Bilmek istediğin her şeye ulaş

reCAPTCHA nedir? Neden kullanılır?

Web Tasarım
Bir web sitesinde sorgulama veya üye kaydı ekranlarında genelde yukarıdaki doğrulama kodlarını girmeniz istenir. Buna reCAPTCHA denir. reCAPTCHA'nın kullanım nedeni web uygulamalarında spamlara karşı koruma sağlamaktır. reCAPTCHA'nın amacı rastgele gösterilen resmin sadece insan tarafından okunabilmesini ve robot uygulamaların okuyamamasını sağlayarak bir güvenlik sağlamaktadır.

Gelelim ilginç kısmına... reCAPTCHA spamlara karşı koruma sağlamakla birlikte aslında otomatik olarak tanınması zor yazıların insan emeğiyle bilgisayar ortamında aranıp taranması için geliştirilmiş bir uygulamadır.Eski eserler veya el yazması metinler dijital ortama aktarılırken OCR teknolojisi kullanılır. Fakat -OCR kullanırsanız bilirsiniz- el yazıları OCR robotları tarafından hatalı okunabilmektedir. Mesela:Web Tasarım

Burada hatalı taranan bir örnek verdik. İşte aynı şekilde hatalı okunma ihtimaline karşı taranan eski el yazması eserler reCAPTCHA ile milyonlarca kullanıcıya ulaştırılır ve metinler tanımlanır. Bu tanımlama sürecinde kullanıcıların verdiği yanıtlara göre genel eğilim baz alınarak taranan metin son halini alır. reCAPTCHA uygulaması ile günlük 100 milyonun üzerinde veri rapor edilmekte ve çok başarılı bir sonuç alınan bu yöntemle birçok metin dijital ortama aktarılmaktadır.
Web Tasarım
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

956 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları