil eder. meze de olmaz sa olmaz kavun olmalı o yüzden rakı her zaman içilmemeli... olan karaciğere olur :-)
  • Paylaş
Yela rum mezesi şahanedir.
  • Paylaş