Bilmek istediğin her şeye ulaş

Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı "Çılgın Proje" için birçok şey yazılıp çizilmeye başlandı. Proje için siz ne düşünüyorsunuz?

Bu projeye yatırılacak 50 milyar doları mesela ilk aklıma gelen yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili bir projeye neden yatırmıyor? Eğitimle ilgili bir projeye neden yatırılamıyor? Doğunun daha çok kalkınması ile ilgili bir projeye neden yatırılamıyor? Kanal ne ya? Boğaz neyine yetmiyor? Bitti mi? bitmediiiii. Montreux Boğazlar Sözleşmesine göre savaş ve barış zamanında askeri ve ticari gemilerin boğazı geçişlerinde kısıtlamalar ve düzenlemeler var. Bu kanalı yapınca ne olacak? Kim gelecek kim geçecek? Sadece ticari gemiler mi geçecek. Gün oldu devran döndü savaş çıktı müttefik geldi kapıya dayandı aç kanalı karadenize gemi çıkarıcam dedi, ne diyeceğiz, ne yapacağız. Yahu çocuk oyuncağımı bu! Boğazların stratejik öneminden bir haber mi bu insanlar nasıl alternatif bir boğaz yapılır?

Ayrıca hayatınızda boğaz bize yetmiyor ah bir boğaz daha olsa kim ne zaman demiş. Ülkenin binbir derdi varken bu mu ya senin seçim öncesi çılgın projen? Çılgın bile diyemiyorum "SAÇMA" diyorum başka da birşey diyemiyorum.
 • Paylaş
Muhalefet olmak için değil biliyorda konuşuyoruz; çalık grubunun başında kim var başbakanın damadı en bab ihaleleri kim alıyor calıç grubu... gemici zaten aldı bilalciğine,, kızına da mücevher dükkanlarını açtı zaten,, türkiye de yediğin her tane mısırı kim ithal ediyor biliyormusun bilal erdoğan. peki avm lere bu tane mısırları kim pazarlıyor biliyormusun gökçekin torunu. şirketi 13 yaşındayken açılmıştı gökçekin torunun... daha 30 bin tane örnek var yusuf.. gördüğün gibi muhaletfet için değil biliyor da konuşuyoruz. başbakan şehit aileleri derken bilalin nasıl 21 gün askerlik yaptığını ve askrliğini bittiği gün türkiye de işe başladığını unutmadık.

evet %70 gecelik faize sebep olanları asla unutmayacağız zaten halk sandığa gömdü onları, yalnız şuanda ki ekonomik rahatlığın kemal dervişin koydu uygulamalar olduğunu​ da unutmamak lazım. akp o uygulamaların üzerine bir tek tuğla koymadı, o sebeple şuanda işsizlik %12 cari açık %8 çünkü bununla nasıl mücadele edeceklerini bilmiyorlar.

günde binlerce gemi sıra bekliyor ve yılda 1,4 milyar dolar para harcıyor demişsin 1,4 milyar doları 365​ bin gemiye böldünmü senin verilerine göre 3835 dolar tutuyor. o gemi yi kaça geçireceksin50 milyar dolarlık bir para harcayıp gemi başı 3835 dolarmı kazanacaksın yani bumudur :) o paranın yani geri dönüşü 50 milyar tl / 1,4 milyar tl = 35,7 yılda olacak senin hesapla. daha 35,7 yıllık  bakım, idame masraflarını hiç katmadım bile.

inploidteki insanların çoğuluğunun profesyonel yazarlar oldunu bilerek yazmakta fayda var.

gap projesine aktarılan paranın büyüklüğünü bahsetmişsin bu konuyu da bilmediğin açık. gap projesi tamamlanma oranı 19990 yılına oranla sadece 2007 yılının sonuna kadar tahmini 25,6 milyar YTL harcama yapılıp, nakdi gerçekleşme yüzde 62 civarında dır bugün bu oranın üzerine bir tek çivi çaklımamıştır oran 2007 den beri hala %63 seviyesindedir.

bedava dağıtılan kitaplara değinmişsi ki en büyük hata ve yanıltmaca budur o kitapları eline bi alıp inceledin mi? merakını gidermek için anlatayım o kitapların %50 si resim ve grafikten oluşur misal sosyalbilgiler kitabında selçuklu tarihi ne 2-3 paragraf ayrılmıştır. istanbulun fethinden ise sadece 6 satır bahsedilmektedir.
 
sonuç olarak bunları kör gözüne cırt parmağım misali daha geniş örneklerle konuyu anlatmak çok mümkün ama sen 12 haziran da %50 yi  aldık hocam ne anlatırsan anlat diyeceğin için bu kadar yeter..
 • Paylaş
Arkadaşlar hemen burada muhalefet olmak için konuşmayın,AKP nin amacı oğluna kızına gemicik almak olsaydı 11 hazirana kadar Türkiyeyi soyarlardı, ondan sonra seçimde hangi parti gelirse o düzeltsin derdi.Ama unutmayın bu sadece CHP veya MHP mantığıdır.Bu ülke 2001 krizini hiç bir zaman unutmayacak.%70 devletin borçlanma faizinin olduğu bi ülkede insanlar fabrikasını satıp yan gelip yattılar.noldu üretim bitti noldu ihracat bitti.2001 krizinde krizi düzeltecekleri yerde hiç bir şey yapmadı hükümet, çünkü yandaşlara döviz alınması tembih edilmişti ve krizle tavan yapan döviz kurları bunlara günde 20.000 TL kazandırmıştır.(Yiğit Bulutun yazılarını bi açın okuyun)Kanal İstanbula gelince dünyada 15in üzerinde yapay kanal vardır ve bu kanallar bulunduğu şehri tam bir dış ticaret şehri yapmıştır.Montrö'ye gelince boğazın günlük kapasitesi 700 gemi ancak kuyrukta günlerce bekleyen binlerce gemi var ve bu gemilerin yılda sadece bu bekleyiş için harcadıkları para 1,4 milyar  dolar.Adamlar şimdi günlerce bekleyip o bekledikleri süre içerisinde de  ​ciddi masraflar yapmayımı tercih eder yoksa beklemeden direk paralı geçişimi.İyi yapılan işlerin karşısında mutlaka konuşan ve çomak sokan olacaktır.Örneğin Adnan Menderes Vatan caddesini yaptırdığı zaman uçak yolumu yapıyorsun gibi tepkilere karşı bu yol 50 yıl sonra yetmeyecektir cevabını vermiştir ve geleceği görerek yaptığı hizmetlerinden dolayı idam edilmiştir.Anti_social arkadaşımada bi cevap vermek istiyorum,neden şuraya aktarılmıyor buraya aktarılmıyor demişsin,eğitime aktarılıyor öğrenciler kitaplarını ücretsiz alabiliyor, tüm illerde yeni derslikler açılıyor ve her ilde bir üniversite projesiyle üniversitesi olmayan il kalmadı.doğuya yatırım diyosun, bugün Türkiyenin en problemli projelerinden biri GAP.Bu proje kapsamında güneydoğuya 1950den beri 10 milyar dolar harcanırken sadece son 9 yılda 22 milyar dolar harcandı ve güney ve doğuya yapılan bu yatırımlarla Türkiye içindeki oranı %4 den %12 çıkmıştır 
 • Paylaş
Rakamlar doğru mudur, finansmanın nasıl modellenmesi düşünülüyor bilemem ama, 50 milyar dolar büyük bir rakam.

Yine boğazdaki gemi trafiği mevzusu hakkında en ufak bir fikrim yok, günde kaç gemi geçebilir, ortalama kaç gemi geçmektedir, yılın kaç günü geçiş talepleri günlük limiti aşıldığı için karşılanamamaktadır ve ötelenmektedir, bunun kime ne gibi bir maliyeti doğmaktadır. Varsa detaylı bir araştırma okumak lazım.

Uluslararası anlaşmalar boyutu apayrı.

50 milyar dolarla, ya da bir kısmıyla, günlüğüne 1 milyon dolar verdiğimiz petrol arama platformundan bir kaç tane alıp, ya da yapıp (şu an yapımına başlanmış galiba)

Güncel

Güney Kıbrıs Rum yönetimi İsrail'le (İtalyan-Kore-ABD...) Doğu Akdenizde doğalgaz ararken, üzerinden F-16 uçurup, yanına biz de kıytırık Nuh Nebi zamanından kalma derin su araştırma gemisi göndermek zorunda kalmazdık, biz de bir doğalgaz arama gemisi neyim gönderebilirdik.

Türkiye nin bütün ana güzergahlarını (bazı kritik hatlar 4 milyar dolardı), hızlı tren altyapısına kavuşturabilirdik. (Hızlandırılmış tren değil, şu Japonya daki gibi, hakikaten hızlı tren, teknolojik alet, mıknatıslarla havada durabilen...) saatte 500 km. izleyin
8 tane nükleer santral yapılıp enerji sorununa ciddi bir çözüm getirilebilir.
Güncel
250 tane uydu fırlatılabilir;
Güncel
Almanya enerjisinin %26 sını rüzgar enerjisinden karşılama noktasına gelmiş;
Güncel
elektrikport.com/sektor-rehberi/ruzgar-ile-nukleer-santralle...

Hesap biraz karışık ama, 50 milyar dolara rüzgar enerjisi alanında ciddi bir şeyler yapılabilir;

Velhasıl, İstanbul Panama gibi iki denizin en yakınlaştığı yer olup da, birleşmeseydi, boğaz olmasaydı, elbette bağırırdı oradan aç buraya bir boğaz, iki denizi birleştir diye. Lakin bu haliyle, bu kadar elzem konular varken, bu maliyetle, akıl tutulmasından başka bir şey değildir. Koca koca adamların buna kafa yorması da ayrı bir mevzu. Yalan ne kadar büyük olursa o kadar da inananı olur hesabı. Allah akıl fikir versin diyorum.

Panama Kanalının inşası, zorunluluk noktasında olan bir projeydi. Bu proje daha çok tarihe geçmek , Maslow un son basamağına çıkmak gibi bir şeyler akla getiriyor.
Güncel

Güncel

Güncel
 • Paylaş
hay ağzına sağlık  olay bu işte ankara da bunu anlatmaya çalışıyorum işte dilimin döndüğünce. YENİLENEBİLİR ENERJİ (güneş pilleri) çook önemli bi mevzuu nükleere ayrılacak proje bedeli ile nükleerin üreteceği enerjinin yarısı hiç bir masraf olmadan ve 5 yıl sonra sıfır maliyetle üretir olacağız ayrıca nükleer çöp diye bişiy olmayacak.​ 5 yıl sonra beleş yaaa böyle bir teknoloji varken ve ispanya haricinde diğer avrupa devletleri daha güneş pili enerjisinde 1. sınıf üretici olmamışken bu fırsat kaçmamalı.

Boğazlar konusunda anti social çok haklı yazısını okuyunca tekrar araştırdım aynen imza atıyorum altına. hiç bir ülkeye gel bu yeni kanaldan geç diye zorlayamayız üstelik parasını da alma hakkımız hiç yok, hatta kılavuz kaptan bile dayatamıyoruz​ istanbul boğazı konusunda. diğer bir saçma proje de ankarının ışıklandırması ve yeniden rekreasyonu, yahu hem enrjimiz yok diyoruz hem de koca başkenti  ışıklandırıp süsleyip püsleyecez  diyorsunuz. 12 milyon işsiz var ülkede, cari açık koptu gidiyor, merak edenler için ihracat ve ithalat arasındaki farka bakın diyorum...  çılgın yerine SAÇMA lafını çok beğendim. yer bilimciler yapılacak o saçma kanalın boğaz akıntılarını, dolayısıyla boğaz coğrafyasını ve deniz canlılarının üreme yaşama dengesi bozacağını basbas bağırıyor.
 • Paylaş
amerikayı da , artvinide görmediğin ne kadar belli kardeşim. amerika da sıkıysa büyük kanyonda git bir çivi çak ta göreyim. üstelik artvin gibi yağmur ormanı da değil büyük kanyon denilen yer, bildiğin taş toprak uçurum dibide ırmak o kadar, hatta gürün malataya arasındaki karayolunda yanı kanyondan bizde de var biraz küçük o kadar. yani diyeceğim aldatma ve kandırma partisi ağzıyla konuşmak yerine önce git olayları GÖR ÖĞREN YAPAMIYORSAN GOOGLE DAN ARTVİN HOPA YAZ BİRAZ GÖRSEL İNCELE ÖYLE YAZ.
 • Paylaş
bence bu sefer de kızına bir gemicik almalıydı .. en azından istanbula zarar vermezdi .
 • Paylaş
Bugün dünyanın ticaret merkezi sayılacak birçok kentinde bu şekilde yapay kanallar bulunmaktadır.Deniz ulaşımının son yıllarda yaygınlaştığı düşünülürse gayet mantıklı bir proje.Ki bu proje Yunanistanı kara kara düşündürüyorsa kesinlikle Türkiyeye katacağı çok şey olacaktır.​
 • Paylaş
1

Yade Dorbek, Bana bu birçok kenti lütfen yaz tek tek, araştırıp sana bizim proje ile ilgili olmadıklarını ve bizim projemizin saçma olduğunu ispatlayacağıma söz veririm.

Bu projenin Osmanlı zamanında da tasarlandığı ve Bülent Ecevit'in 1994 tarihinde -17 yıl önce- gündeme getirdiği, DSP nin seçim broşürlerine koyduğu bir proje olduğunu duymayan kalmamıştır umarım. Birileri para kazansın, yandaş müteahhit yandaşlıklarına devam etsin diye düşünülmüş ona göre de planları yapılmıştır. 50 milyar dolar bakalım nasıl pay edilecek. Siyasilerimizin yönettiği devletin parası ile yandaş müteahhitlerin cebi arasında optimum şekilde bir paraçokomel eğrisi kanalı düşünülmüştür.
 • Paylaş
Şahan Gökbakar yıllar önce Hayri Gülle diye bir skecinde belediye seçimleri için bu vaatte bulunmuştu. O zaman da gülmüştüm. Şimdi daha çok güldüm :))
 • Paylaş
GEREK VARMI ALLAH AŞKINA BÖYLE Bİ ŞEYE GELİŞMİŞ BİR ÜLKE OLSAK TAMAMDA BİZ GELİŞMEKTE OLAN KATAGORİDEYİZ SAYIN BÜYÜKLERİM TÜYÜ BİTMEDİK YETİMİN HAKKI SÖZÜNÜ UNUTMAYIN LÜTFEN
 • Paylaş
yeterki bişeyler üretsinler,yerimizde saymaktan çok iyidir.
 • Paylaş
tam yerine denk geldi manzara koyduk. bu gün RİZE / HOPA da sadece HES leri istemeyen, doğamızı ellemeyin hopa yı müteahhitlere peşkeş çekmeyin DERELERİMİZİ RAHAT BIRAKIN diyen masum bir öğretmen biber gazının etkisiyle öldü başbakan recep tayyibin seçim mitinginde.... bu 3 nokta nereye gider?
 • Paylaş
@antisocial, @hakkan tamamen aynı fikirdeyim. İkinizin de eline sağlık. Çok güzel cümlelerle açıklamışsınız SAÇMALIĞI.
 • Paylaş
montrö anlaşması var bedava geçiş varken recep kanalda balık tutar ancak
 • Paylaş

Akp ye karşı bir muhalif cephe var ne yapsanız değişmez. başbakanın kızını davulcu mahmut alacak değil herhalde ve herkes sizler de dahil elinize geçen fırsatları kullanmayız derseniz yalan söylersiniz. Bu arada yazılanlara bakıyorum pek çok çarpıtma var , bunları bırakın Özaldan bu yana en düzgün hükümet , yetermi tabiiki yetmez ama bu ülke şartlarında daha iyiside yok bir örnek duyayım kabul diyeyim. Muhalefete bakın, diğerlerine bakın geriye elindeki ile idare etmek kalıyor. Bir sonraki seçimlerde dahada büyük gelecekler haberiniz olsun. siz su bulandırmaya devem edin. Ecvit düzdündü değilmi Hüsnü özyeğin kayınbiraderi olur şimdi çalıklardan da zengin yurt dışında hipermarket zinciri var. Anlatın bu nasıl oldu?, İnönünün mal varlığı katrilyonlar eder nereden kazandı hiç ticaret yapmadan, erbakanın 100 kg altını nereden geldi ,Tansu nasıl trilyoner oldu, kumarbaz başbakan mavi akımda vatandaşa ne kazık attı vs. daha pek çok soru sorulabilir. insanları bırakın yapılan hizmeti tartışın. Ben akp hizmet ettiğini düşünüyorum.

 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3276 Görüntülenme22 Takipçi16 Yanıt