Bilmek istediğin her şeye ulaş

reCAPTCHA'nın gelecek olası kullanımları nelerdir?

Teknoloji

Öncelikle CAPTCHA'nın ne olduğunu söylemekte fayda var diye düşünüyorum. Açılımı İngilizce'de Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart olan CAPTCHA;

Carnegie Mellon School of Computer Science tarafından geliştirilen bir projedir. Projenin amacı bilgisayar ile insanların davranışlarının ayırt edilmesidir ve daha çok bu ayrımı yapmanın en zor olduğu web ortamında kullanılmaktadır.


Harf ve sayılardan oluşan kombinasyonlarla anlamlı veya anlamsız sözcüklerin sadece insanlar tarafından okunabilmesini sağlayarak, web sitelerinin robot ve zararlı yazılım saldırılarından korunmasını sağlayan sistemdir.


Uygulamalar sayesinde otomatiğe bağlanabilen işlemlerin gerçek kullanıcılar tarafından yapılmasını sağlamak için çeşitli alanlarda kullanımı mümkün olabilir.


Matematiksel işlemler, bilgi soruları, denklemler şeklinde farklı şekillerde karşımıza çıkması kuvvetli ihtimal.

  • Paylaş
1

Damnet, reCAPTCHA gereksiz diye düşünüyorum. Bunun üzerine uygulamalar geliştirdim, botlardan kurtulamadım. Invision Power Board forum sistemi kullanıyordum reCAPTCHA kayıt kontrolü vardı olmadı yine bot'tan kurtulamadım. Bence en iyisi kayıt esnasında kullanıcıya rastgele soru sordurmaktır.