Bilmek istediğin her şeye ulaş

Reenkarnasyon ve önceki hayatını hatırladığını söyleyen insanlar hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Reenkarnasyon kavramının ortaya çıktığı yer Hindistan’dır. Belki açıklamama gülenler çıkacaktır ama reenkarnasyonun ortaya atılmasının ekonomi ile dolaylı yoldan ilişkisi vardır. Bilindiği üzere Hindistan’da kast sistemi mevcuttur. Bu sistemde halk aşağıdan yukarıya doğru çeşitli sosyal tabakalara ya da sınıflara ayrılmıştır. En alt sınıf olan fakirler, nüfusun %90'ını oluşturmaktadır. Çoğunluğu oluşturan bu sınıfın bir üst sınıfa geçmesi yasaktır, para biriktirmesi yasaktır. Hatta hatta, Hinduizm dini de bunu sağlayacak şekilde din adamları tarafından ona göre dizayn edilmiştir. Hinduizm'e, fakir bir insan bu dünyadaki haline razı gelirse öldükten sonra tekrar dünyaya geldiğinde bu sefer hayatını bir zengin olarak sürdüreceği inancı koyulmuştur. Geriye yapılacak tek şey kalıyor, halkı öldükten sonra tekrar dünyaya gelineceği bilgisine inandırmak.

İşte tam bu noktada devreye Reenkarnasyon iddiası sokuluyor ve bu iddianın gerçek olduğunu ispatlamak için de Hindu din adamları tarafından bir senaryo yazılıyor ve parayla tutulan bir takım kişilerle bir mizansen kurulup bu mizansen senaryoyu bilen kişiler arasında oynatılıyor. Senaryoyu bilen tarafların birinin güya bir yakını ölüyor, diğer taraftan bir kişiye de yakını ölen kişi hakkında gerekli bilgiler öncede veriliyor ve ben o ölen kişinin ruhuyum ve şimdi bu bedende dirildim iddiasıyla ortaya çıkarılıyor. Güya yakını ölen kişi, karşı tarafın kendi yakını hakkındaki bilgileri senaryo gereği doğruluyor ve bakın millet bu adam benim ölen yakınımın tekrar dirilmiş halidir. Ölen yakınım hakkında verdiği bilgilerin hepsi doğrudur, onun bu anlattıklarını sadece ben ve ölen yakınım biliyorduk deyip halka ölümden sonra tekrar dünyaya gelineceği iddiasını gerçek olarak algılatıyorlar. Bunu gören fakir halk, fakir oluşuna razı gelip ölümden sonra tekrar dünyaya zengin olarak geleceğine iman ediyor. İşte bu fakir halkın, fakirliğe gönüllü olarak razı oluşu da toplumun en üst kısmında bulunan %10'luk zengin kitlenin halkı itiraz duymadan rahat rahat soymalarını ve ekonomik statülerini sağlama almalarını sağlıyor.

Zaman zaman halkın arasında aklını kullanan ve reenkarnasyonu aklıyla sorgulayan kişiler ortaya çıkıp; "bu reenkarnasyon neden sadece Hindistan toprakları içinde oluyor da dünyanın başka devletlerinde hiç bir örneğine rastlayamıyoruz" şeklindeki soruları halkta sorgulamalara ve uyanmalara neden olunca, toplumun gelirlerinin %90'ını elinde bulunduran bu azınlık zengin gurubu, reenkarnasyon inancının sadece Hindistan’da olmayıp bütün dünyada da gerçekleştiğini göstermek için Hindistan dışındaki ülkelerde de reenkarnasyon senaryoları yazıp oynatarak, Hint halkında reenkarnasyonun sadece Hindistan’da olmadığını, tüm dünya ülkelerinde de cereyan ettiği algısını oluşturup bu şekilde Hint halkının kafasındaki sorgulamaları kırıyorlar ve reenkarnasyon teorisini sürekli canlı tutuyorlar. Bu da bu zengin sınıfın ekonomik konumlarını korumalarına yardımcı oluyor.

İşte reenkarnasyonun ekonomik gerekçesi budur. Bu gün nükleer bir güce sahip olan ve kendi uydusunu, arabasını, makinesini, silahını yapan bir devletin halkının %90’ının neden fakir olduğunu sebebini anlatabilmişizdir umarım.
  • Paylaş
1

Hakan Köse, İlginç bir açıklama olmuş, bunu ilk defa duydum, doğru olma ihtimali yüksek bence.

Yani bunun bilimsel anlamda bir karşılığı yok yanılmıyorsam. Sadece bunun üzerine yapılan çok sayıda araştırmalar var ve durumun ne olduğunu anlamaya yönelik; yani önceki hayatını hatırladığını söyleyen insanların durumunu.

Ben şahsen böyle bir şeye inanmıyorum ancak ortaya çıkan bazı çok ilginç örnekler de yok değil. Mesela bir çocuk bedeninde geri döndüğünü iddia eden birinin, bir kadının ölen kocası olduğunu iddia etmesi ve onunla ilgili bir çok detay bilgiye sahip olması gibi.

Eğer bilim bize bunun nasıl gerçekleştiğini ya da sahte olup olmadığını kanıtlayabilirse, o zaman net biçimde şüphelerimiz ve fikrimiz değişecektir.

NOT: Bazı benzer sorular ve faydalı yanıtlar;
  • Paylaş
O da bir dini inanç olduğu için diğer tüm inananlar hakkında düşündüklerimden farklı bir şey düşünmüyorum. Bence inananlar diğerlerine zarar vermeye, din için birbirlerini ve diğerlerini öldürmeye başlamadıkça her inanca müsamaha gösterilmeli. Sadece din adına diğerlerini öldüren, zarar veren insanlara ve buna tahrik eden dinlere karşıyım. Barışçıl olanların başımın üstünde yeri var.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

497 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları