Bilmek istediğin her şeye ulaş

'Raspberry pi' ile yapılabilecek güzel uygulama önerileriniz nelerdir?

Denediğiniz veya aklınıza gelen kolayca uygulanabilir güzel uygulama önerileri arıyorum. İnternette mevcut bir sürü pdf dosyası elimde mevcut ve Şubat ayı ortası gibi uygulamalara başlamayı düşünüyorum. Başlangıç ve devam uygulamaları olarak her öneriye açığım. Kendim için bir plan oluşturmak istediğim için soruyorum.Düzenle
Kullanmadım. Güzel bir deneyim olacağını düşünüyorum. Kullanma sebebinize göre tavsiyeler değişebilir, bu sebepten soru gönderdiğiniz gruba amacınızı da yazarsanız daha faydalı yanıtlar gelebilir. Yazılım dili de önemli. C gibi Basic kullanımı da mümkün diye biliyorum.
  • Paylaş
1

Fazlı Özdemir, Evet bi amaç belirlemek çok mantıklı :)
Ben o zaman tekrardan amaçları gözden geçireyim.
Aklımda şu an tek bir fikir var bir oda için nemlendirme sistemi kurup bunun da kontrolünü raspberry ile otomatikleştirmek istiyorum. Tabi uygulaması için ne zaman müsait olurum bilemem, gerçekten uygulamak istediğim tek şey bu şu an için.

Beagle kullandım. Raspery Pi ile beagle arasında çok fazla fark yok. İkisi rakip, bildiğim kadarıyla Rasperry Pi biraz daha ucuz ama Beagle'da daha çok IO vardı. Her ikisine de linux veya android kurabilirsiniz. HDMI üzerinden bir ekrana bağladığınızda aynı bir bilgisayar gibi kullanabilirsiniz.

Linux (ubuntu veya başka bir dağıtım farketmez) kurarsanız linux'ta çalışan her şeyi çalıştırabilirsiniz. Basic, python, apache sunucu mysql hiç farketmez. Ama linux çalıştıran bir bilgisayardan temel iki farkı var.

1. İşlemcisi yavaş ve daha az kaynağa sahiptir ve donanımları I/O'lar üzerinden siz bağlamalısınız. Bu ucuz olmasının bedeli.

2. İşlemci ARM, yani standard derleme çalışmıyor. Linux'u çapraz derleme ile kurmalısınız (cross compile) normalde zor bir iş. Ama Beagle ve Rasperry Pİ ile ilgili bunu aşama aşama anlatan bir çok site mevcut. Linux dağıtımını kurup beagle'a bağlandıktan sonra herşey aynı. Ubuntu ise apache'i "sudo apt-get install apache" ile kuruyorsun.
  • Paylaş
Şahsen ben GPS temelli bir proje üzerinde çalışmak istiyorum. Bunu kullanarak kamyon, minibüs, taksi gibi vasıtaların, kıymetli eşyanın yerinin bir harita üzerinde takip edilebileceğine inanıyorum. Ayrıca kriptografik uygulamalar da cazip olabilir. Bu tür bir proje üzerinde çalışmak istersen irtibata geç lutfen: vtam370@yahoo.com
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

108 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt