Bilmek istediğin her şeye ulaş

Reflü ya da gastritten dolayı mide yanması şikayetini tedavi edebilen var mı? Varsa nasıl bir yol izlediniz?

Bende ikisi de var. İkisi birden olunca mide zorlandığında reflü domine ediyor. Akut tedavi olarak en iyisi Gaviscon şurup. Bana anlatıldığı kadarıyla zaten bir ilaç da değil bu. Sadece yangın söndürücü gibi bir köpük ve mideyi kaplıyor, yani mekanik bir tedavi yöntemi. Diğer ilacım da Nexium, Lansor gibi bir proton pompası inhibitörü. Aslında tedavi olarak sürekli kullanmanız isteniyor ama tedavi diye bir şey yok. Yani reflünün iyileşmesi diye bir durum yok, hayatınızın sonuna kadar onunla yaşamayı öğrenmeniz gerekiyor. Dolayısıyla ben sadece yanma olduğunda akut tedavi için Gaviscon alıyorum. Akşam fazlaca bir yeme içme olacaksa öğlene doğru aç karnına bir Nexium alıyorum ve normal insan gibi yeyip içebiliyorum, Gaviscon'a da ihtiyaç olmuyor. Sadece gastrit ise Talcid ya da Renie yeterli olacaktır. Onun aslında tedavisi var, midemi deldiğimde bir ay Ranitidin diye bir ilaç kullanmıştım ve problem geçmişti yalnız o ilaç da ya böbreklere ya da karaciğere zarar veriyormuş, doktora danışmadan kesinlikle kullanılmamalı.
  • Paylaş
2

Yücel Murat, Ben de nexium ve renne kullanıyorum. Geçenlerde patates suyu denedim. Midedki yanmayı alıyor; fakat her mide kaldırmaz buna. Yani 3 gün içtim sonra dayanamadım bıraktım.

Şaman, Nexium'un zararı var mı bilmem ama ağabeylerimin ikisi de doktor ve tavsiyeleri sadece mideyi zorlayacağım zaman önceden Nexium kullanmam ki birinin reflüsü var ve o da öyle yapıyor. Patates suyu gibi işkencelere hiç gelemem ama sanırım patatesin yararı olmasa da bir zararı yok ki midemi deldiğimde birkaç gün patates yedirmişlerdi bana.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

79 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt