Bilmek istediğin her şeye ulaş

Raspberry Pi nedir?

Raspberry Pi, yaklaşık bir kredi kartı büyüklüğünde harici olarak monitor ve klavye bağlayabileceğiniz ARM tabanlı ARM11 işlemcili mini bir bilgisayar kartıdır. Genel olarak 85.60mm x 53.98mm x 17mm büyüklüğünde ve 45 gram ağırlığındadır. ARM tabanlı bu mini bilgisayar, televizyona da bağlanabilir, bir masaüstü bilgisayarın yapabileceği hemen her şeyi yapabilir. Üzerinde 3.5mm ses ve RCA video jackı, HDMI çıkışı, SD kart yuvası, güç girişi, RJ45 ethernet soketi, CSI kamera konnektörü ve iki adet USB portu barındırmaktadır.Üzerinde bulunan SD karta Linux işletim sistemi kurarak kullanabileceğiniz gibi eğer Raspberry Pi 2'ye sahipseniz Windows desteği sayesinde Windows 10 işletim sistemini de kurarak kullanabilirsiniz.

Raspberry Pi kolay temin edilebiliyor olması, fiyat avantajı ile DIY(Do It Yourself- Kendin Yap) projeler için oldukça uygundur. Bir Raspberry Pi ile termal printer, oyun konsolu, mp3 player, radyo, ev otomasyonu gibi bir çok projeyi gerçekleyebilirsiniz. Model, fiyat bilgisi ve daha çok açıklama için kendi sitesini (raspberrypi.org ) ziyaret edebilirsiniz.
  • Paylaş
1

Metin Gökçek, bilginiz çok iyi

Teknik ayrıntısına hakim değilim ama tecrübemi aktarayım. Efendim bu basit ve küçücük bir bilgisayardır. Elimizdeki televizyonların web ortamından veri almasını istiyorduk televizyonları istediğimiz siteye bağlayamayınca oldukça makul bir fiyata bu aletlerden alıp problemimizi çözdük ve mutlu olduk.
  • Paylaş
Tek kartlı bilgisayardır. Üzerine linux kurulabilinecek en basit konfigürasyon sunar ve bu yüzden oldukça ucuzdur. Robotçuların gövdesidir. Bununla beraber ben rakibi beaglebone'u tercih ederim (yukarıda verilen bilgiler beaglebone için de geçerlidir). eğer daha basit ve ucuz bir konfigürasyon aranızda ardunio tercih edilebilir. Ardunio ya linux kurulamaz ama.
  • Paylaş