Bilmek istediğin her şeye ulaş

Rap denilince aklınıza ne geliyor?

Müzisyenliği olmayan, kısa yoldan nasıl müzik (!) yaparım diye dolaşan, ordan burdan arakladıkları sample üzerine iki tane beat koyup, üzerine yazmış olduğu, çokta bir manası olmayan laf kalabalığını ritmin arasına sıkıştıtıp hızlıca okuyarak, aralarda da "yooow, emsi blabla, 2012, maykçek, dijey bilmem ne" gibi gereksiz naralar atan, saç şekilleri ile giyimleri bir acayip olan, ne yaptıklarının farkında olmayan, kendilerini de Amerika'daki birer rap star dan öte gören, genellikle teenage bir kitleden oluşan topluluğun yapmaya çalıştığı şey gibi görünse de;

Özünde, Amerikalı, şiddet görmüş, kölelik yapmış zencilerin oluşturduğu "hip-hop" kültürünün, çektikleri acıları, isyanlarını asi bir dille döktükleri müziğin adıdır "rap müzik". Karıştırmamak gerekir rap, hiphop ve break'i. Hiphop kültürün adı, rap o kültürün müziği, break ise dansının adıdır. Bizim memkeletteki gibi "ben folklör yapıyorum" gibi komik bir durumu vardır bunun da.

Soruya dönecek olursak; rap denince benim aklıma 4. sınıf insan muamelesi gören, ezilip kakılan ve tüm zamanlardır sürekli insan yerine konmayan zenci insanların oluşturduğu halklar geliyor. Özellikle rap müzikte, müziğin içeriğinden çok, o müziğin nasıl ortaya çıktığı konusu aklıma gelince burkuluyorum ve öyle dinliyorum. Ha zencilerin şimdiki sözlerinde pek mana olmayabilir yada verilen mesajlar ile çıkışının sebebleri doğrultusunda pek bir doğru orantılı işler yapılmıyor olabilir ama müzikleri yine de bizim repçilerden bin kat daha iyi. Ortadaki kalite farkını daha ilk 10 saniyesinde alıyorsunuz. Bizim repçi zibidiler gibi değiller.
  • Paylaş
1

İlginc Adam, Öncelikle şunu ekleyim, insan aşağıladığı yada eleştirdiği bir şeyi dinlemez, (örn: Fazıl Say, Arabesk dinlemez), seçmiş olduğunuz terimlerin okunuş tarzı ile yazmanızda küçümsediğinizi gösterir ki, bu şekildeki davranışınız kendinizi kibirli biri olduğunuzu vurgular. Düşünceler eleştirilebilir fakat anlatım tarzı biraz dikkat gerektirir. Rumuzunuzda "Dj" yazması sizin bu tarz müziklere ve tabirlere yabancı olmadığınızı gösteriyor ayrıca.

Gelelim takıldığım terime;
"emsi" yazmışınız bunun "Mc" olduğunu eminim bu sitedeki müzisyenler ve biraz bu tarzlara ilgi duyanlar bilir ama yabancı bir insan ne demek istediğinizi anlamaz.
D.J. (Disk Jokey)= Müzik akışını kontrol eden, parça seçiminde ve parçalar arası geçişlerde uyum sağlamakla görevli kişiye Dj denir.
M.C. (Master of Ceremony)= Rap’te Şarkı sözünü yazan, şarkıyı söyleyen , rap stilini belirleyen, bass ve ritim ayarını müziğe uyduran kişilere Mc denir.

HipHop Kültürünün bize ait olmadığını bağıra bağıra da söylesem, fısıldasam da bunu zaten herkes biliyor ve tartışma konusu olması boş muhabbet olur. Fakat altını vurgulamak istediğim soruda şu idi; bu Rap kelimesi insanlara "küfür", "hakaret", "isyan" bu ve buna benzer vurgular mı bırakmış? Yoksa, konunun sadece "canım", "cicim", "aşkım", "ayrılık" gibi takıntı olmuş parçalardan uzaklaşmalarında vesile olmuş mu?

Türkiye'de bir başbakana "Lan" dediğinizde mahkemelik oluyorsunuz ama siz ona dediğinizde olmuyor. Amerika'da, başkanlarına en ağır hakaretleri bile etseniz ve bunu yayınlasanız kesinlikle bir şey olmuyor. Bir Pop müzikle siyaseti eleştiren görmedim, yada bir arabesk müzik ile barış ve kardeşlik mesajları almadım hiç. Bu tabuları bence Rap yıktı... Herşeyi ister sokak dili ile istersen kendini tabirleyen bir lisan ile söyleyebiliyorsun.

Birde Rapcilerin ilginç saç stilleri var demişiniz, merak ettim bir hord rock solistinden ne kadar farklı acaba :) rockcılaruzatıyor diye rapciler kestirince mi ilginç oldu? Giyiniş tarzlarına birşey demiyorum :) bol giymeleri hiç giyinmemelerinden iyidir diye düşünüyorum :)))

Gelelim haklı olduğun yanlara, zenci beyaz diye ayırım ırkcılığın devamı olur, bu yüzden herhangi bir renk belirtmeyeceğim ama ülkeler arası vurgulayabilirim. Amerika'da bu iş ciddi anlamda oturdu ve çoğu bağımlı genci bu şekilde tedaviye yönlendirip sosyal hayata alabiliyorlar. Türkiye'de sayılı isimler dışında bu iş ile ilgilenen bir çok kişi bence berbat ötesi. R&B tarzda yeteneği olan ve aslında imkan yada fırsat verilse dünya çapında ses getirecek amatörleri underground sayesinde tanıdım. Eleştirmeyi severiz ama takliti daha iyi severiz, üretmekten ziyade kopyala yapıştır. ister beat ister nakaratlar, bu yüzden herkes ben daha iyisini yaparım diyen Home Studio kurarak bu işin adını karalamış ve acınası bir duruma düşmüştür.

Sağolsun Dj arkadaşlarında bu şekildeki kışkırtıcı yorumları da bizleri biraz daha itiyor...

Ceza.
  • Paylaş
2

İlginc Adam, Sadece Ceza mı? Başka bir isim yada beatmaker gelmez mi?

Sevgiseli, Aklıma ilk gelen oydu.

Sagopa kajmer - kolera benim için ilk sırada şu anda...
  • Paylaş
3

İlginc Adam, "Monotonluk Maratonu" favori parçam, başarılı ikili evet...

Begüm, benim de...sözlerin de işte ben dediğim bir kısım bile var..;)

İlginc Adam, :)) herkes birşeyler bulur sanırım...

Kafası karışmış insanlar.
  • Paylaş
1

İlginc Adam, Farklı bir bakış açısı... Rap müziğini sevmiyoruz anlaşılan!

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1005 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları