Bilmek istediğin her şeye ulaş

Reggae müzik ne demektir?

Reggae Jamaika kökenli, 1960'ların sonlarında oluşmuş, shuffle ritimli (yani iki sekizliğin sekizlik triolenin ilk ikisi bir vuruş, sonuncusu da diğer vuruş gibi) bir müziktir. Orijini olarak mento (Jamaika halk müziği türü), R& B (ama eski anlamıyla, dans edilebilir blues) , Calypso ve Ska sayılabilir. Mutlaka dört dörtlük olur. Reggae'nin en karakteristik özelliklerinden biri gitar ve/veya orgun offbeat'leri çalmasıdır, bu bazen eko ile bazen de offbeat'in onaltılık çalınmasıyla tekrarlanır (yani bir ve iki ve üç ve dört ve'de ve zamanları, tabii yukarıda bahsedilen shuffle ritmiyle.)
Dünyaca tanınmış sanatçıları altında Bob Marley, Peter Tosh, Jimmy Cliff, Black Uhuru, Alpha Blondie, Gentleman, Aswad, UB40, Maxi Priest ve adını hatırlamadığım daha bir çoğu sayılabilir. Sözlerde sosyal eleştiri bol bol olur, bir çoğu da sadece aşk üzerinedir. Bir çok reggae de politik bilinci canlandırıcı sözlere sahiptir. Bunlar ırkçılık, kapitalizm ve materyalizm karşıtı olur.
Bir çok reggae'de Rastafari tarikatının asıl ibadeti olan hint keneviri tüketiminin nimetlerinden bahseder. Bu vesileyle tanrı Jah ve onun gerçekten ahlaklı öğretisi anılır.

Ayrıca dread lock denen saç stili de reggae sayesinde yayılmıştır. Tabii bir müzik anlatılmaz, duyulur, dinlenir.

Üç güzel örnek geliyor aklıma:

Roots tabir edilen temel reggae, Bob Marley - One Love


Daha çok dub diyebileceğimiz, Black Uhuru - General Penitentiary


Bu da oldukça ska, Aswad - Shine


Bu da bonus C:
  • Paylaş
Jamaika'ya özgü bir müzik türüdür, Jamaika usulü rock diye geçer. Kökleri Calypso, Ska/Rocksteady, Rock'n Roll ve hatta Rythm and Blues'a dayanır.
  • Paylaş
Reggae ( okunuşu; Regi ) , Jamaika'ya özgü bir müzik türü. Jamaika usulü rock diye geçer. Kökleri calypso, ska/rocksteady, rock'n roll ve hatta rythm and blues a dayanır.
Reggae'nin, genel olarak ska, dub ve ragga gibi Jamaika'ya özgü tüm müzik türlerini tanımlamak için kullanıldığı sanılsa da yanlış bir algıdır, reggae ska ve rocksteady ile akraba fakat başlı başına apayrı bir türdür. 1960'larda Jamaika'da ska ve rocksteady müziklerinden esinlenilerek doğmuştur. Temposu ska ve rocksteady'ye göre daha yavaştır. Özellikle roots reggae türü rastafarianizm ile içiçedir. İnanç, aşk, barış, yoksulluk, eşitsizlikler gibi temalar barındırır. 1970'lerden itibaren dünyada popülarite kazanmıştır. Efsanevi sanatçı Bob Marley reggaenin dünya çapında tanınmasını sağlamıştır. ALINTI WİKİPEDİA
  • Paylaş
Ganja demektir, sinsemilla demektir, Rasta Fari demektir, ezilenlerin isyanı demektir, pasif direniş demektir. Müzik olarak zatenŞaman (@chamacon) gayet güzel açıklamış.
  • Paylaş
Jjameika'ya özgü bir müzik türüdür. Jameika'nın rock tarzı bir müzik stilidir.
  • Paylaş
Kısaca gogoyu vurup müziğe gömülen çikolata renkli sevimli kardeşlerimizin icra ettiği müzik diyebiliriz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2326 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları